• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1385/11/05
  • تاريخ :

امروز در تاریخ ( 5 بهمن 1385 )

امروز ، پنجم بهمن ماه 1385 هجری شمسی ، برابراست با پنجم محرم الحرام 1428 هجری قمری و 25 ژانویه 2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:


افزایش لشکر دشمن در کربلا

1367 سال پیش در چنین روزی ، در سال 61 ه ق ، عبیدالله بن زیاد به شخصى به نام زحر بن قیس با پانصد سوار ماموریت داد که بر جسر صراه در ورودی کوفه مستقر گردد و یاران امام حسین (ع) و آنانی را که به یاری او می شتابند ، دستگیر نماید .

میزان سپاهیان دشمن برای مبارزه با امام حسین (ع ) در نسخ تاریخی به صورت گوناگون آمده است . برخی نظرات موجود در این مورد را ملاحظه مینمایید:

صاحب ناسخ التواریخ معتقد است پنجاه و سه هزار نفر در میان سپاه دشمن بود .

مجلسى بر این نظر است که لشکر ابن زیاد سى هزار نفر بوده اند. سید ابن طاووس در لهوف عدد آنها را بیست هزار ذکر کرده . به عقیده ابى مخنف، لشکر ابن زیاد هشتاد هزارنفر بوده است . ابن شهر آشوب سى و پنج هزارنفر دانسته . ابن اعثم کوفى بیست هزار نفر گفته . در تذکره الخواص ، شش هزار نفر نوشته . یافعى بیست و دو هزار نفر دانسته . در شرح شافیه پنجاه هزار سوار نوشته . در مطالب السوول بیست و دو هزار نفر مرقوم شده و جماعتى صد هزار و دویست هزار تا هشتصد هزار روایت کرده اند.

در مناقب ابن شهر آشوب میزان سپاهیان دشمن به این شرح آمده است :

1- حر بن یزید ریاحى از قادسیه با 1000 سوار،

2- کعب بن طلحه با 3000 سوار،

3- عمر سعد با 4000 جنگجو،

4- شمر بن ذى الجوشن سلولى با 4000 سوار و پیاده از اهل شام (ظاهرا شبام است که قبیله اى است در کوفه ).

5- یزید بن رکاب کلبى با 2000 جنگجو؛

6- حصین بن نمیر تمیمى با 4000 جنگجو (ظاهرا حصین بن تمیم تمیمى است )؛

7- مضایر بن رهینه مازنى با 3000 جنگجو

8- نصر بن خرشه با 4000 جنگجو؛

9- شبث بن ربعى با 1000 جنگجو؛

10- و حجار بن ابجر با 1000 جنگجو.

***


انتشار نخستین کتاب چاپی

551 سال پیش در چنین روزی ، در سال 1456میلادی ، نخستین کتاب چاپی جهان با حروف سربی به دست گوتنبرگ منتشر شد .

یوهان گوتنبرگ در سال 1389 میلادی به دنیا آمد . وی ابتدا کار چاپ را با حروف چوبى انجام می داد وپس از چاپ انجیل با حروف چوبی ، چند کتاب کوچکتر را هم به چاپ رساند . گوتنبرگ بزودى دریافت که بخاطر دشوارى کنده کارى ، حروف چوبى را نمی توان مورداستفاده قرارداد لذا شیوه اى را براى ساحتن حروف از فلز ابتکار کرد . پس از پنجاه سال امر چاپ در بیش از دویست مرکز در اروپا رواج یافت .

***


کشف مولدبیماری جذام

136 سال پیش در چنین روزی ، در سال 1871 میلادی ، هانزن پزشک آلمانی باکتری مولد بیماری جذام را به نام مایکوباکتریوم لپرا کشف کرد.اما معالجه بیماران بعد از کشف داپسون و مشتقات آن در اواخر سال 1940 میلادی میسر گردید و این کشف یک دگرگونی در کنترل جذام ایجاد نمود زیرا معالجات بیماران به صورت سرپایی مقدور شد. اما مقاومت باسیل جذام در مقابل داپسون بتدریج ظاهر گردید و گسترش یافت . بهبودی بیماران به کندی صورت می گرفت و دوره معالجه بسیار طولانی شد و نتیجه این که آنها به حضور نامنظم و عدم پذیرش درمان متمایل شدند . بنابراین موفقیت درمان تک دارویی با داپسون بتدریج کمتر شد و کنترل بیماران اغلب بدون تأثیر گردید . جذام یک بیماری عفونی مزمن است که توسط باسیلی اسید فاست و میله ای شکل بنام مایکوباکتریوم لپرا ایجاد می شود . این بیماری بیشتر پوست ، اعصاب محیطی مخاط دستگاه تنفسی فوقانی و نیز چشم ها و برخی اعضای دیگر را گرفتار می کند.

