• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1385/11/01
  • تاريخ :

گزارش مراسم اختتامیه بیست و پنجمین جشنواره تئاتر فجر

بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با تمام فراز و نشیب‌هایش به خاطره‌ها پیوست و پرونده بزرگترین رویداد نمایشی کشور در سال 85 بسته شد.

مراسم اختتامیه بیست و پنجمین جشنواره تئاتر فجر چهارشنبه‌شب گذشته در حالی در تالار وحدت به کار خود خاتمه داد که پرونده بیست و ششمین جشنواره تئاتر فجر با معرفی دکتر مجید سرسنگی به عنوان دبیر جشنواره گشوده شد.

در ابتدای این مراسم، پس از پخش سرود جمهوری اسلامی و تلاوت آیاتی از قرآن کریم، جواد شمقدری پیام دکتر محمود احمدی‌نژاد را به اختتامیه بیست و پنجمین جشنواره تئاتر فجر برای حضار قرائت کرد. سپس گروه سایه مهر یک قطعه نمایشی کوتاه اجرا کرد که مورد توجه تماشاگران قرار گرفت. بعد از آن دکتر سعید کشن فلاح دبیر جشنواره گزارشی از چگونگی روند برگزاری بیست و پنجمین دوره جشنواره تئاتر فجر ارائه داد.

کشن فلاح با اشاره به اجرای 56 نمایش صحنه‌ای در این دوره از جشنواره گفت: "این نمایش‌ها شامل 22 نمایش از تولیدات سال 85 تئاتر تهران، 13 نمایش از تولیدات تئاتر شهرستان (منتخب چهار جشنواره منطقه‌ای)، چهار نمایش در بخش کودک و نوجوان، هفت نمایش در بخش جشنواره جشنواره‌ها (برگزیدگان جشنواره‌های کشوری)، 9 نمایش در بخش بین‌الملل از آلمان، فرانسه، لهستان، ایتالیا، اتریش و روسیه و یک نمایش ویژه سال پیامبر اعظم (ص) بودند. همچنین در بخش خیابانی نیز 26 اثر اجرا شد که 15 اجرا از تهران، 10 اجرا از شهرستان و یک اجرا از فرانسه حضور داشتند."

وی در مورد انتخاب آثار ارائه‌شده در بخش بین‌الملل جشنواره امسال تئاتر فجر گفت: "از میان 130 اثر رسیده از کشورهای مختلف، 15 نمایش انتخاب شد که در نهایت با توجه به شرایط خاص فرهنگی کشور ما، 9 نمایش قابلیت اجرای عمومی در جشنواره را پیدا کردند. از جشنواره امسال که 110 اجرای صحنه‌ای و 82 اجرای خیابانی داشت، جمعا 80 هزار نفر از نمایش‌های صحنه‌ای و حدودا 100 هزار نفر از اجراهای خیابانی دیدن کردند."

دبیر جشنواره تئاتر فجر 85 افزود: "در حوزه انتشار نیز امسال 10 شماره بولتن روزانه جشنواره، کتاب جشنواره، دو جلد مجموعه مقالات نمایش و دین، شش نمایشنامه (تالیفی و ترجمه) و ویژه‌نامه نقد تئاتر به دو زبان انگلیسی و فارسی به چاپ رسید."

کشن فلاح با اشاره به رویکرد آموزشی جشنواره امسال و تلاش برای ارائه آثاری که تاثیر مثبت و مفید بر مخاطب ایرانی بگذارند، گفت: "برگزاری جلسات سخنرانی با حضور استادان بین‌المللی تئاتر و تشکیل کارگاههای آموزشی در خانه هنرمندان و دانشگاه تهران فضای ارزشمندی را برای کارگردانان تئاتر و هنرمندان جوان به وجود آورد، به خصوص کار گروهی که از انگلیس آمده بود بیشتر از بقیه مورد توجه قرار گرفت. به طوری که این ارتباطات فرهنگی منجر به دعوت تعدادی از آثار ایرانی برای حضور در عرصه‌های جهانی تئاتر شد."

در ادامه این مراسم، پس از تقدیر از 25 فعال حوزه نمایش تئاتر کشور، با حضور عزت‌الله انتظامی، کشن فلاح و حسین پارسایی از گروههای خارجی حاضر در جشنواره با اهداء لوح و تندیس جشنواره تقدیر به عمل آمد. در ادامه نوبت به اعلام برگزیدگان برخی نهادها و سازمان‌ها از جمله سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، دفتر آموزش و فرهنگ پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی وزارت ارشاد و بنیاد شهید و امور ایثارگران رسید و نمایندگان این سازمان‌ها، جوایز خود را به برگزیدگان اهداء کردند.

