• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1385/11/18
  • تاريخ :

امروز در تاریخ ( 18 بهمن 85 )

امروز ، چهارشنبه هجدهم بهمن ماه 1385 هجری شمسی ، برابراست با هجدهم محرم الحرام 1428 هجری قمری و هفتم فوریه 2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:

***


تولد چارلز دیکنز

          195 سال پیش در چنین روزی در سال 1812 میلادی ، چارلز دیکنز درپرتسموت انگلستان دیده به جهان گشود.

وی به علت فقر مالی موفق به ادامه تحصیلات نشد و به همین دلیل از همان اوان کودکی مشغول به کار شد . او کودکی خیال‌پرور و رنجور بود و قصه‌های فراوان و وحشت‌انگیزی که دایه برایش نقل می‌کرد، به ذهن او حوادث گوناگونی را القا می‌کرد که زمینه عناصر هراسناک داستانهای آینده‌اش می‌گردید.

وی در دوره ای که در یک محضر اسناد رسمی مشغول به کار شده بود به مطالعه علاقمند شد و در همین دوره با انجام تمرینات فراوان در حوزه ادبیات به سوی نوشتن مطلب برای روزنامه ها روی آورد . و سرانجام خبرنگار روزنامه "مورنینگ کرونیکل" MORNING CHRONICLE در پارلمان گشت

دیکنز با سلسله نوشته های "یادداشتهای بازمانده باشگاه پیکویک" ناگهان به شهرت رسید و وضع مالیش بهبود یافت و همینکه به دنیای ادب کشیده شد، با فعالیت و نیروی خلاقه شگفت‌انگیزش پی در پی رمانهای جذابی به مردم انگلستان عرضه کرد که همه با بیانی انتقادآمیز و هجوی تند از جامعه همراه بود. چارلز، نویسنده‌ای که در کودکی رنج بسیار برده و مزه تلخ فقر را چشیده و نامهربانیها از خانواده خود دیده و در دوره جوانی در شغل تندنویسی و خبرنگاری با دقت به همه چیز گوش فراداده و با بینشی عمیق به همه چیز نگریسته، پس از آنکه به عالم نویسندگی وارد شد، به توصیف و بیان دردهای جامعه پرداخت- دردهایی که درد خود او بوده است.

وی با همین الهام گرفتن از تجربیات تلخ و فقر و وضع نابسامان مردم به نگارش کتاب های دیگری مشغول شد که از میان آنها می توان به این عناوین اشاره کرد:

رمان "الیورتویست" در 1838 ، حوادث زندگی نیکولاس نیکلبی در سال 1838 ، دکان سمساری در سال 1840 ، بارنبی راج در سال 1841 ، یادداشتهای آمریکایی در سال 1842 ، ماجراهای زندگی مارتین چزلویت در سال 1844 ، سرود نوئل در سال 1843 ، دامبی و پسر در سال 1848 ، دیوید کاپرفیلد – که در حقیقت روایت زندگی خود اوست و شاهکارش نیز محسوب میشود – در سال 1849 ، خانه غمزده 1853 ، آرزوهای بزرگ ( در سه جلد ) در سال 1861 و ...

پس از آن همه فعالیت شگرف و چرخ گردنده وجود او ناگهان از کار بازایستاد و به صورت دیگری خودنمایی کرد. به نوبت این مجله یا آن مجله را اداره می‌کرد. و سرانجام کتاب "اسرار ادوین درود" در سال 1870 نوشته شد که به سبب مرگ نویسنده ( در نهم ژوئن 1870 ) ناتمام ماند.

شیوه واقع‌بینی و واقع‌نگاری دیکنز لحنی پرجاذبه و مردم‌پسند دارد. سبک نوشته‌هایش نافذ، مطایبه‌آمیز، عرفانی،انسانی و خیال‌انگیز است که از زندگی خصوصی وی تأثیر پذیرفته است. ساختمان داستانهای دیکنز در وهله اول به نظر عجیب می‌آید، موضوعها متفاوت و گسترده است. در آغاز هرداستان دو یا سه نکته پرتحرک بی‌هیچ ارتباط آشکاری به چشم می‌خورد. اشخاص تازه و فراوان بلاانقطاع از گوشه و کنار وارد صحنه داستان می‌شوند، اما قدرت عظیم و خلاقه دیکنز پرده‌های نقاشی وسیعی از زندگی پیش چشم ما می‌گسترد که همه چیز را نیرومند و جاندار می‌سازد و در همه آنها ذوق نمایشی فراوان دیده می‌شود.