***


نخستین کناره گیری قوام از قدرت

84 سال پیش درچنین روزی ، در سال 1301 هجری شمسی ، احمد قوام السلطنه برای نخستین بارازنخست وزیری کناره گرفت .

احمد قوام السلطنه ، بین سالهای 1300 تا 1331 ه ش پنج باربه نخست وزیری رسید . وی ازعواملی بود که به نیروی سوم در سیاست معتقد بود و برهمین اساس دولت آمریکا را وارد معادلات سیاسی ایران کرد . وی با دکترین پراگماتیستی خود بر موازنه مثبت تاکید می کرد و معتقد بود که ایران می تواند و باید به یکی از مهمترین پایگاه های راهبردی وحافظ منافع آمریکا در خاورمیانه تبدیل گردد.

احمد قوام حزب دموکرات ایران را در هشتم تیر 1325 شمسی تشکیل داد . در این حزب بسیاری از رجال مملکتی حضور داشتند که از میان آنها می توان به مظفر فیروز، علی امینی، ابوالقاسم امینی، محمدولی فرمانفرما، سردار فاخر حکمت، ملک‏الشعرای بهار، حسن ارسنجانی... اشاره کرد . هدف این حزب بازگرداندن آذربایجان به خاک کشور بود. با سقوط کابینه قوام این حزب نیز منحل شد.

***


نخستین انتخابات ریاست جمهوری در جمهوری اسلامی ایران

27 سال پیش درچنین روزی ، در سال 1358هجری شمس ، نخستین انتخابات ریاست جمهوری ، پس ازگذشت حدود یکسال از عمر انقلاب شکوهمند اسلامی برگزارشد. بر اثر این انتخابات ابوالحسن بنی صدربه قدرت رسید . بنابراسناد تاریخی یکصد و نه نفر داوطلب شرکت در انتخابات ریاست جمهوری برای احراز پست ریاست جمهوری شدند . بنی صدر در مقابل نزدیکترین رقیب خود دریا دار احمد مدنی استاندار پیشین خوزستان که پانزده در صد آراء را به دست آورد ه بود ، هفتاد و شش در صد آراء ( بیش از 12 میلیون رای ) را به خود اختصاص داد .

بنی صدر که اندیشه های آمریکایی داشت در اندک مدتی چهره اصلی خود را نشان داد و در ماجرایی پس از خیانت به کشور در زمان جنگ ، با چهره مبدل به خارج از ایران گریخت . از نکات جالب این انتخابات از گردونه رقابت خارج شدن جلال الدین فارسی بود . زیرا طبق اسناد موجود وی افغانی الاصل بوده وبر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی کسانی می توانند نامزد برای پست ریاست جمهوری شوند که اصالت ایرانی داشته باشند.

این واقعه هنگام اوج تبلیغات نامزد ها اتفاق افتاد و امام خمینی (ره ) با کنار گذاشتن وی بر اساس قانون اساسی موافقت کرد. جلال الدین فارسی از سوی حزب جمهوری اسلامی معرفی و حمایت می شد . این حزب آن هنگام در اوج قدرت ودر همان حال مخالف سخت بنی صدر بود . پس از این ماجرا ، حزب جمهوری اسلامی ، دکتر حسن حبیبی را معرفی کرد که رای نیاورد در حالی که فارسی در جامعه فردی شناخته شده تری بود و امکان رقابت جدی تری با دیگران به ویژه با بنی صدر داشت.

***


سخنرانیشهید رجایی ، در مورد امنیت تنگه هرمز و خلیج فارس

26 سال پیش در چنین روزی ، در سال 1359 هجری شمسی ، محمد علی رجایی ، نخست وزیر ، طی یک سخنرانی بیان کرد ، ما بارها این را اعلام كرده‌ایم كه حفظ امنیت تنگه هرمز و خلیج فارس و تردد كشتیرانی از سوی دولت ایران تامین شده است و كلاً امنیت این منطقه به عهده كشورهای ساحلی آن است و در این زمینه هیچ احتیاجی به تشكیل كنفرانس در زمنیه امینت خلیج فارس نیست.

