• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1385/10/17
  • تاريخ :

هر آن چه هستی باز آی !

مصاحبه تبیان با بانویی كه علی (ع) را برگزید

دلا باید كه هردم یا علی گفت نه هر دم بل دمادم یا علی گفت

خانم اوذ دونوش 28 ساله متولد آنكارا هستند ، وی در 16 سالگی مذهب جعفری را شناخت و به گفته خویش زمانی واقعا شیعه شد كه امیر المومنین علیه اسلام را شناخت . او توانست خواهران خود را تحت تاثیر قرار دهد و آنها را نیز به مذهب شیعه مشرف نماید .


تبیان : لطفا ضمن معرفی خودتان ، سوابق علمی و كاری خود را برای ما بیان نمایید .

اوذ دونوش هستم  اهل تركیه. اینجا تحصیل می كنم و دانشجوی فوق لیسانس در رشته ادبیات فارسی در دانشگاه علامه طباطبایی . متاهلم  و تقریبا 7 ساله كه در ایران هستم  و فعلا در ایران زندگی می كنم .


تبیان : قبلا پیرو كدام یك از مذاهب چهارگانه اهل سنت بودید ؟

من حنفی بودم .


تبیان : بفرمایید كه چه نكته ای باعث شد به فكر تحقیق در تشیع بیفتید؟ آیا نكته ی خاصی نظر شما را جلب كرد؟

16 سال داشتم كه با چند نفر كه ایرانی بودند دوست شدم . یك روز به مهمانی آنها رفتم و دیدم كه موقع وضو گرفتن پاهاشون رو نمی شویند ، بلكه مسح می كشیدند.

بعد از آنها پرسیدم كه چرا چنین می كنند؟

آنها گفتند مذهب ما جعفری است و در مذهب جعفری باید این گونه وضو گرفت .این اولین باری بود كه درباره مذهب جعفری می شنیدم . بسیار برایم جالب بود كه غیر از 4 مذهب سنی نام مذهب دیگری را می شنیدم . خیلی كنجكاو شدم .

همان دوستانم كتاب اعتقادات مذهب جعفری را به من معرفی كردند . از آن به بعد خیلی تحقیق كردم .

بیشتر از طریق كتب مختلف با مذهب شیعه آشنا شدم. استادی داشتم كه با این كه جوان بود اما اطلاعات بسیار خوبی داشت . اولین بار نام امام مهدی (عج) را از ایشان شنیدم. در ابتدا چند تا موضوع بود كه اصلا نمی توانستم بپذیرم . یكی از آنها هم امام مهدی (عج) بود . خیلی برایم عجیب بود و سوالات زیادی در ذهنم ایجاد شد كه چطور می شود یك نفر این همه سال عمر كند و زندگی به این طولانی داشته باشد . در مذهب حنفی هیچ چیزی درباره امام مهدی (عج)وجود ندارد .

كتابهای بسیاری در این باره به من معرفی شد كه مطالعه كردم. پاسخ سوالاتم را از اساتیدم پرسیدم و قانع شدم .

به نظر من انسان و بشر با هم فرق می کنند . خدا همیشه بشر می آفریند ، ولی انسان شدن فقط با قرآن واهل بیت (ع) است .


تبیان : برای به دست آوردن عقاید شیعه چه كتابهایی را مطالعه نمودید؟

بیشتر كتاب های مرتضی مطهری را خواندم  . واقعا من از خواندن كتاب های ایشان لذت می برم .

زبان استاد مطهری خیلی ساده است . اصلا برای ماست . ماشاءالله ایرانی ها علما و نویسندگان بسیار بزرگی دارند ، ولی استاد مطهری زبانش بسیار ساده است . چون ما از اول شیعه نبودیم و اطلاعات زیادی نداشتیم ، كتب ایشان مطالب جامع و كاملی را در اختیار ما می گذارد .

كتاب "فطرت" ایشان را  چند بار خواندم و هنوز هم دوست دارم این كتاب را بخوانم . استاد بسیار زیبا فطرت را تعریف كرده است .

