• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1385/11/11
  • تاريخ :

پاسخ سخنگوی وزارت خارجه به خبرنگاران


سخنگوی وزارت خارجه ایران دیدار "سیدمحمد خاتمی" با "جان كری" نامزد دموكرات ها در انتخابات پیشین ریاست جمهوری آمریكا در "داووس" را "عادی و در مسیر دیدار اندیشمندان و افراد سیاسی با یكدیگر" خواند

وی روز یكشنبه در نشست مطبوعاتی خود خاطرنشان كرد كه "اینگونه دیدارها سابقه دارد."

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حسینی در پاسخ به این پرسش كه آیا خاتمی برای صحبت در زمینه بحث هسته‌ای در داووس، با وزارت خارجه و دولت هماهنگی كرده است، اظهار داشت: اینكه هماهنگی شده باشد كه آقای خاتمی در خصوص بحث هسته‌ای صحبتی بكند، خبر قطعی وجود ندارد.


محتوای احتمالی پیام آمریكایی ها

اعلام خبر "بررسی پیام برخی مسوولان آمریكایی توسط ایران"، حسینی را با پرسشهای متعدد خبرنگاران مواجه ساخت و در پی اصرار آنان برای اعلام محتوای این پیام، سخنگوی وزارت خارجه به محتوایی "كه معمولا در این پیامها هست" اشاره كرد.

حسینی گفت: در این پیامها معمولا تلاش می‌شود كه به حل برخی موضوعات كمك شود.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به سیاستهای نادرست آمریكا و برخی كشورهای غربی در قبال پرونده هسته‌ای ایران، این سیاستها را موجب پیچیده‌تر شدن شرایط دانست و خاطرنشان كرد كه این پیامها برای این است كه موضوع را از پیچیدگی درآورد.

حسینی اظهارات اخیر "نانسی پلوسی" در بغداد را نیز در همین راستا دانست و تصریح كرد كه اینگونه اظهارات برای جبران اشتباهات كاخ سفید است.


گزینه‌های مختلفی به جای "ظریف" مطرح است

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به پرسشی در مورد جایگزین "محمد جواد ظریف" نماینده ایران در سازمان ملل متحد، گفت: گزینه‌های مختلفی به جای آقای ظریف مطرح است و او به موقع از محل مامویت خود بازخواهد گشت.


دیدار ایوانف با لاریجانی، احمدی نژاد و متكی

حسینی در این نشست مطبوعاتی همچنین خبر داد كه "ایگور ایوانف" دبیر شورای عالی امنیت ملی روسیه صبح روز یكشنبه با متكی دیدار كرده و پس از آن نیز قرار است با علی لاریجانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و محمود احمدی نژاد رییس جمهوری دیدار كند.


خبر خوش هسته‌ای را رییس جمهوری اعلام می‌كند

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سووالی در مورد قضیه سه هزار دستگاه سانتریفیوژ، گفت: این یك بحث فنی است، اجازه بدهید خود سازمان انرژی اتمی به موقع مطرح می‌كند.

حسینی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینكه "آیا خبر خوش هسته‌ای همان راه‌اندازی سه هزار سانتریفیوژ است ؟" اظهار داشت: خبر خوش هسته‌ای را رییس جمهوری به موقع اعلام خواهد كرد.


"خلیل زاد" در پی فتنه‌انگیزی است

خبرنگاری نظر حسینی را در مورد ادعای "زلمای خلیل زاد" سفیر آمریكا در عراق مبنی بر وجود برخی اسناد در زمینه دخالت ایران در امور عراق را جویا شد. او پاسخ داد: یكی از ویژگیهای خلیل زاد این است كه مطالبی را مطرح كند كه در راستای سیاستهای آمریكا مبنی بر فتنه‌انگیزی و ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی است.

حسینی با اشاره به تاكید ایران بر وحدت و همبستگی فرقه‌های مذهبی و قومی در عراق و منطقه، خاطرنشان كرد "آنچه خلیل زاده از گذشته مطرح كرده و آنچه بناست در روز چهارشنبه بیان كند بی‌پایه و اساس و سراسر كذب است."


تعلیق را به این موضوع گره نزنید

خبرنگاری با اشاره به اظهارات روز شنبه متكی مبنی بر اینكه "امكان رسیدن به یك فرمول جامع‌الاطراف در مورد پرونده هسته‌ای ایران وجود دارد"، از حسینی پرسید "آیا ایران پس از آنكه در دهه فجر اعلام كند به قله‌های فن‌آوری هسته‌ای دست یافته، حاضر است گزینه تعلیق مدت دار را برای اعتماد سازی مورد بررسی قرار دهد؟"

سخنگوی وزارت خارجه به این پرسش، اینگونه پاسخ داد: موضوع تعلیق را به این امر گره نزنید.