سپس محمود فرهنگ، مدیر بخش خیابانی جشنواره، برای اهداء جایزه بهترین اجرای خیابانی جشنواره بیست و پنجم روی صحنه رفت و از محمود فرضی‌نژاد برای اجرای "کوچ امیر" از گیلان تقدیر شد. در بخش دیگر مراسم پس از پخش کلیپ معرفی چهار پیشکسوت تئاتر کشور، از داود رشیدی، سیاوش طهمورث، دکتر تاجبخش فنائیان و دکتر فرشید ابراهیمیان با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون هنری وزیر و علی نصیریان با لوح و تندیس ویژه تقدیر به عمل آمد.

پس از آن محمدحسین صفار هرندی در سخنانی کوتاه گفت: "امروز شاهدیم که تلاش‌هایمان در یک سال گذشته به بار نشسته و آنچه به عنوان توفیق و موفقیت می‌بینیم، محصول نگاه مثبت و سازنده همراه با امید بزرگان عرصه هنر نمایش است."

وی ادامه داد: "از طرفی خدا را شاکرم که در یک سال گذشته بر اساس شعارهای عدالتخواهانه دولت نهم موفق شدیم در گوشه‌های مهجور کشور مانند سربیشه استان خراسان جنوبی سالن کوچک تئاتر فراهم کنیم. در یکی دو سال آینده شهرستانی‌ها و تهرانی‌ها صاحب سالن‌های نمایش دیگری خواهند شد، اما تهرانی ها برای ساخت سالنی در حد و اندازه‌های تهران باید کمی صبر کنند."

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: "در آینده نزدیک شاهد رونق هر چه بیشتر فضای تئاتر و نمایش خواهیم بود و در حال حاضر نوسازی تئاتر شهر نیز آغاز شده و امیدوارم هر چه زودتر ثمره کارهای انجام شده را ببینیم."

همچنین در آخرین بخش، پس از قرائت یادداشت هیئت داوران در شش بخش طراحی صحنه، موسیقی، بهترین بازیگر زن و مرد، بهترین نمایشنامه‌نویس و بهترین کارگردان از برگزیدگان بیست و پنجمین جشنواره تئاتر فجر تقدیر شد.

تقدیر شدگان این بخش از این قرار بودند:

بهترین طراح صحنه: آتیلا پسیانی برای نمایش "تیغ و ماه"

بهترین بازیگر زن: مریم موسوی از بوشهر برای نمایش "مرگزار سیاه سرخ ..."

بهترین بازیگر مرد: حمید مظفری برای نمایش "نوای اسرارآمیز"

بهترین کارگردان: همایون غنی‌زاده برای نمایش "ددالوس و ایکاروس"

بهترین نمایشنامه‌نویس: حمیدرضا آذرنگ برای نمایشنامه "خیال روی خطوط موازی"

در این مراسم هنرمندانی چون عزت‌الله انتظامی، علی نصیریان، هرمز هدایت، ایرج راد، رویا تیموریان، رسول نجفیان، رضا کیانیان، سهراب سلیمی، پرویز پورحسینی، خسرو احمدی و ... حضور داشتند.


حاشیه‌های مراسم اختتامیه

ـ قبل از شروع مراسم و در محوطه تالار وحدت گروه خیابانی کشور فرانسه با اجرای نمایش "گردشگر" خوشامدگوی میهمانان مراسم بودند.

ـ مراسم اختتامیه بر خلاف اجراهای جشنواره با کمترین تاخیر آغاز شد. حضور تماشاگران و میهمانان به حدی بود که بسیاری مجبور به تماشای مراسم به صورت ایستاده بودند.

ـ سیاوش طهمورث و داود رشیدی زمانی که برای تقدیر به صحنه رفتند، هر کدام قطعات کوتاهی را در رابطه با چگونگی ورودشان به عرصه تئاتر برای حضار خواندند که با تشویق‌های بسیار گرم حضار مواجه شد.

ـ به دلیل پرواز زودهنگام گروه لهستانی، نماینده سفارت لهستان در تهران جایزه را به نمایندگی از گروه دریافت کرد. ژورم بل، کارگردان فرانسوی، نیز روز سه‌شنبه جایزه خود را گرفته و به کشورش بازگشته بود.

ـ سهراب سلیمی به دلیل حضور نداشتن حمید مظفری جایزه این بازیگر را به نمایندگی از او گرفت. همایون غنی‌زاده، کارگردان نمایش "ددالوس و ایکاروس"، نیز به دلیل بستری‌بودن در بیمارستان نتواست برای دریافت جایزه در مراسم حاضر شود و به همین خاطر یکی از بازیگران نمایش با خواندن قطعه‌ای و آرزوی بهبودی غنی‌زاده، به نمایندگی از او جایزه را دریافت کرد.

ـ اجرای برنامه‌های مراسم اختتامیه نظم خوبی داشت و همین سبب شد مراسم به بهترین شکل برگزار شود. کارگردان مراسم اختتامیه محمد حیدری بود.

منبع : خبرگزاری مهر

UserName