یا كتاب "انسان كامل " و یا " حجاب " . باور كنید من وقتی كتاب حجاب را خواندم با اینكه با حجاب بودم ، اما دوست داشتم دوباره حجاب دیگری بپوشم .

به نظر من انسان و بشر با هم فرق می كنند . خدا همیشه بشر می آفریند ، ولی انسان شدن فقط با قرآن واهل بیت (ع) است .


مذهب شیعه بسیار عقلانی است ، یعنی برای هر چیزی دلیل و منطق دارد.


تبیان : از شیعه شدن خود ، خاطره ی خوبی دارید ؟

اولین چیزی كه از مذهب شیعه واقعا از ته دل پذیرفتم و از آن بسیار خوشم آمد ، مهر و سجده كردن بر خاك و  مخصوصا سجده بر تربت امام حسین علیه السلام بود .  یكی از دوستانم یك تربت امام حسین (ع) به من هدیه داد. وقتی برای اولین بار پیش خانواده ام با مهر نماز خواندم ، مادرم از من پرسید كه چرا این طوری نماز می خوانی؟

برای مادرم توضیح دادم كه این خاك نوه پیامبر (ص) است كه اسمش حسین است .

معنای سجده كردن ، كه ما از خاك آمدیم و به خاك بر می گردیم را خیلی دوست دارم.

مذهب شیعه بسیار عقلانی است ، یعنی برای هر چیزی دلیل و منطق دارد.بعضی مواقع با دوستان غیر شیعه ام  كه بحث می كنم ،آنها به جایی می رسند كه دیگر جوابی ندارند ، اما شیعه این طور نیست و تا آخر  می تواند با دلیل و منطق خود را اثبات نماید .


تبیان : بعد از اینكه شیعه شدید اطرافیان چه رفتاری با شما داشتند؟ شما چه رفتاری با آنها داشتید؟

بعد از اینكه پدرم متوجه شدكه من شیعه شدم ، فكر می كرد من دینم را عوض كردم ، خیلی ایراد می گرفتند كه چرا این طور نماز می خوانی ؟ چرا مهر می گذاری ؟ كه البته می گفتند چرا سنگ می گذاری ؟ ایراد می گرفتند كه چرا این طور روزه می گیری ؟ چون در تركیه اذان مغرب تقریبا یك ربع قبل از غروب آفتاب گفته می شود . خیلی سخت بود كه یك ربع سر سفره بنشینی اما افطار نكنی . پدرم می گفت چرا شما با همه مردم فرق می كنید ؟

اما یك روز كنار پنجره ی خانه یمان  ایستاده بودم  كه اذان پخش می شد . به خواهرم گفتم نگاه كن هنوز آفتاب هست اذان می گویند .

پدرم صحبت های ما را گوش می دادند . چند روز بعد خودشان كنار پنجره بودند و دیدند كه اذان زود پخش می شود . و از آن به بعد می گفتند چرا در تركیه اذان زود گفته می شود . باید كمی صبر كنیم بعد افطار كنیم .

بعدها متوجه شدم كه پدرم در ظاهر به ما چیزی نمی گفتند اما می شنیدم كه به آشنایانمان می گفتند ، بچه های من همه چیز را مطالعه می كنند و درست ترین كارها را انجام می دهند .

وقتی می خواستم به ایران بیایم ، پدرم خیلی نگران بودند . به همین خاطر مادرم به ایشان گفتند 2 ماه برو  ایران . اگر چیز كوچكی دیدی كه دوست نداشتی ، دخترمان را برگردان.

اما پدرم وقتی به ایران آمدند فقط یك روز ماندند، به بهشت زهرا رفتند و در  نماز جمعه شركت كردند . و همان شب به تركیه برگشتند .

گفتند من دخترم را فدای اسلام می كنم .

