• تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1394/12/16
  • تاريخ :

حکم شنا با حجاب اسلامی!

دوچرخه سواری برای دختران و بانوان جوان در مجامع عمومی و در منظر نامحرم، اگر عرفاً موجب جلب نظر شده و منافی با عفت آنان ارزیابی شود، جایز نیست. البته دوچرخه سواری در محیط های مخصوص بانوان اشکال ندارد. 

فرآوری: آمنه اسفندیاری- بخش احکام اسلامی تبیان
استخر

ورزش در اسلام به صورت کلی جایز است و برخی اوقات مستحب و حتی واجب هم می شود. چون هدف از ورزش سلامتی و تندرستی و فعال ساختن بدن و تقویت روح است. مثلا ورزش شنا در آموزه های دینی عملى جایز و آموختن آن به فرزندان مستحب است. اعراب به سه ورزش شنا، تیراندازی و سوارکاری توجهی ویژه داشتند و روایاتی از پیامبر صلی اللّه علیه و آله و سلم در این باره معروف است، از جمله «علّموا اولادکم السباحة و الرمایة و الفروسیّة»: به فرزندان خود شنا و تیراندازی و سوارکاری بیاموزید. (سیوطی، الدرر المنثور، ج۴، ص۸۰) یا «حق الولد علی الوالدان یعلمه الکتابة و السباحة و الرمایة...»: حق فرزند بر پدر آن است که او را کتابت و شنا و تیراندازی بیاموزد.... (سیوطی، الدرر المنثور، ج۴، ص۷۹)
بنابراین ورزش کردن فی نفسه عملی پسندیده است اما در مورد ورزش بانوان (همانطورکه طبیعت زن وجوب پوشش را اقتضا می کند) باید ضوابطی لحاظ شود. ما در این نوشتار سعی داریم به چند سوال درباره ورزش بانوان پاسخ گوییم: 

سوال: آیا رفتن به استخر و یادگیری شنا برای بانوان اشکال شرعی دارد؟
رفتن به استخر و یادگیری شنا برای بانوان فی نفسه اشکال شرعی ندارد مگر اینکه در معرض دید نامحرم بوده یا مفسده دیگری داشته باشد. (استفتاء از دفتر آیة الله خامنه ای در قم)

سوال: گاهی در کنار دریا، بانوانی با حجاب و پوشش کامل (حتی گاهی با چادر)، حاضر شده و در کنار همسر و خانواده مشغول آب بازی و یا شنا می شوند، طوری که معمولاً احتمال مفسده در آن نمی رود. آیا این کار اشکالی دارد؟
بر فرض سؤال، اگر این کار نوعاً مفسده ای نداشته باشد، به خودی خود اشکالی ندارد.

پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است:

حضرت آیة الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی):

اگر گناه و مفسده ای بر آن مترتب نشود فی نفسه اشکالی ندارد.

حضرت آیة الله العظمی شبیری زنجانی (مد ظله العالی):

اگر نوعاً محرک نباشد و مفسده ای نداشته باشد، ذاتاً جایز است.

حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی):

چنانچه ملازم فسادی نباشد فی نفسه مانعی ندارد.

حضرت آیة الله العظمی نوری همدانی (مد ظله العالی):

اگر حجاب کامل باشد و مفسده نداشته باشد، مانعی ندارد.

سوال: آیا بانوان با لباس مناسب می توانند در ملأ عام دوچرخه سواری کنند؟
دوچرخه سواری برای دختران و بانوان جوان در مجامع عمومی و در منظر نامحرم، اگر عرفاً موجب جلب نظر شده و منافی با عفت آنان ارزیابی شود، جایز نیست. البته دوچرخه سواری در محیط های مخصوص بانوان اشکال ندارد. 

پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است:

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی):

دوچرخه سواری برای دختران و بانوان در مجامع عمومی و در منظر نامحرم موجب جلب نظر مردان و در معرض فتنه و به فساد کشیده شدن اجتماع و منافی با عفت بانوان است و لازم است ترک شود و در صورتی که در منظر نامحرم نباشد فی نفسه اشکال ندارد.

حضرت آیة الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):

این کارها در محیط های مخصوص بانوان اشکالی ندارد. مشروط بر اینکه سبب ضرر و زیانی نگردد.

حضرت آیة الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی):

اگر عادتاً تحریک آمیز باشد جایز نیست.

حضرت آیة الله العظمی نوری همدانی (مد ظله العالی):

در فرض سوال، باید طبق مقررات کشور عمل شود.

حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی):

دوچرخه سواری برای بانوان در منظر نامحرم حتی اگر با حجاب شرعی باشد دور از شخصیت زن مسلمان و متدینه است.

سوال: موتور سواری برای بانوان از نظر اسلام چه حکمی دارد؟
1- مسلماً این عمل به خودی خود حرام نیست، اما با توجه به این که در برخی از موقعیت های زمانی و مکانی، موتور سواری براى دختران و بانوان در مجامع عمومى، موجب جلب نظر مردان می شود و منافى با عفت بانوان است، لازم است در چنین موقعیت هایی ترک شود و در صورتى که در منظر نامحرم نبوده و یا خوف فساد و فتنه نباشد، فى نفسه اشکال ندارد.

2- در روایات سفارش شده است که برای زنان خوب نیست در وسط خیابان راه بروند، بلکه مستحب است از کنار دیوار و خیابان حرکت کنند؛ (حسینی شیرازى، سید محمد، الفقه، المرور و آداب السفر، ص 338) از جمله این که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) می فرماید: «لَیْسَ لِلنِّسَاءِ مِنْ سَرَوَاتِ الطَّرِیقِ شَیْ ءٌ وَ لَکِنَّهَا تَمْشِی فِی جَانِبِ الْحَائِطِ وَ الطَّرِیقِ»؛ (الکافی ج 5، ص 518) خانم ها نباید در وسط جاده حرکت کنند، فقط می توانند در کنار دیوار و حاشیه جاده و خیابان حرکت نمایند.
بدیهی است که پیامبر (صلی الله علیه و آله) در این جا نمی خواهد بفرماید که راه رفتن خانم ها از وسط خیابان حرام است، بلکه این گونه روایات؛ بیانگر اهمیت دادن دین اسلام به رعایت اکرام و بزرگداشت شخصیت بانوان و سلامت حریم آنها، برای حضور در اجتماع است (الفقه، المرور و آداب السفر، ص 338) که رعایت هرچه بیشتر این احکام به نفع بانوان و جامعه اسلامی خواهد بود.


منابع:
سایت اسک دین
سایت اسلام کوئیست
ویکی فقه
کافی ج 5


اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName