• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1385/11/15
  • تاريخ :

داوران بخش در جست و جوی حقیقت : مسابقه معناگرا

جشنواره فیلم فجر معرفی شدند


داوران بخش در جست و جوی حقیقت : مسابقه فیلم های معناگرای بیست و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم فجر معرفی شدند.

به گزارش روابط عمومی جشنواره فیلم فجر ، آن دمی ژروئه ، دیوید گوچ ، خیریه البشلاوی ، نادر طالب زاده و آنیژکا هولاند فیلم های این بخش از جشنواره را داوری می کنند.

آن دمی ژروئه در سال 1957 در بریسبان استرالیا متولد شد. او نخستین دبیر اجرایی جشنوارة بین‌المللی فیلم بریسبان می‌باشد و طی 15 دوره كه از آغاز به كار این رویداد می‌گذرد توانسته است جشنواره را در مسیری هدایت كند كه موجبات تحسین داخلی و فعالیت آن در عرصة بین‌المللی را فراهم آورد. در سال 2003، او به خاطر خدماتش به صنعت فیلمسازی نشان صد سالگی استرالیا را از آن خود ساخت.

وی كه مدرك كارشناسی تاریخ هنر دارد و تحصیلات تكمیلی خود را در زمینة علوم كتابداری به اتمام رسانده است، نشان «دینز» را به خاطر پایان نامه‌اش در مورد پیترگرینوی دریافت نمود.

پس از همكاری با جشنوارة فیلم ایماژهای كویینزلند و كمیسیون سینما و تلویزیون پاسیفیك از او دعوت شد تا در سال 1991 جشنواره فیلم بریسبان را راه‌اندازی كند.

وی كه از همان دورة اول به عنوان دبیر هنری جشنواره انتخاب گردید، در سال 2003 ترغیب شد تا بخش جایزة بین‌المذاهب را برای ارتقای ارزشهای انسانی و با الهام پذیری از فعالیت این بخش در جشنوارة فجر راه‌اندازی كند.

آن دمی ژروئه كه در كنفرانسها و كمیته‌های بسیاری فعالیت دارد تاكنون در هیأت داوری بین‌الملل جشنواره‌های زیادی عضویت داشته است.

دیوید گوچ در سال 1951 در پاریس متولد شد. او اکنون رییس و صاحب شرکت "ونگارد منیجمنت گروپ" واقع در نیویورک و هالیوود است. در طول 29 سال سابقة سینمایی خود، گوچ در تولید و پیشبرد فیلمهای مستقل تحسین شده‌ای از جمله "مک" به کارگردانی جان تورتورو (برندة دوربین طلای کن در سال 92)، "خانة ورق" ساخته مایکل لساک (1993)، "آنچه پیش آمد این بود" به کارگردانی تام نونان (برندة جایزه بزرگ هیأت داوران و بهترین فیلمنامه در ساندنس 1994)، "جودی برلین" ساخته اریک مندلسون (برندة جایزة بهترین کارگردانی در ساندنس 1999 که در جشنوارة فجر نیز به نمایش در آمد) و "گاهی شارلوت" ساخته اریک بایلر (نامزد دریافت جایزة کاساوتیس در مراسم جوایز فیلمهای مستقل اسپیریت 2003) نقش به سزایی داشته است.

گوچ که شخصیتی معروف در مدیریت استعدادهای سینمایی است، شخصا" مسئولیت کارگزاری چهره‌های شناخته شده‌ای از قبیل جان گودمن (17 سال)، کاتلین ترنر (11 سال)، جان تورتورو (14 سال) و آنت بنینگ (12 سال) را از آغاز کار حرفه‌ای آنها بر عهده داشته است. پیش از این، او رییس و صاحب شرکت‌ "اینوویتیوآرتیستز" نیویورک

(99-1996) و "گرش ایجنسی" نیویورک (95-1985) و نیز قائم مقام شرکت دان باخوالد و شرکاء (84-1981) بوده است.

خیریه البشلاوی در سال 1940 در شرق مصر متولد شد. او فارغ التحصیل رشته ادبیات انگلیسی از دانشکده هنر دانشگاه قاهره است. پس از خاتمه تحصیلات به عنوان روزنامه نگار در سازمان روزنامه نگاری "رسل الیوسف" مشغول به کار شد.

البشلاوی نویسنده روزنامه "القمهریا" ، مسئول بخش هنری و صفحه هفتگی سینما در روزنامه "المساء"، سردبیر اجرایی مجله هنری هفتگی "شاشاتی" و نیز عضو کمیته عالی جشنواره بین المللی فیلم قاهره می باشد. او کتاب های زیادی را در مورد فیلم های بلند و مستند و نیز مسائل هنری به رشته تحریر درآورده است که از آن جمله میتوان به دایرة المعارف واژگان سینمایی اشاره نمود. او که همواره در جشنواره های بین المللی فیلم حضوری چشمگیر داشته، به عنوان داور در جشنواره های بین المللی زیادی نیز شرکت نموده است و عضو "کمیته سینما" در شورای عالی فرهنگی وزارت فرهنگ مصر می باشد.

نادر طالب‌زاده متولد 1332 تهران. فارغ‌التحصیل کارشناسی ادبیات انگلیسی و کارشناسی ارشد کارگردانی سینما از دانشگاه کلمبیا آمریکاست. از فیلم‌های مستند او می‌توان مجموعه «واقعیت خوزستان»،«شوش»،«شهر شهیدان گمنان»(1359-1360)،«والعصر»(1362)،«فتح 1»(1365)،«فتح 2»(1366)،‌«بشیر عشق در شهر کوران»(1368)،«ساعت 25»(1371)،«خنجر و شقایق»(1372)،«رویش در آتش»(1373)،«عصر انتظار»(72-1375)،«ظلمت در نیمروز»(1377) و «بیداد خاموش»(1378) را نام برد. «بشارت منجی» (1383) و «مسیح»(1384) از فیلم‌های بلند داستانی اوست.

آنیژکا هولاند در سال 1948 در ورشو متولد شد. او در رشته کارگردانی فیلم در دانشگاه فامو در پراگ تحصیل کرد. کار حرفه ای خود را با کریستف زانوسی به عنوان دستیار کارگردان در لهستان آغاز کرد و در ادامه به عنوان مشاور آندره وایدا مشغول به کارگشت. پیش از آنکه خود فیلمی را کارگردانی کند، فیلمنامه های زیادی را با همکاری وایدا به رشته تحریر درآورد که خیلی زود توانست جوایزی در جشنواره های کن (1980)، گدانسک، برلین (1981)، مونترال (1987و 1985) و نیز مراسم گلدن گلوب(1991) را از آن خود سازد و به عنوان بخشی از موج نوی لهستان جایگاهی را به خود اختصاص دهد. عمده شهرت هولاند در ایالات متحده به خاطر "اروپا، اروپا" و 2 فیلم از کمپانی برادران وارنر: "الیویر، الیویر" و "باغ مخفی" و همچنین "خرمن خشم" است که نامزد دریافت جایزه اسکار نیز شد. یک سال بعد "خسوف کامل" را ساخت. در 1996 "میدان واشنگتن" را با حضور ستارگانی همچون جینفر جیسون لی و آلبرت فینی در ایالات متحده کارگردانی کرد. هولاند با ساخت "معجزه سوم" و "شفابخش" به یافته های بیشتری در سینمای معناگرا دست یافت. در سال 2006 "کپی از بتهوون" را با شرکت ادهریس و دایان کروگر کارگردانی نمود.

بیست و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم فجر از 12 تا 22 بهمن ماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود.

UserName