• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1385/11/05
  • تاريخ :

امروز در تاریخ ( 7 بهمن 1385 )

امروز ، هفتم بهمن ماه 1385 هجری شمسی ، برابراست با هفتم محرم الحرام 1428 هجری قمری و 27 ژانویه 2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:


بسته شدن آب فرات بر روی امام حسین (ع) و یارانش

1367 سال پیش درچنین روزی ، در سال 61 ه ق ، آب فرات به روی خاندان حضرت سیدالشهدا (ع) در کربلا بسته شد . ماوقع به این گونه بود که عبید الله بن زیاد به عمربن سعد نامه دیگرى نوشت و گفت: « میان حسین و یاران وى و آب حایل شو تا حتی یک قطره از آن ننوشند، همچنان که آنها با پاکیزه‏ خوى متقى، عثمان بن عفان رفتار کردند ».

عمربن سعد، بى درنگ عمرو بن حجاج را با پانصد سوار به همین ماموریت فرستاد . آنان نیز آبگاه را گرفتند و میان حسین (ع) و یاران وى و آب حایل شدند، تا به این وسیله حسین (ع ) ویاران او نتوانند به آب دست یابند. چنان که ذکر شد، این واقعه سه روز پیش از شهادت امام حسین (ع) بود.

بدین ترتیب، آن قوم، حسین (ع) را به شدت در سختى و فشار قرار دادند تا آنجا که تشنگى بر امام و یارانش غلبه کرد.در این اثنا بریر بن خضیر همدانى به حسین( ع )گفت: اى فرزند پیامبر خدا، آیا اجازه مى‏دهید که نزد این قوم بروم و با آنان گفتگو کنم؟ حضرت وى را اجازه داد.پس نزد قوم رفت و خطاب به آنان گفت: اى گروه مردم، خداى عز و جل، محمد( ص ) را به حق به پیامبری برگزید تا مردم را بشارت دهند و بیم دهنده باشد.او با اذن خدا، مردم را به سوى خداوند دعوت کرد و خود براى همه چراغى فروزان بود.اکنون میان آب فرات و فرزند رسول الله (ص) حایل شده و آب را بر آنها بسته‏اند.آبى که بر خوکها و سگهاى بیابان رواست. مردم با تندى به وى گفتند: اى بریر، زیاد سخن گفتى.ساکت باش.به خدا سوگند همان طور که پیش ازحسین از آب محروم شدند اینک حسین نیز تشنه خواهد ماند. آنگاه امام حسین (ع) به بریر امر به سکوت فرمود و گفت: اى بریر بنشین.سپس در حالى که بر شمشیر خود تکیه کرده بود رو کرد به قوم و با صداى بلند گفت:

- شما را به خدا سوگند مى‏دهم آیا مرا مى‏شناسید؟ گفتند: آرى، تو فرزند پیمبر خدا و نواده او هستى.

ـ شما را به خدا آیا مى‏دانید جد من رسول الله ص است؟ گفتند : آرى.

ـ شما را به خدا سوگند، آیا مى‏دانید که مادرم فاطمه دختر محمد ص است؟ گفتند : آرى مى‏دانیم.

ـ شما را به خدا آیا مى‏دانید که پدرم على بن ابى طالب ع است؟ گفتند : آرى.

ـ شما را به خداى سوگند مى‏دهم.آیا مى‏دانید که جده من خدیجه دختر خویلد نخستین بانوى این امت است که اسلام آورد؟ ـ آرى.

- شما را سوگند به خداى، آیا مى‏دانید که حمزه سید الشهداء عموى پدرم بوده است؟ قوم گفتند: آرى.

ـ شما را به خدا قسم مى‏دهم آیا اطلاع دارید که این شمشیر از آن رسول الله ص بوده است؟ ـ آرى.

ـ شما را به خدا، آیا مى‏دانید که این عمامه‏اى که بر سر دارم مخصوص پیامبر خدا ص بوده است؟ ـ آرى.