این جمله از چارلز دیکنز نقل شده است : «خیلی فرق است بین کسی که باشوق و حرارت می‌خواهد کتاب را مطالعه کند و آدم خسته‌ای که می‌خواهد با کتاب خستگی خود را رفع کند.»

***


زادروز مولف دیكشنری آكسفورد

134 سال پیش در چنین روزی در سال 1837 میلادی ، « جیمز اگوستوس هنری موری » زبان شناس بلند آوازه اسكاتلندی و مولف دیكشنری انگلیسی آكسفورد ، متولد شد .

جیمز موری از جوانی علاقه مند به شاخه تاریخ زبان از رشته انسانشناسی بود و پس از چند سال تدریس و مدیریت مدرسه به دنیای واژگان پای نهاد و كار تدوین دیكشنری آكسفورد را به دست گرفت و تا لحظه مرگ آن را رها نساخت . او اعتقاد داشت که این کار – تدوین آکسفورد -- بزرگترین خدمت به تمام بشریت است .

وی نه تنها معنا و تعریف و تلفظ هر واژه را به دست آورد بلكه تاریخ و ریشه هر واژه را نیز تحقیق كرد و برای آگاهی همگان در لغتنامه قرار داد كه كاری بس مهم و پرزحمت است . وی به پاس این خدمت، لقب «سر» گرفت.

وی 78 سال عمر كرد و در سال 1915 میلادی درگذشت .

***


تصویب نخستین قانون مطبوعات در 53ماده

99 سال پیش در چنین روزی در سال 1286 ه ش ، نخستین قانون مطبوعات در ایران درپنجاه و سه ماده به تصویب رسید .

نخستین قانون مطبوعاتی پس از دوران مشروطه تدوین و به تصویب رسید . البته این قانون با مخالفت برخی از روزنامه نگاران همچون سید رضا مساوات روبرو شد . او در روزنامه خود با نام مساوات به شدت این قانون را مورد انتقاد قرار داد .

آخرین قانون مطبوعات در تاریخ سی ام فروردین سال 1379 از تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی گذشت . در ماده دوم این قانون رسالت مطبوعات چنین تعریف شده است : رسالتی که مطبوعات در نظام جمهوری اسلامی بر عهده دارند عبارت است از :الف ـ روشن کردن افکار عمومی و بالا بردن سطح معلومات و دانش مردم در یک یا چند زمینه موارد اشاره در ماده یک.

ب ـ پیشبرد اهدافی که در قانون اساسی جمهوری اسلامی بیان شده است.

ج ـ تلاش برای نفی مرزبندی‌های کاذب و تفرقه‌انگیز وقرار ندادن اقشار مختلف جامعه در مقابل یکدیگر مانند دسته بندی مردم بر اساس نژاد، زبان. رسوم، سنن محلی و ..

د ـ مبارزه با مظاهر فرهنگی استعماری (اسراف،تبذیر، لغو، تجمل پرستی، اشاعه فحشا و...) و ترویج و تبلیغ فرهنگ اصیل اسلامی و گسترش فضایل اخلاقی.

هـ ـ حفظ و تحکیم سیاست نه شرقی نه غربی.تبصره: هر یک از مطبوعات باید حداقل در تحقق یکی از موارد فوق الذکر سهیم و با موارد دیگر به هیچ وجه در تضاد نبوده ودر مسیر جمهوری اسلامی باشد.

***


اعتراضدکترمصدق نسبت به" انتصابی بودن انتخابات سنا "

57 سال پیش در چنین روزی در سال 1328 ه.ش ، پس از برگزاری انتخابات مجلس سنا ، دکتر مصدق اعلام کرد، دولت با این انتخابات، همه اعضای سنا را انتصابی كرده است و چنین حكومتی همانا « دیكتاتوری » است.

سه ماه پس از تاسیس جبهه ملی به رهبری دكتر مصدق ، وی در اجتماعی بزرگ كه به دعوت این جبهه برای اعتراض به سوء جریان انتخابات سنا و مجلس شورای ملی در میدان بهارستان برگزار شده بود خطاب به مردم ، گفت که دولت با گشودن مجلس، پیش از برگزاری انتخابات شهر تهران مرتكب نقض قانون شده است كه جرم است و مشروعیت حكومت كردن را از دست داده است.

دكتر مصدق قبلا پیش از انجام انتخابات سنا به دولت اعتراض كرده بود كه فهرست نامزدهای خود را چاپ و در دسترس انتخاب كنندگان قرار داده و یك نسخه از این فهرست در دست اوست كه در پاكت گذارده و لاك و مهر كرده تا پس از انتخاب سناتور ها آن را اعلام دارد .

وی با بیان این اعتراض به احمد اباد تبعید شده بود كه یك روز پس از لغو تبعید در اجتماع میدان بهارستان شركت و اعتراض خود را تكرار كرده بود.

***


وقایع انقلاب

28سال پیش در چنین روزی در سال 1357 ه ش ، امام خمینی در مدرسه علوی تهران تعدادی از قضات دادگستری و وکلا را به حضور پذیرفتند . ایشان در ضمن این دیدار، با تشریح خیانت های پنجاه ساله رژیم پهلوی بر پشتیبانی همه جانبه تمامی نیروها و دستگاهها از دولت موقت و همچنین بر ضرورت سازندگی خرابی های بر جای مانده از رژیم پهلوی تاکید کردند.

ایشان همچنین در سخنرانی جداگانه ای برای عموم مردم با اشاره به استفاده های نامشروع رژیم فاسد از رسانه های گروهی ، تصریح کردند :

« دستگاههای که در این مملکت بوده و هست که بایستی در خدمت مردم می بودند ولی رژیم غاصب و فاسد در گذشته از آنها در راه هدف های نا مشروع خود و گسترش فساد استفاده کرده است » .

در این روز همچنین کارمندان وزارتخانه ها و سازمانها از نخست وزیری بازرگان حمایت کردند

-- عده زیادی از افسران بازنشسته و اخراجی از ارتش وفاداری خود را نسبت به امام خمینی ابراز داشتند .

-- انور سادات رییس جمهوری مصر از شاه خواست تا هواپیماهای مدرن اف 14 ایران را به مصر منتقل کنند . روز نامه واشنگتن پست نوشت:

« انور سادات رییس جمهور مصر به دولت آمریکا اطلاع داده است که حاضر است سلا حهای حساسی نظیر جنگنده های اف 14 را که آمریکا به ایران فروخته است به خاطر امنیت آنها به مصر انتقال دهد . وی این مطلب را در دیدار اخیر خود با شاه ایران نیز در میان گذاشته است . مقام های آمریکایی در پاسخ اظهار نظر کرده اند که اگر جنگنده های اف 14 ایران به مصر منتقل شوند این عمل با واکنش اسراییل روبرو خواهد شد . این جنگنده ها مجهز به موشک های پیچیده فونیکس و سایر تجهیزات سری است که اگر این سلاح ها به دست شوروی بیفتد ، لطمه بزرگی به اسرار نظامی غرب وارد خواهد شد . »

-- مطبوعات شوروی بازرگان را تایید کردند .

-- ناظران در واشنگتن گفتند آمریکا هیچ گونه انتقادی از بازرگان نکرده است و لی آسوشیتد پرس خبر می دهد آمریکا روابط خود را با دولت بختیار ادامه خواهد داد .

***


عملیات والفجر مقدماتی

24 سال پیش در چنین روزی در سال 1361 ه ش ، عملیات والفجر مقدماتی در منطقه عمومی فکه - چزابه آغاز شد .

این عملیات با رمز یا الله، یا الله، یا الله آغاز شد ودر آن نیروهای ارتش ، سپاه و بسیج حضور داشتند . در این عملیات نیروهای عملیاتی ایران اسلامی ، به خطوط مقدم ارتش بعث عراق یورش آوردند و ستون خط شکنان بسیجی ، از خاکریز های مرتفع ، کانال های عمیق مملو از سیم خاردار و چند میدان مین پی در پی گذشتندو خسارات فراوانی به دشمن بعثی وارد آوردند . پس از ناکامی عملیات رمضان منطقه رملی و غیر قابل عبور فکه برای اجرای عملیات انتخاب شد تا با قبول جنگ در شرایط سخت ، دشمن غافلگیر گردد . در این عملیات سازمان مجاهدین خلق ( منافقین ) که در مسایل داخلی شکست خورده بودند با انجام موارد جاسوسی فراوان ، خیانت های فراوانی را مرتکب شدند . در این عملیات ارتش عراق مجموعا 2500 کشته و زخمی داد و 113 نفر از آنها نیز اسیر نیروهای ایرانی شدند .

***

منابع :

خبرگزاری مهر

کتاب نیوز

سایت جامع ویکی پدیا

سایت روزنامک / نوشیروان کیهانی زاده

ایرنا

سایت شهید آوینی

UserName