• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1385/11/16
  • تاريخ :

امروز در تاریخ ( 16 بهمن 85 )

امروز ، دوشنبه شانزدهم بهمن ماه 1385 هجری شمسی ، برابراست با شانزدهم محرم الحرام 1428 هجری قمری و پنجم فوریه 2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:


درگذشت کاتو ، فیلسوف نامی روم

2052 سال پیش در چنین روزی در پنجم فوریه سال 45 پیش از میلاد ، كاتو (ماركوس پورکیوس)» فیلسوف، نویسنده و سیاستمدار نامدار روم در شمال آفریقا خودكشی كرد تا شاهد دیكتاتوری سزار و مرگ جمهوری و حكومت انتخابی ، نباشد كه پدر بزرگش (ماركوس پوركیوس كاتو اندیشمند معروف) ضوابط و قواعد آن را تنظیم كرده بود.

كاتو دوم (معروف به نوه یا كاتو جوان) در رساله خود «خرد فردی و خرد گروهی» نوشته است:

سه عامل است كه موجب ارضای خاطر یك فرد می شود و این سه عامل عبارتند از: جرات (دلیری و نترس بودن و خطر كردن)، صداقت (دروغ نگفتن، رو راست بودن و وفاداری) و ساده زیستن (عادت داشتن به زندگانی ساده، همانند توده مردم و لذت بردن از آن و دوری گزیدن از تجملات و اسراف).

وی در همین كتاب فساد دولتی و ارتشاء را بذر انحطاط یك جامعه خوانده و نوشته است كه تردید دارد دست اندركاران فساد دولتی به جامعه (مردم و وطن) علاقه داشته باشند و پیش از ارتكاب فساد یك لحظه به سلامت كشور و آینده آن اندشه كنند.

كاتو در جریان نزاع سزار و پمپی (دو ژنرال و كنسول ارشد روم) جانب پمپی را گرفته بود و گفته بود كه حمایت از پمپی دفاع از حكومت انتخابی، قانون و حقوق اتباع است. كاتو دوم به شمال آفریقا رفته بود كه ساكنان رومی آن بر ضد سلطنت و حكومت جباران بودند تا آنان را برضد سزار برانگیزاند كه در آنجا شنید سزار بر پمپی فائق آمده و شكست دادنش، دیگر امكان پذیر نیست. لذا، از فرط یاس خودكشی كرد.

***


تاسیس نخستین حکومت اسلامی در آفریقا

1337 سال پیش درچنین روزی درسال 670 میلادی ، نخستین حکومت اسلامی در شمال آفریقا تاسیس شد. این حکومت را " عقب بن نافع مصری " درمراکش استوار ساخت . این نخستین حکومت عربی اسلامی در شمال آفریقا بود.

***


درگذشت گوتنبرگ ، مخترع ماشین چاپ

539 سال پیش در چنین روزی ، در سال 1468 میلادی ، یوهان گوتنبرگ سازنده نخستین ماشین چاپ كه خدمت بزرگی به گسترش علوم و ادبیات و ارتقاء معلومات عامه بود درگذشت . قرنها پیش از او چینی ها و كره ای ها فن چاپ بلوكی ( به صورت مهر زنی) را اختراع و بكار گرفته بودند.

***


نخستین اندیشه تاسیس دولت یهودی

92 سال پیش در چنین روزی در سال 1915 میلادی هربرت شموئیل، نخستین بار اندیشه های خود را درباره تاسیس دولت یهودی در فلسطین برای دولت انگلیس مطرح ساخت . این نامه بعدها به صدور اعلامیه یالفور انجامید .