ـ شما را به خدا، آیا مى‏دانید که على (ع ) نخستین کسى بود که از میان امت به اسلام گروید؟ آیا مى‏دانید که در علم و دانش و حلم و بردبارى از همه برتر و والاتر بود، و بر هر کس، ولى خواهد بود؟ قوم همگى گفتند: آرى همه را مى‏دانیم.

امام فرمود: پس از روى چه دلیل خون مرا مباح مى‏سازید؟ با اینکه پدرم ساقى و پاسدار حوض کوثر است.از بسیارى از افراد حمایت و پشتیبانى خواهد کرد، همچنان که ساربان، شتران را از سراب ‏راند، و در قیامت پدرم پیشاپیش کسانى است که حمد و سپاس خداوند را به جا آورده‏اند. گفتند: آرى همه این مطالب را مى‏دانیم با این وصف دست از تو برنداریم تا با لب تشنه جان دهى. در این وقت که امام حسین (ع ) به ایراد خطابه خود پرداخته بود، دختران و خواهران آن حضرت با شنیدن سخنان وى به شدت مى‏گریستند و صداى ناله آنان بالا مى‏گرفت.چنانچه امام متوجه آنان شد.پس برادر خود عباس و فرزند خود على را پیش خواند و از آن دو خواست که آنان را ساکت سازند و ادامه داده گفت: به جان خودم از این پس آنها بسیار خواهند گریست.

***


تولد ولفگانگ آمادئوس موتزارت ، یکی از نوابغ موسیقی جهان

251 سال پیش درچنین روزی ، در سال 1756 میلادی ، ولفگانگ آمادئوس موتزارت، موسیقی دان نابغه ی اتریشی در ، سالزبورگ اتریش به دنیا آمد.

پدرش آهنگساز و ویولونیست بود و فرزندان خود را از کودکی به موسیقی آشنا کرد.

استعداد خارق العاده ی «ولفگانگ» باعث شد که پدرش برای معرفی او به شهرهای دیگر مسافرت کند و به این منظور او را در شش سالگی همراه خواهرش به ، مونیخ ، وین ، وروتنبرگ ، فرانکفورت، آخن و بروکسل برد و در کنسرت هایی که برای آنها ترتیب داد «موتزارت» کوچک ویولن می زد و خواهرش پیانو می نواخت.

مهمترین کار موتزارت سه سمفونی است که امروز به نام «سه سنفی بزرگ موتزارت» مشهور است ، این سمفونیها آخرین سمفونیهایی است که وی نوشته است.

موتزارت در اواخر سال 1790 سفری به «فرانکفورت» کرد . او ابداً به فکر آسایش نبود و چنان به کارهای طاقت فرسا مشغول بود که رفته رفته سلامت خود را از دست داد، با این حال در ده ماه اول 1791 توانست آثار بزرگی به وجود آورد، از میان آنها دو اپرای بزرگ «فلوت سحرآمیز» و «کلمانس دو تیتوس» بسیار معروفند. در اواخر عمر موتزارت ، مرد ناشناسی او را به نوشتن یک ، رکویم ، آواز مذهبی برای مردگان، تشویق کرد.

موتزارت بعد از اتمام « فلوت سحر آمیز» به تصنیف رکویم پرداخت ولی مشغله ی زیاد او را چنان فرسوده کرده بود که پیش از اتمام رکویم مریض و بستری شد.

یک روز پیش از مرگ خوانندگان را به بالین خود خواست تا رکویم او را اجرا کنند . ولی فقط تا قطعه ی لاکریموزا، توانست آنها را هدایت کند و پس از آن توانایی خود را از دست داد. فردای آن روز موتزارت در عین جوانی، زمانی که فقط سی و پنج سال داشت ، در پنجم سپتامبر 1791 دروین ، درگذشت.

در مورد روز به خاک سپاری موتزارت ، چنین نقلی وجود دارد:

آن روز هوا به شدت طوفانی بود و باران به سختی می بارید زن موتزارت مریض و بستری بود و نتوانست در تشییع جنازه ی او شرکت کند تشییع کنندگان جنازه نیز به واسطه ی شدت باران از وسط راه برگشتند و تأسف جبران ناپذیری به جهت حق ناشناسی خود برای بازماندگان موتزارت و همه ی دوستداران باقی گذاشتند، زیرا موتزارت را در محلی دفن کردند که روز بعد هیچکس مکان آن را پیدا نکرد و آرامگاه موتزارت یکی از بزرگترین نوابع موسیقی برای همیشه مجهول ماند.