وی با بیان اینكه "نظر ایران در خصوص موضوع تعلیق تغییری نكرده است"، اظهار داشت: آنچه آقای متكی اشاره كرد راه حل جامع‌الاطرافی است كه متضمن حقوق ملت ایران باشد.

حسینی بار دیگر این موضع را تكرار كرد كه "ایران از هر طرح جامع‌الاطرافی كه متضمن حقوق ایران باشد، استقبال می‌كند."


هیچ توقفی در همكاری تهران با آژانس ایجاد نشده است

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به پرسش دیگری خاطرنشان كرد كه "همكاری ایران با آژانس ادامه دارد و هیچ توقفی در آن ایجاد نشده است."

حسینی در خصوص ملیت بازرسانی كه ایران از ورود آنان ممانعت كرده است، این موضوع را مهم ندانست و خاطرنشان كرد كه این حق كشورهای عضو "ان.

پی.تی" است كه برخی بازرسان را نپذیرند و به جای آنها بازرسان دیگری را انتخاب كنند.


موضع ایران در مورد ساخت كنیسه در مسجدالاقصی

سخنگوی وزارت خارجه در مورد ساخت كنیسه در مسجدالاقصی نیز موضعگیری كرد و گفت هر گونه ساخت كنیسه یا تغییر در آثار باستانی و تاریخی اماكن مقدس و مسجدالاقصی می‌تواند برای همه مسلمانان مخاطره‌آمیز باشد و احساسات آنان را جریحه‌دار می‌كند.

او خاطرنشان كرد كه ایران از طریق سازمان كنفرانس اسلامی و یونسكو موضوع را پیگیری می‌كند.


هرگونه نسل كشی را محكوم می‌كنیم

حسینی در پاسخ به سووال یكی از خبرنگاران صریح كرد كه "ایران هرگونه نسل كشی علیه هر قوم و مذهبی را محكوم می‌كند."

وی با اشاره به تلاشی كه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با حمایت رژیم صهیونیستی برای برخورد با منكرشوندگان هولوكاست صورت گرفته است، تاكید كرد: نسل كشی در همه زمانها محكوم است و اگر در گذشته جنایتی صورت گرفته باشد، توجیهی نیست كه مبنای جنایات رژیم صهیونیستی در سرزمینهای اشغالی باشد.

حسینی همچنین قطعنامه مجمع عمومی در تقبیح انكار هولوكاست را با آزادی فكر و بیان در تعارض دانست.


با تحریم و تهدید از حق خود دست برنمی‌داریم

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سووالی در مورد پاسخ ایران به قطعنامه 1737 شورای امنیت در مدت باقی مانده گفت: برنامه جمهوری اسلامی ایران به 60 روز یا روزهای باقی مانده محدود نمی‌شود و اگر چنین باشد، مشكلات قابل حل نیست.

او راه‌حل ایران در این زمینه را مشخص و روشن دانست و خاطرنشان كرد كه تهدید و تحریم و صدور قطعنامه موجب نمی‌شود كه ایران از حق قطعی خود صرفنظر كند.


اعزام سركنسولهای جدید ایران در اربیل و سلیمانیه

حسینی در این نشست خبری همچنین خبر داد كه سركنسولهای جدید ایران در اربیل و سلیمانیه عراق، به زودی اعزام می‌شوند.

وی با اشاره به موافقتهای رسمی ایران و عراق در این زمینه، بار دیگر اقدام نیروهای آمریكایی در حمله به دفتر سركنسولگری ایران در اربیل عراق و دستگیری كاركنان آن را تخلف از مقرارت بین‌المللی دانست.


اهداف تحرك دیپلماسی ایران در منطقه

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سووالی در مورد تحرك دیلماسی ایران در منطقه گفت: یكی از اهداف ایران تقویت همبستگی میان كشورهای منطقه است.

حسینی هدف دیگر ایران را رایزنی برای حل بحرانهای منطقه دانست و خاطرنشان كرد اگر سیاستهای آمریكا در منطقه اجرا شود، بی‌ثباتی بیشتر منطقه را در پی دارد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سووال دیگری نیز تصریح كرد راه‌حل اصلی برای حل مشكل لبنان و عراق از میان ملت لبنان و عراق بیرون می‌آید.

حسینی با اشاره به سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی عربستان به ایران گفت كه فرستاده عربستان در دیدارهایش تاكید كرده است همكاری ایران و عربستان می‌تواند بسیاری از مشكلات جهان اسلام را رفع كند.

منبع: ایرنا


لینک مطالب مرتبط:

نگاهی به سخنان تازه بوش در کنگره

آیا جنگ در پیش است؟

شایعات رایج امروز!

UserName