• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1385/11/04
  • تاريخ :

حضور ایران در کنگره موسیقی کشورهای اسلامی

پس از گذشت 75 سال از كنگره بزرگ موسیقی كشورهای اسلامی در قاهره ، تابستان سال آینده دومین كنگره بزرگ موسیقی كشورهای اسلامی در كشور مغرب برگزار می‌شود و ایران نیز در آن حضور خواهد داشت.

«عباس سجادی»در گفت‌وگو با فارس با اعلام این خبر گفت : برنامه‌ریزی جهت شركت در این كنگره از مدتها قبل آغاز شد و سرانجام بر اساس طرح پژوهش وسیعی در 3 فاز اجرایی تحت عنوان «ردیف تطبیقی موسیقی ایران و الگوهای انتزاعی نغمات و راهكار بداهه نوازی بر اساس دستگاه‌‌ها» توسط «محمد‌رضا آزاده‌فر» عضو هیات علمی دانشكده موسیقی و استاد اسبق دانشگاه «SOAS» لندن ارایه گردید و مورد توجه و حمایت این معاونت قرار گرفت.

وی ادامه داد:شورای علمی برگزاری دومین كنگره بزرگ موسیقی كشورهای اسلامی ضمن به رسمیت شناختن طرح ارایه شده، آن را با اكثریت آراء،در بخش اصلی دستور كار كنگره قرا داد كه بر این اساس كشور ما هم در دومین كنگره بزرگ موسیقی كشورهای اسلامی كه در كشور مغرب برگزار می‌شود حضوری جدی و چشمگیر خواهد داشت.

مدیر امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران افزود:حضور كمرنگ ایران در این اتفاق بزرگ علمی _ هنری منجر شده است كه بسیاری از دانشمندان بزرگ ایران همچون ابوصر فارابی، ابوعلی سینا، ابوالفرج اصفهانی، صفی‌الدین ارموی، عبدالقادر مراغی و ... به عنوان دانشمندان عرب و مفسر تئوری‌های موسیقی عرب تلقی شوند و مسلمانان عرب،این بزرگواران را به نفع خود مصادره و به عنوان تئوریسین‌های موسیقی عرب معرفی نمایند.البته این اشتباه از آنجا نشات می‌گیرد كه در مقاطعی از تاریخ بسیاری از دانشمندان ایرانی آثار خود را به زبان عربی می‌نوشتند. به هر حال این امر باعث شد كه ما هم به عنوان كشوری با قدمت بسیار در زمینه موسیقی در این كنگره حضوری قوی‌تر و جدی‌تر داشته باشیم.

«سجادی»با بیان اینكه موسیقی ما قدمتی به درازای تاریخ دارد،اظهار داشت:بسیاری از كشورها از جمله اعراب به ویژه ترانه‌سرایی را از موسیقی ما وام گرفته‌اند.به عنوان مثال «ابوالفرج اصفهانی»كه اعراب او را به عنوان یك موسیقیدان عرب به نفع خود مصادره كرده‌اند در كتاب بزرگ و معروف خود به نام «الاغانی»كه در برگیرنده تاریخ جامع و نسبتا كاملی از موسیقی و شعر عرب از دوران جاهلیت تا اواسط قرن چهارم هجری یعنی زمان مرگ «ابوالفرج اصفهانی»است به داستانهای زیادی در خصوص اینكه اعراب از موسیقی ایرانی برای ترانه‌های خود استفاده كرده‌اند،اشاره می‌كنند.از جمله آوازخوانان آن دوره یكی «سعید‌بن مسجع» است كه در روزگار امویان می‌زیسته و آوازهای خود را روی آهنگهای ایرانی می‌ساخته است.با این توضیح كه به جای كلام فارسی،كلام عربی می‌گذاشته است.

وی تصریح كرد:بسیاری از محققین هم در تحقیقات خود به این نكته صحه می‌گذارند و می‌گویند با توجه به اینكه اعراب موسیقی آوازی را بر موسیقی‌سازی ترجیح می‌داده‌اند، می‌‌توان نفوذ ترانه‌خوانی را در بین آنها بدین وسیله حدس زد. بنابراین حضر كمرنگ ایران در مجامع بین‌المللی باعث می‌شود كه دانشمندان بزرگ ما را دیگران به نفع خود مصادره كنند. البته این موضوع نه تنها در حوزه موسیقی بلكه در مقولات دیگر فرهنگی از جمله ادبیات هم متاسفانه اتفاق افتاده است.چنانكه بعضی از كشورها مولانا را به نفع خودشان مصادره كرده‌اند.

این ترانه‌سرا با اشاره به اینكه زمان ساسانیان را اوج شكوفایی و عصر طلایی موسیقی ایران قلمداد كرده‌اند،گفت:موسیقیدانان و ترانه‌سرایانی چون باربد، نكیسا، رامتین، سركش، بامشاد و ... از موسیقیدان برجسته این دوره هستند و حتی به اعتبار گفته«آرتور كریستین سن» خاورشناس دانماركی در كتاب «ایران در زمان ساسانیان» كه «غلامرضا رشید یاسمی»آن را به فارسی برگردانده است،400 سال پس از فروپاشی ساسانیان ترانه‌ها و نغمه‌های آنها توسط ایرانیان و دیگران از جمله اعراب زمزمه می‌شده است و می‌توان این برداشت را كرد كه به دلیل نفوذ موسیقی زمان ساسانی در جهان آن روز كشورهای عرب كه از نظر جغرافیایی به ما نزدیك هستند،از این نوع موسیقی برای ساخت و پرداخت سرودهای خود استفاده می‌كرده‌اند و امروز به دلیل بی‌توجهی ما و عدم حضور در مجامع بین‌المللی، طبیعی است كه دانشمندان ما را هم از ما بگیرند.

«سجادی»در خاتمه خاطر نشان كرد:با این وجود طرح «محمد‌رضا آزاده فر»و مقبولیت آن در نزد شورای علمی برگزاری دومین كنگره بزرگ موسیقی كشورهای اسلامی،این مزیت را هم خواهد داشت كه قدمت و قدرت موسیقی ایران زمین و موسیقیدانان برجسته كشورمان در روزگاران قبل، مورد توجه جهانیان قرار گیرد و موسیقی ایرانی به عنوان موسیقی كشور مسلمان غیر عرب مطرح گردد.

منبع : خبرگزاری فارس

UserName