***


تولد دیمیتری مندلیف

173 سال پیش در چنین روزی ، در سال 1834 میلادی ، دیمیتری ایوانویچ مندلیف شیمی دان مشهور روس به دنیا آمد .

وی جدول طبقه بندی عناصر را به جهان عرضه کرده است . دیمیتری ایوانوویچ مندلیف شیمی دان بزرگ روسی در سال 1850 میلادی وارد رشته علوم طبیعی مرکز تربیت معلم سن پترزبورگ شد . وی در سال 1855 معلم مدرسه شد و پس از آن به تدریس در دانشگاه سن پترزبورگ روی آورد . وی در اواخر سال 1856 میلادی کرسی استادی شیمی معدنی این دانشگاه را از آن خود کرد . از وی چندین جلد کتاب درسی از جمله "اصول شیمی" باقی مانده است. مهمترین اثر مندلیف طراحی جدول تناوبی عناصر بود. وی در مورد جرم اتمی عناصر، خواص فیزیکی و شیمیایی و ترکیب های آنها اطلاعات فراوانی گردآوری کرده بود و با مقایسه آنها متوجه برقراری یک نظام مشخص در تکرار تناوبی خواص شد. در آن زمان هنوز ذرات تشکیل دهنده اتم و ساختار آن به ویژه پروتون ها و الکترون ها شناخته نشده بود و مندلیف از نقش آنها در تعیین خواص شیمیایی عناصر آگاهی نداشت، از این رو جرم اتمی را مبنای دسته بندی خود قرار داد که به قانون تناوبی مندلیف معروف شد. او در سال 1907 میلادی در گذشت .

***


اختراع لامپ الکتریکی

127 سال پیش در چنین روزی ، در سال 1880 میلادی ، لامپ الکتریکی توسط توماس ال ادیسون اختراع شد.

***


ساخت نخستین قرص مسکن

107 سال پیش درچنین روزی ، در سال 1900 میلادی ، نخستین قرص مسکن شیمیایی ، آسپرین ، را داروساز آلمانی بنام فلیکس هوفمان ساخت.

***


انتخاب ولیعهد برای رضا خان

81 سال پیش در چنین روزی ، در سال 1304 ه ش ، رضاخان، محمدرضا پهلوی را به عنوان ولیعهد خود منصوب نمود.

***


اختراع تلویزیون

81 سال پیش در چنین روزی ، در سال 1926 میلادی ، نخستین دستگاه تصویری توسط جان بیرد مخترع اسکاتلندی اختراع شد و آن را تلویزیون نام نهاد.

***


افتتاح ساختمان تئاتر شهر تهران

34 سال پیش در چنین روزی ، در سال 1351 خورشیدی ، ساختمان تئاتر شهر تهران با نمایش باغ آلبالو اثر چخوف افتتاح شد.

***


آتش بس آمریكا و كمونیستها در ویتنام

34 سال پیش در چنین روزی ، در سال 1973 میلادی ، در ساعت هفت بامداد ، میان نیروهای آمریكا و كمونیستها در ویتنام آتش بس بر قرار شد .

این آتش بس عملا شامل زد و خورد نیروهای ویتنام جنوبی با كمونیستها نمی شد. قرار داد آتش بس قبلا درپایان یك رشته مذاكرات طولانی درپاریس امضاء شده بود. در لحظه امضای قرارداد شمار نیروهای آمریكایی در ویتنام از رقم 500 هزار تجاوز می كرد.

جمع تلفات این نیروها از آغاز جنگ ویتنام 57 هزار كشته، یك هزار و سیصد ناپدید ، 600 اسیر و 303 هزار و 640 مجروح بود. این جنگ برای آمریكا 109 میلیارد و 500 میلیون دلار هزینه داشت. جنگ ویتنام كه از سال 1961 آغاز شده بود از 1965 شدت یافته بود. دو سال پس از این آتش بس و تخلیه تدریجی نظامیان آمریكایی، شهر سایگون در سی ام آوریل 1975 به دست نیروهای كمونیست افتاد و وحدت ویتنام تامین شد . سایگون به شهر « هوشی مین » تغییر نام داده است.