ایشان بسیار از ایران خوششان آمد . چون وقتی به نماز جمعه رفته بودند ، اولا نماز جمعه ایران كه در یك جا برگزار می شود ایشان را بسیار تحت تاثیر قرار داده بود و ثانیا با اینكه پدرم سنی بودند و بدون مهر و با دست بسته و در بین شیعیان نماز خوانده بودند ، بعد از نماز همه با ایشان مصافحه كرده و قبول باشه به ایشان گفته بودند و همین رفتار بسیار  بر ایشان تاثیر گذاشته بود  .

همیشه وقتی از من می پرسند چرا شیعه شدی ، می گویم فقط برو دنبال علی ، علی را بشناس . باور کن آنوقت تو هم شیعه می شوی .


تبیان : چه نقدی بر عملكرد اهل سنت دارید؟

در تركیه و در مذهب حنفی ، واجب و مستحب قاطی شده است . اسلام و عبادت عادت شده است . و هیچ كاری از روی آگاهی انجام نمی شود ، ولی اهل تشیع همه كار های خود را از روی آگاهی انجام می دهند .


تبیان : آیا در بین اهل سنت به كسی برخورد كردید كه به حقانیت شیعه واقف باشد ، ولی در عین حال از شیعه شدن ابا داشته باشد ؟ به نظر شما چرا چنین افرادی شیعه نمی شوند؟

بله – یكی از آشناهای ما هست كه شیعه را تماما قبول دارد ، تبلیغ هم می كند ؛ اما خیلی جالب است كه خودش عمل نمی كند و همچنان اهل سنت مانده است. می گوید مردم من را امام (روحانی ) می دانند، به خاطر همین نمی توانم بگویم كه من شیعه هستم.

این عینا همان كتاب علی شریعتی است كه چهار زندان آدمی را بیان می كند كه یكی از آنها ، مردم است . او هم به خاطر این كه نمی تواند نفسش را بشكند ، شیعه نمی شود . به نظر من او زندانی مردم است .

یا وقتی خود خلیفه دوم که در بین اهل سنت این همه احترام برای او قائلند، می گوید اگر علی نبود من هلاک می شدم . دیگر جایی برای ابهام باقی نمی ماند.

تبیان : آیا در حوزه های اهل تسنن مباحث مربوط به شیعه و سنی مطرح می شود؟

بله – بسیار سعی می كنند كه عقیده خودشان را به همه ثابت كنند .اما همیشه به جایی می رسند كه نمی توانند جواب بدهند . در كتاب شب های پیشاور احادیثی كه می گوید همه از كتب سته است. اصلا نمی توان تصور كرد كه چنین احادیثی را می دانند ولی همچنان بر عقیده خود پافشاری می كنند . به عقیده من متاسفانه آنها به خاطر تعصبشان است كه نمی توانند بپذیرند .

حدیثی از یكی از كتب سته خواندم كه در آنجا نقل شده بود از حضرت علی (ع) می پرسند كه یا علی مقام تو بالاتر است یا مقام ابراهیم (ع)؟ حضرت در جواب می فرمایند مقام من و همین طور نام چند پیامبر اولوالعزم دیگر را می پرسند و امام علی (ع) همه را با آیات قرآن و با دلیل ثابت می كنند كه مقامشان بالاتر است .

یا وقتی خود خلیفه دوم كه در بین اهل سنت این همه احترام برای او قائلند، می گویداگر علی نبود من هلاك می شدم.  دیگر جایی برای ابهام باقی نمی ماند.

همیشه وقتی از من می پرسند چرا شیعه شدی ، می گویم فقط برو دنبال علی ، علی را بشناس . باور كن آنوقت تو هم شیعه می شوی .


تبیان : شما اساسی ترین اختلاف اهل سنت و اهل تشیع را در چه چیزی می دانید ؟

تمام اختلاف بین شیعه و سنی همان امامت است. بزرگ ترین اختلاف بین آنها امام علی (ع) است . آنها واقعا علی را نمی شناسند.


تبیان : شما كه اكنون شیعه شده اید تجربه زندگی در میان دو گروه اهل سنت و تشیع را دارا هستید ، چه تفاوتی بین این دو نوع زندگی احساس می كنید ؟

 بگذارید حرف پدرم را بگویم كه وقتی من 16 سال داشتم و هنوز شیعه نبودم ، به من می گفتند گوسفند سیاه . چون خیلی عصبانی و بد اخلاق بودم.