***


درگذشت آیت الله میرزا حسن شیرازی (میرزای بزرگ)

112 سال پیش در چنین روزی ، در سال 1273 ه ش ، آیت الله میرزا حسن شیرازی، مرجع بزرگ تقلید و قهرمان جنبش تنباکو دیده از جهان فروبست. مـیـرزا مـحـمـد حـسن بن میرزا محمود بن محمد اسماعیل حسینی شیرازی از علمای عالیقدر شیعه در پانـزدهم جمادى الاولى سال 1230 ه ق در شیراز دیده به جهان گشود. ایشان پس از طی مقدمات علوم در حوزه های علمیه شیراز و اصفهان به عراق رفت و در آنجا به سلک شاگردان شیخ انصاری اعلی الله مقامه الشریف در آمد. وی در سال 1291 ه ق در سامره اقامت گزید و در آنجا به به تدریس و تعلیم مشغول بود. آن فقیه فرزانه حـدود بیست و سه سال مرجع شیعیان جهان بود و در دوره علمی خویش شاگردان بسیاری را تربیت کرد که از میان آنها می توان به آخوند مـلا مـحمد کاظم خراسانى، سید محمد کاظم طباطبائى یزدى، حاج میرزا حـسـیـن سـبزوارى، سید محمد فشارکى رضوى، میرزا محمد تقى شیرازى و... اشاره کرد.

آن عالم ربانی از خود آثار گرانبهایی به جای نهاده است که از میان آنها می توان به رسالاتی مبسوط در ابواب مختلف فقهی، حاشیه اى بر نجاة العباد و تعلیقه اى بر کتاب معاملات آقا وحید بهبهانى اشاره کرد . شاگردان ایشان نیز بسیاری از دروس ایشان را به رشته تحریر در آوردند که منتشر شده اند .

ازمهمترین وقایع زندگی این عالم ربانی واقعه تنباکو(رژی) است که به عنوان جنبش تنباکو و سر سلسله جنبش های آزادی خواهانه در تاریخ معاصر ایران مشهور است . واقعه از این قرار بود که در تابستان سال 1308 ه ق تالبوت یک سرگرد انگلیسی به ناصر الدین شاه پیشنهاد امتیاز انحصاری خرید و فروش توتون و تنباکو در سراسر ایران به مدت پنجاه سال را داد . شاه نیز با تشویق دیگران این قرار داد را پذیرفت و شرکت انگلیسی تالبوت موظف شد سالانه خواه سود کند یا نه مبلغ 150 هزار لیره انگلیسی و نیز یک چهارم سود سالانه خود را به ایران پرداخت کند. با انتشار خبر، بسیاری از علما و مردم بر آشفتند. در همین هنگام میرزای بزرگ با صدور فتوایی در مقابل این دسیسه ایستاد.

متن حکم :

« بـسـم اللّه الـرحمن الرحیم , الیوم استعمال تنباکو و توتون , باى نحو کان , در حکم محاربه باامام زمان صلوات اللّه و سلامه علیه است حرره الاقل محمد حسن الحسینى » .

با صدور این فتوا مردم مبارزه سیاسی علیه قراداد استعماری امتیاز تنباکو را یک وظیفه شرعی و تکلیفی الهی دانستند و قلیان ها را شکسته و توتون و تنباکو را را به آتش کشدند . ناصر الین شاه نیز مجبور شد با پردات غرامتی این قرار داد را فسخ کند . فتوای تاریخی این مرجع بزرگوار در تحریم تنباکو فاجعه ای را که در سال 1309 ه ق به دست ناصر الدین شاه قاجار با واگذاری امتیاز دخانیات ایران به مدت پنجاه سال در حال شکل گرفتن بود در نطفه خفه کرد .

امام خمینى (ره ) در این باره فرمودند:آن مرحوم که در سامره تنباکو را تحریم کرد ، براى این که ایران را تـقـریـبـا در اسارت گرفته بودند ، به واسطه قرار داد تنباکو و ایشان یک سطر نوشتند که تنباکو حرام است و حتى بستگان خود آن جائر (ناصر الدین شاه ) هم و حرمسراى آن جائر ترتیب اثر دادند بـه آن فتوا و قلیانها را شکستند و دربعضى جاها تنباکوهایى که قیمت آن هم زیاد بود در میدان آوردنـد و آتـش زدنـد وشـکست دادند آن قرارداد را و لغو شد قرارداد و یک چنین چیزى و آنها دیـدنـد کـه یـک روحـانـى پـیرمرد در کنج دهى از دهات عراق یک کلمه مى نویسد و یک ملت قیام مى کند و قراردادى که مابین شاه جائر و انگلیسیها بوده است , به هم مى زند و یک قدرت این طورى دارد او .( سخنرانی امام خمینی در مورخه 28/8/1359)

سرانجام آن عالم ربانی در چنین روزی در سال 1273 ه ش مصادف با بیست و چهارم شعبان 1312 ه ق رحلت کردند .

***


انتخاب عرفات به عنوان دبیرکلی سازمان آزادی فلسطین

38 سال پیش در چنین روزی ، در سال 1969 میلادی ، یاسر عرفات دبیركل سازمان آزادی فلسطین شد. در این سال ، مجلس ملی فلسطین پس از یحیی حموده یاسر عرفات را به ریاست کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین انتخاب کرد .

یاسر عرفات متولد 4 اوت 1929 میلادی در مصر بود .. وی از والدینی فلسطینی‌الاصل در شهر قاهره در کشور مصر به دنیا آمد. نام کامل او «محمد عبد الرؤوف القدورة الحسینی» بود و بعدها به نام «أبو عمّار» معروف شد. او در بین سالهای 1969-2004 میلادی و در واقع تا پایان عمر(11 نوامر 2004 ) رهبر سازمان آزادی‌بخش فلسطین بود.

***


وقایع انقلاب :

28 سال پیش در چنین روزی در سال 1357 ه ش پیرامون انقلاب شکوهمند اسلامی ایران ، این رویدادها به وقوع پیوست:

- مهندس بازرگان رییس دولت موقت در پاسخ به مصاحبه بختیار که گفته بود رییس دولت موقت را دستگیر می کنم ، گفت : از این اخطار نمی ترسم اگر تهدید می خواهد بکنند به چیز دیگری ما را تهدید کنند این چیز خیلی کوچکی است و اگر عملی شود بنده شخصا خیلی ممنون می شوم چون راحت می شوم .

- بازرگان نخست وزیر موقت ، بر نامه و وظایف دولت موقت را تشریح کرد و گفت : از وظایف عمده دولت موقت این است که یک همه پرسی برپا کند تا نظر مردم را در باره تغییر رژیم وتحول آن به جمهوری دموکراتیک اسلامی بپرسد . سپس این وظیفه را خواهد داشت که انتخابات مجلس موسسان را برگزار کند . مجلسی که قانون اساسی آینده را تدوین خواهد کرد و وظیفه سوم نیز انتخابات برای مجلس خواهد بود که به موجب قانون اساسی جدید تشکیل می شود و پس از تشکیل این مجلس دولت رسمی تعیین خواهد شد .

- آیت الله مرعشی نجفی، انتخاب بازرگان را به ریاست دولت موقت تبریک گفت .

- در تهران و شهرستانها مردم برای تایید نخست وزیری بازرگان راهپیمایی کردند .

- شاپوربختیار در جلسه علنی مجلس شورای ملی گفت : مسایل مملکتی هر روز به صورت خاص ولی به صورتی غیر قابل بازگشت روبه پیشرفت است و ما به پیش خواهیم رفت . روش دولت در برابر هر قانون شکنی روشن است . قانون شکنان دیروز ساواک عده ای قلدر و دیکتاتور بودند ولی از این دیکتاتوری و قانون شکنی نباید به سوی یک دیکتاتوری جدید برویم .

- امام خمینی بعد از تعیین بازرگان به ریاست دولت موقت اظهار داشتند : از طریق مطبوعات و تظاهرات آرام ، ملت در باره دولت بازرگان باید نظر بدهد . جزای آنها که علیه حکومت بازرگان قیام کنند خیلی سخت است .

- جامعه روحانیت برای تایید بازرگان مردم را به برگزاری راهپیمایی بزرگی در روز پنجشنبه ، نوزدهم بهمن، در تهران و شهرستانها دعوت کرد.

- امام خمینی در اطلاعیه ای از احساسات پاک مردم به مناسبت بازگشت به وطن تشکر کردند .

- شاپور بختیار به دنبال انتخاب بازرگان به ریاست دولت موقت گفت : در ایران تنها یک حکومت وجود خواهد داشت . ساخت ایران تجزیه ناپذیر است . اگر بختیار تنها به حرف زدن اکتفا کند یک مساله است و اما اگر بخواهد دست به عملی بزند مساله دیگری است .

- بختیار : جمهوری اسلامی برای من مجهول است . تاکنون نشنیده ام مسلمان علیه مسلمان جهاد کند . حکومت من و رژیم ، دیکتاتوری شاه و جمهوری لیبی نیست . من از کسی فرمان گرفتم که دکتر مصدق و وزاری او هم گرفتند .

-  آیت الله طالقانی : فرماندهان پایگاههای هوایی باید به مردم پاسخ مناسبی بدهند . نیز خانواده های زندانیان نیرویی هوایی ضمن تظاهرات وتجمع در روز نامه اطلاعات خواستار آزادی هر چه زودتر زندانیان خود شدند.

- کیسینجر ، وزیر اسبق امور خارجه آمریکا : می ترسم حوادث ایران به سایر کشور های دوست آمریکا سرایت کند.

( این سخن مغز متفکرو استراتژیست سیاست خارجی آمریکا در حقیقت باطن پر از خشم و کینه کاخ سفید را نسبت به انقلاب اسلامی آشکار می کند . در این جمله کوتاه ترس و وحشت عمیق ایالات متحده از انقلاب مردمی ایران نهفته است و آن این است که منافع نامشروع آمریکا از بین برود . کیسینجر به عنوان سیاستمداری که می داند تا چه اندازه آمریکا در منطقه منافع نا مشروع و امپریالیستی دارد ناچار است که برای فردای دوستا ن کشورش اشک تمساح بریزد در حالی که از دست رفتن منافع نفتی منبع اندوه اوست .)

- رادیو مسکو در گفتار شبانه خود ضمن اشاره به امید های فراوان هواداراین رژیم به ارتش گفت : به قراریکه ناظران متذکر می شوند رویدادهای اخیر ایران نشان می دهد ارتجاع داخلی ایران و حامیان آمریکایی آن مجبورند در عقاید خود مبنی بر اینکه گویا ارتش همچون حربه ای آماده است به خاطر حفظ مواضع ارتجاع و حامیان آمریکایی اش در کشور همه را بکشد و همه چیز را نابود سازد ، تجدید نظر کند .

- هشت هزار یهودی ایران را تخلیه کردند . به نوشته روز نامه معاریو چاپ تل آویو تنها جمعه گذشته یعنی یک روز پس از بازگشودن فرودگاه مهر آباد هزار نفر از یهودیان ایران وارد فرودگاه بین المللی بن گوریون شدند .

- شورای دانشگاه صنعتی شریف در بیانیه ای اعلام کرد دولت بختیار به مبانی وابستگی رژیم ایران به غرب وفادار است .

- روز نامه البعث ارگان حزب حاکم روسیه ضمن تفسیر حوادث ایران نوشت : ممکن است سرانجام آمریکا در ایران دست کم به طور غیر مستقیم مداخله کند .

- هیات اعزامی امام خمینی (ره) به مناطق نفت خیز طی اطلاعیه ای اعلام داشت :گران خریدن مواد سوختنی عمل ضد مردمی است . این هیئت اعلام کرد که دستورات امام خمینی برای تامین سوخت داخلی به مرحله رفع نیاز قطعی نزدیک شده است.

- نورالدین کیانوری دبیر کل حزب توده ایران در مصاحبه با مجله نیوزیوک چاپ آمریکا گفت : آیت الله خمینی بیست سال تمام با شاه و تمام مظاهر امپریالیسم جنگیده است . ما از اقدامات ایشان پشتیبانی می کنیم . اقداماتی چون جمهوری اسلامی ، بر چیدن سلطنت و تشکیل مجلس موسسان در جهت نوشتن قانون اساسی جدید که منجر به دولت ملی گردد و آن نیز به سلطه امپریالیسم خاتمه دهد و ضمن تضمین کلیه اشکال دموکراسی از ثروت های ملی ما برای مصالح عمومی استفاده نماید ...

- روز نامه انگلیسی گاردین : هنوز این امکان وجود دارد که شخص شاه بتواند نظم را در ایران بازگرداند و دولت هایی که او از آنها حرف شنوی دارند قویا به وی توصیه کرده اند که به ایران بازگرد د .

- جیمز بیل استاددانشگاه تگزاس و کارشناس مسایل ایران در مقاله ای در نیوزویک هشدار داد که دولت آمریکا باید با آیت الله خمینی کنار آید و نباید اشتباه فاحش شاه راکه قدرت و نفوذ روحانیون شیعه را دست کم گرفت تکرار کند .

- گروهی از ایرانیان ساکن سوریه تابلوی سردر سفارت ایران را در دمشق کندند و به جای آن تابلویی را که روی آن سفارت جمهوری اسلامی ایران نوشته است نصب کردند . این کار بدون مخالفت اعضا سفارت وبا آرامش انجام شد .

- مجله آمریکایی تایم نوشت که دیپلمات های آمریکایی با تعدادی از دستیاران اصلی آیت الله خمینی چه در فرانسه و چه در ایران تماس هایی را گرفته اند . ویلیام سولیوان سفر آمریکا در ایران نیز همکاران خود را ترغیب کرده است که با مخالفان رژیم در ایران و دستیاران رهبر شیعیان ایران به گفتگو بنشینند و سیاست سفارت آمریکا را تشریح کنند .

- خبر گزاری تاس گزارش داد : از روز بازگشت آیت الله خمینی به تهران عملا یک قدرت مضاعف در ایران برقرار شده است .

- رو زنامه کویتی السیاسه نوشت : بحران کنونی ایران ممکن است اختلاف های امیر های ساحلی خلیج فارس را کاهش دهد و آن ها را به یکدیگر نزدیک کند .

- در یاسالار فید ترنر رییس سازمان جاسوسی آمریکا( سیا) در گفتگویی با تلویزیون ان بی سی با اعتراف به اینکه این سازمان در پیش بینی بحران سیاسی ایران به طور جدی ناکام بوده است گفت : بدیهی است ما می خواهیم بهترین سازمان را داشته باشیم اما باید بگویم پیش بینی بحران های عظیم سیاسی و کودتاهای نظامی نتایج غیر منتتظره انتخابات از دشوارترین وظایف سازمان های اطلاعاتی است . هیچ سازمان جاسوسی جهانی یا سیاستمدار یا روز نامه نگاری فکر نمی کرد شاه مجبور به خروج از ایران باشد . وی گفت: چیزی كه ما پیش بینی نمی‌كردیم، این بود كه یک مرد هفتاد و هشت ساله كه مدت چهارده سال در تبعید بود، این نیروها را به هم پیوند زند.

- بنا به نوشته مجله تایم: سالیوان، سفیر آمریكا در ایران، از همكاران خود خواسته است كه با مخالفان رژیم گفتگو كرده، سیاست آمریكا را برای آنان تشریح كند.

- آیت‌الله گلپایگانی بازگشت حضرت امام به میهن را به ایشان تبریك گفت.

- آیت‌الله گلپایگانی با صدور پیامی خطاب به ارتش، از فرماندهان نظامی خواست تا از رویارویی و مقابله با انقلاب اسلامی بپرهیزند.

منابع:

سایت جامع ویکی پدیا

مرکز اطلاع رسانی فلسطین

خبرگزاری مهر

سایت روزنامک / نوشیروان کیهانی زاده

مرکز اطلاع رسانی آینده نگار

UserName