***


درگذشت استاد مجتبی مینوی

30 سال پیش درچنین روزی ، درسال 1355 شمسی ، استادمجتبی مینوی به رحمت ایزدی پیوست. استاد مینوی در نوزدهم بهمن سال 1282 ه ش در تهران در خانواده ای روحانی به دنیا آمد. پدرش از شاگردان آیت الله محمد تقی شیرازی و از مجتهدین روزگار بود و در این مسیر پسر را در جهت رشد و تعالی دینی و علمی یار و یاور بود.

مجتبی پس از پایان تحصیلات در دارالفنون و دارالمعلمین مرکزی، به تدریس در مدارس پرداخت. مینوی یک دوره نیز در دادگستری رشت منشی گری کرد . او در جوانی و همزمان باقیام میرزا کوچک خان جنگلی به او گرایش یافت وحتی درنتیجه درگیری های آن زمان به باکو رفت ولی نتیجه این کشمکش ها کناره گیری او از سیاست بود . وی پس از آن به سمت تندنویس به استخدام مجلس شورای ملی در آمد و در این میان نیز به آموختن زبانهای فرانسه و انگلیسی پرداخت . وی بعدها مدت ها سرپرست دانشجویان ایرانی در لندن شد و در این دوره نوشتن را آغاز نمود. او در دوران پر برکت عمر خویش دست به نگارش کتب بسیاری زد که از میان آنها می توان به تصحیح دیوان ناصر خسرو، نامه تنسر، تصحیح و مقابله شاهنامه، اطلال شهریار، وضع ملت و دولت در دربار در دوره ساسانیان، تصحیح ویس و رامین، مازیار، شیر و خورشید، پانزده گفتار و ترجمه تاب صلاح الدین ایوبی و بنگیان ( کتابی از جرجی زیدان ) و... اشاره کرد. او همچنین مقالات ادبی بسیاری در مجلاتی چون یغما، سخن، روزگار نو، دانشکده ادبیات و... به رشته تحریر در آورد. تازه ترین اثر استاد مجموعه ای است از مقالات ایشان با عنوان مینوی بر گستره ادبیات فارسی که با تلاش خواهرش ماه منیر در سال 1381 در تهران به زیور طبع آراسته شد وشامل بیش از چهل مقاله است . وی در طول عمر خود با شرکت در چندین کنگره علمی در نقاط مختلف جهان سهم بسزایی در شناساندن فرهنگ ایرانی به جوانان کشور و همچنین افراد خارج از ایران ایفا کرد .

***


حرکت خروشان مردم به سمت فرودگاه

28 سال پیش درچنین روزی ، درسال1357 شمسی ، پس از آن که بختیار در بازگشایی فرودگاه های کشور تعلل ورزید ، قشرهای مختلف مردم که مشتاق دیدارامام خمینی (ره) بودند به سوی فرودگاه حمله ورشدند و خواستار بازگشایی فرودگاه برای ورود امام خمینی( ره) به وطن شدند.

مردم با اعتراض نسبت به لغو پرواز ها خواستار استعفای بختیار شده بودند. در این اعتراضات خشمگینانه مردم شعار دادند : اگر امام فردا نیاد ، مسلسل ها بیرون میاد.

منابع:

سید محسن امین ، ترجمه علی حجتی کرمانی ، سیره معصومان، ج 4

تاریخ اسلام / سید هاشم رسولی محلاتی

پیام آور عاشورا / عطاالله مهاجرانی

ایران نگار / رضا دبیری نژاد، مهران غلامی

تقویم شیعه / عبدالحسین نیشابوری

پایگاه اطلاع رسانی الغدیر

خبرگزاری مهر

روزنامک / نوشیروان کیهانی زاده

سایت جامع ویکی پدیا

روزشمار موسیقی 1و2

UserName