وقتی از ایشان می پرسند كه اوذودونوش بعد از شیعه شدن چه تغییری كرده ،می گوید بسیار آرام و مهربان شده و فقط به دنبال تحقیق و پرس و جو است .


تبیان : در حال حاضر كه در ایران هستید اگر سوالی داشته باشید از چه منبع و از چه كسانی می پرسید ؟

در ایران امكانات بسیار خوبی هست و با یك تلفن می شود جواب تمام سوالات خود را به دست آورد . مردم اینجا خیلی راحت هستند .

اما به غیر از آن، سایت های خوبی هم هست كه می شود از آنها اطلاعات خوبی به دست آورد .

امام علی علیه السلام را مرتضی مطهری تعریف کرده است . همان انسان کاملی است که استاد تعریف کرده است .
هر چه که هست ، هر چه که می بینیم و همه جا علی علیه السلام است .
باور کنید نمی توانم درباره امام علی (ع) احساسم را بیان کنم . باید دل مرا ببینید .
علی علی علی .....


تبیان : شیعه شدن شما چه تاثیری در خانواده تان داشته است ؟

بعد از من ابتدا خواهر بزرگم و بعد از آن خواهر كوچكترم شیعه شدند . حتی شوهر خواهرم در حال حاضر در ایران مشغول تحصیل در حوزه علمیه است  .


تبیان : شنیده ایم كه در بین اهل سنت عقایدی به شیعیان نسبت داده می شود كه شیعیان به آنها عقیده ندارند ، بلكه به خلاف آن عقیده دارند ، این مطلب تا چه حد صحیح است؟

بله – متاسفانه این حرفها بیشتر مربوط به مذاهب دیگر مثل مذهب علویون است ، علویون ادعا دارند كه جعفری هستند، ولی آنها هیچ ارتباطی به شیعه و حتی به اسلام ندارند ، آنها نه نماز می خوانند و نه روزه می گیرند ،و ادعا می كنند كه جبرئیل اشتباها پیامبری را به پیامبر داده است و باید پیامبری به علی (ع) می رسید و علی (ع) پیامبر می شد.

اهل سنت هم چون مذهب جعفری را نمی شناسند ، فكر می كنند كه شیعیان هم این طور فكر می كنند .


تبیان : به نظر شما  برای تبلیغ در بین اهل سنت كدام راه تاثیرگذار تر است ؟

منظور شما این است كه چطور می شود افراد را زودتر اهل جنت كرد؟ فكر می كنم كسی كه می خواهد تبلیغ كند ، ابتدا باید نسبت به مذاهب اهل تسنن اطلاعات خوبی داشته باشد و اشتباهات آنها را بداند . و از همان راه وارد شود .

به نظر من قشنگ ترین راه تبلیغ همان روش امام حسن (ع) و امام حسین (ع) در نشان دادن وضوی درست به آن شخص بود كه آن فرد را متوجه اشتباه خود نمودند .


تبیان : تا حالاشده كه مشكلی برایتان پیش بیاید و یا احساس دلتنگی كنید و به حضرت علی (ع) متوسل شوید ؟ تا به حال عنایتی به شما شده است ؟

بله – من همیشه با ایشان صحبت می كنم . اتفاقا چند روز پیش واقعا احساس دلتنگی می كردم و تنها بودم . با حضرت علی (ع) صحبت كردم و به ایشان گفتم تو محبوب ترین بنده ی خدایی ، لطفا به خدا بگو ، من می دونم كه تو می دونی در دل من چی هست. به ایشان گفتم كه صدای منو بشنو و به خدا برسان .

خدا را شكر ، تا حالا هر چه دعا كردم خدا اجابت كرده است . می دانم كه این فقط به به خاطر محبوبش علی (ع) است .