***


درگذشت وثوق الدوله

56 سال پیش درچنین روزی ، درسال 1329 شمسی ، میرزا حسن خان وثوق الدوله فرزند میرزا ابراهیم معتمدالسلطنه و برادر بزرگ احمد قوام ‏السلطنه که یکی از نخست وزیران خیانت کار ایران بود درگذشت .

وى پس ازاتمام تحصیلات مقدماتی خود و فراگیری زبان های فرانسه و انگلیسى وارد فعالیت های سیاسی در دوران مشروطیت شد . وثوق الدوله پس از فتح تهران به عضویت هیات رییسه فاتحان تهران ، که متشکل از وثوق الدوله ، سپهدار اعظم ، سردار اسعد و تقى زاده بودند ، درآمد .

وثوق الدوله، در سال ‏1334 ه.ق نخست وزیر و وزیر امورخارجه شد و در کابینه «عین الدوله‏» به وزارت ‏فرهنگ تعیین گردید . وی در سال ‏1336 براى بار دوم نخست‏وزیر شد و وزارت کشور را نیز عهده دار گردید. اوپس ازمشروطیت‏ یک بار وزیر فرهنگ، دوبار وزیر دادگسترى، دو باروزیر کشور، چهار بار وزیر دارایى، هفت ‏بار وزیر امور خارجه و دوبارنخست وزیر ایران شد . وثوق الدوله در تاریخ ایران به عنوان یک مهره انگلیسی شناخته شده است . او با انجام فعالیت هایی عملا راه را برای حضور بیگانه و بویژه انگلستان در ایران بازمی کرد و ایران را تبدیل به مستعمره برای انگلستان نمود .

***


تشکیل جمهوری ایتالیا

61 سال پیش در چنین روزی ، در سال 1946 میلادی ، به دنبال برگزاری همه پرسی در کشور ایتالیا نظام این کشور به جمهوری تبدیل شد .

بر اساس اصل اول قانون اساسی ایتالیا ، ایتالیا جمهوری دموکراتیک است. همچنین در این کشور حاکمیت متعلق به مردم است که بر طبق قواعد و در حدود مقرردرقانون اساسی اعمال می گردد.

بر اساس اصل دوم آن نیز جمهوری، حقوق تخلف‏ناپذیر بشر را چه ازحیث فردی و چه در تشکلات جمعی که شخصیت فرد درآن شکل می یابد، به رسمیت می شناسد و تضمین می نماید و خواستار انجام تکالیف مربوط به وحدت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی از سوی افراد است.

***


اعتراف مهم دیوید کی ، بازرس ارشد آمریکا

3 سال پیش در چنین روزی ، در 25 ژانویه 2004 میلادی ، دیوید کی بازرس ارشد آمریکایی تسلیحات عراق پس از کناره گیری از سمت خود، در رادیو عمومی آمریکا اعلام داشت که دولت صدام حسین پیش ازحمله نظامی آمریکا به عراق ، در مارس 2003 ، فاقد هرگونه سلاح کشتار جمعی بود ؛ و ما این را می دانستیم.

وی با بیان این مطلب نکات مهم و لازم را به نامزد های حزب دمکرات اعلام کرد تا در طول مبارزات انتخاباتی سال 2004 از جورج بوش انتقاد کنند و بخواهند که روشن سازد چرا منابع اطلاعاتی گزارش خلاف واقع داده اند.

دیوید کی درجلسه 28 ژانویه کمیسیون سنای آمریکا ویژه نیروهای مسلح شهادت داد که وی ضمن بارزسی های خود در عراق نتوانست اسلحه کشتار جمعی به دست آورد.

***

روز ملی هند

همه ساله چنین روزی یعنی 25 ژانویه، به عنوان روز ملی هند گرامی داشته می شود .

منابع :

تاریخ اسلام / سید هاشم رسولی محلاتی

پیام آور عاشورا / عطاالله مهاجرانی

تقویم شیعه / عبدالحسین نیشابوری

سالنامه موسیقی 1و2 به کوشش سید علیرضا میرعلی نقی

پایگاه اطلاع رسانی الغدیر

خبرگزاری مهر

روزنامک / نوشیروان کیهانی زاده

سایت جامع ویکی پدیا

UserName