• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1385/10/25
  • تاريخ :

دانشجوی خارجی در اولین دانشگاه مجازی ایرانی

دانشگاه مجازی شیراز در نظر دارد با پذیرفتن دانشجوی مجازی از كشورهای منطقه، آموزش به سبك ایرانی را در منطقه توسعه دهد.

همچنین این دانشگاه با ارائه درس زبان و ادبیات فارسی می‌خواهد، این زبان را در سطح منطقه و میان دانشجویان این منطقه و سایر كشورهای جهان گسترش دهد.

مدیر واحد آموزش‌های الكترونیكی دانشگاه شیراز با تایید این خبر افزود: هم‌اكنون برای اجرایی كردن این پروژه با مسئولان امارات متحده عربی وارد مذاكره شده‌ایم. بررسی های صورت گرفته از سوی ما نشان می‌دهد، هم‌اكنون 200 هزار ایرانی در دوبی مستقر هستند. همچنین تعداد ایرانی‌های پراكنده در كشورهای منطقه به چهارصد هزار می‌رسد.

فریدون شعبانی‌نیا گفت: بسیاری از این افراد علاقمند هستند كه در دانشگاه‌های ایران تحصیل و مدارك ایرانی دریافت كنند، واحد آموزش الكترونیكی دانشگاه شیراز در نظر دارد چنین امكانی را برای آنان فراهم كند.

او ادامه داد: از سوی دیگر این واحد آموزشی در فكر جذب دانشجوی خارجی و گسترش زبان فارسی در منطقه است.

شعبانی‌نیا با اشاره به برنامه‌های واحد آموزش الكترونیكی دانشگاه شیراز گفت: یكی از رشته‌هایی كه هم‌اكنون این دانشگاه مجوز ارائه آن را دریافت كرده است، زبان و ادبیات فارسی است، از این طریق در نظر داریم زبان فارسی را در سطح منطقه گسترش دهیم.

هم‌‌اكنون افراد زیادی در منطقه علاقمند به یادگیری زبان و ادبیات فارسی هستند از همین رو ارائه این درس به صورت مجازی این امكان را فراهم خواهد كرد تا آنان بتوانند این زبان را بیاموزند.

مدیر واحد آموزش‌های الكترونیكی دانشگاه شیراز گفت: همچنین در نظر داریم آموزش زبان انگلیسی به صورت مجازی را برای مدیران سطح استان آغاز كنیم.

او افزود: تمركز بیشتر مسئولان دانشگاه بر ارائه دروس در سطح ارشد و دكتراست، برای ترم‌های آتی احتمالا این دانشگاه در نظر دارد كه دروس و رشته‌های دیگری را نیز عرضه كند.

شعبانی‌نیا با اشاره به اینكه دانشگاه شیراز اولین دانشگاهی است كه آموزش الكترونیكی را آغاز كرد، گفت: باید در نظر داشت كه خروجی هر عملی كه در رابطه با فعالیت‌های مجازی مطرح است، نمود فیزیكی دارند، مانندE- BANKING، درواقع نمی‌توان به این فرآیندها مجازی گفت، بلكه از طریق فرآیندهای الكترونیكی مسیر را از ابتدا تا انتها كوتاه می‌كنیم.

او ادامه داد: با همین رویكرد ما فعالیت خود را از سال 82 در 3 رشته و 4 گرایش آغاز كردیم و درحال حاضر با 800 دانشجو و دانش‌پذیر فعالیت خود را ادامه می‌دهیم.

مدیر واحد آموزش‌های الكترونیكی دانشگاه شیراز در پاسخ به این سوال كه دانشجویان این دانشگاه بیشتر از چه شهرهایی هستند، گفت: 25 درصد دانشجویان از شهر شیراز هستند و مابقی آنها از سایر شهرها و استان‌های كشور. طبق آمار جمع‌آوری شده هم‌اكنون از 50 شهرستان كشور دانشجو داریم البته تمركز دانشجویان بیشتر روی شهرهای بزرگ است.

او ادامه داد: تقریبا زیرساخت مناسب برای ارائه دروس به صورت الكترونیكی برای دانشجویان فراهم شده است، ولی بالاخره ممكن است به دلیل مشكلات زیرساختی اینترنتی كشور بعضی از مواقع اختلالاتی به وجود آید و برای از بین بردن این مشكلات، دروس را علاوه بر اینكه ازطریق سایت دانشگاه عرضه می‌كنیم از طریق CDهای آموزشی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهیم.

او گفت: سیستمی كه هم‌اكنون در اختیار دانشجویان گذاشته شده است، از بهترین استانداردهای جهانی برخوردار است و همان اساتید روزانه دانشگاه‌ها، دروس را تدریس می‌كنند.

او از نمونه امكاناتی كه دانشگاه در اختیار دانشجــویان قرار می‌دهـد را برقراری ارتباط OFF LINE میان استاد و دانشجو نام برد و گفت: از این طریق دانشجویان می‌توانند به صورت مرتب با استاد در ارتباط باشند. همچنین با توجه به امكانات دانشگاه در طول یك ترم، دو یا 3 كلاس حضوری برگزار خواهد شد و امتحانات دانشگاه نیز به صورت حضوری خواهد بود.

شعبانی‌نیا هزینه تمام شده برای یك دوره 4 ساله لیسانس را 4 میلیون تومان برآورد كرد.

در این صورت به صورت میانگین هزینه هر ترم تحصیلی در دانشگاه مجازی شیراز 500 هزار تومان است

منبع : ICTNEWS.IR


مطالب مرتبط :

1. 10 رشته مرتبط با فناوری اطلاعات در دانشگاه های کشور

2. دانشگاه های مجازی در ایران

3. مطالعه وب علمی می‌شود

UserName