یك روز امام علی (ع) و امام مهدی (ع) را در خواب دیدم . امام علی (ع) فقط تبسم می كردند . و حضرت مهدی (عج) آنقدر جوان و زیبا بودند كه اصلا نمی توانم زیبایی ایشان را وصف كنم . و من هم در خواب داشتم تند تند تربت امام حسین (ع) را جمع می كردم .


انسان باید در این سفر عزیزترین چیزی را که دارد فدا کند.


تبیان :آیا تا به حال به سفر حج مشرف شده اید؟

به دل آرزو و نیت این سفر را دارم. ولی همیشه با خودم فكر می كنم كه انسان باید در این سفر عزیزترین چیزی را كه دارد فدا كند . مثل ابراهیم كه می خواست فرزند عزیز خود را فدا كند . خیلی سخته و و اقعا نمی دانم كه آیا می توانم این كار را بكنم یا نه ؟ اما از خدا می خواهم كه وقتی ایمانم كامل شد این سفر را قسمتم كند .


تبیان : بانزدیك شدن به عید غدیر و یا در روز عید غدیر چه احساسی دارید؟

فكر می كنم یكی از اعمال این روز این است كه در جای بلندی بروی و یا علی علی بگویی . من این كار را خیلی دوست دارم .

پیامبر صلی الله علیه وآله بسیار فرمودند این علی برادر من  و از من است و حق با علی و علی با حق است . نگاه كنید به جایگاه حضرت علی علیه السلام نزد پیامبر(ص) .

آیا از این صحبت بالاتر هم هست ؟ اما ....


تبیان : احساس خودتان را درباه حضرت علی علیه السلام برای ما بیان می كنید ؟

چه كار كنم ؟!    آه ....

من واقعا عاشق ایشان هستم . نمی توانم احساس خودم را بیان كنم و اصلا نمی توانم ایشان را وصف كنم .

من دو بار شیعه شدم . یك بار در تركیه كه با مذهب جعفری آشنا شدم . و  یك بار هم در ایران كه حضرت علی علیه السلام  را شناختم . و تازه آن موقع بود كه گفتم من شیعه شدم.

امام علی علیه السلام را مرتضی مطهری تعریف كرده است . همان انسان كاملی است كه استاد تعریف كرده است .

هر چه كه هست ، هر چه كه می بینیم  و همه جا علی علیه السلام  است .

باور كنید نمی توانم درباره امام علی (ع) احساسم را بیان كنم . باید دل مرا ببینید .

علی علی علی .....

انشاالله حضرت زهرا سلام الله مرا به خاطر اشک بر علی (ع) شفاعت کنند.


تبیان : یك جمله درباره حضرت زهرا سلام الله علیه برای ما می گویید؟

وقتی نام حضرت زهرا (س) را می شنوم فقط غم و غصه می خورم ، خیلی ناراحت می شوم. ایشان به آن جوانی چقدر سختی و رنج كشیدند. اینجا هم علی است . كنار ایشان هم نام علی است .

وقتی حضرت علی (ع) شبانه و مخفیانه ایشان را به خاك سپردند ، عده ای آمدند و به حضرت گفتندكه می خواهند نبش قبر كنند و بر حضرت زهرا (س) نماز بخوانند، در اینجا بود كه علی (ع) بلند می شود و شمشیر می كشد و می فرماید همه چیز را از من گرفتید چیزی نگفتم ، ولی به خدا قسم اگر بخواهید این كار را كنید ، همه شما را می كشم.

حضرت علی (ع) كنار قبر ایشان بسیار اشك می ریخت و گله و شكایت خود از مردم آن زمان را به ایشان می فرمود . وقتی نام حضرت زهرا (س) را می شنوم ، همش همین چیزها به ذهنم می آید.

انشاالله حضرت زهرا سلام الله مرا به خاطر اشك بر علی (ع) شفاعت كنند.


تبیان : و آخرین كلام شما

من فقط می گویم یا علی ... و حرف دیگری ندارم . حرف اول و آخرم علی است .

یا علی ، علی ، علی ...

موسسه تبیان

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName