• تعداد بازديد :
  • شنبه 1385/10/16
  • تاريخ :

کلی راه مونده ...


معاون مرکزی پژوهش‌های مجلس خواستار ایفای نقش سازمان‌ها در حوزه جوانان و قانونمند شدن فرایند هویت‌یابی این قشر شد «دکتر مشکینی» معاون دفتر مطالعات فرهنگی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در اولین نشست تخصصی هویت‌یابی جوانان که در سازمان ملی جوانان برگزار شد یکی از راهکارهای هویت‌یابی جوانان را تعریف فرایند و قانونمندی هویت‌یابی جوانان و به عهده گرفتن نقش از سوی سازمان‌ها بر مبنای وظایف خود در حوزه جوانان دانست.

دکتر مشکینی درباره ساز و کارهای اجرایی رسیدگی به امر هویت جوانان تصریح کرد: ما باید تلاش کنیم که جوانان جزو اولویت‌های 10 گانه و اصلی‌ترین و استراتژی موضوع کشور قرار بگیرند که در حال حاضر یک دهه است به این امر پرداخته شده و یک دهه دیگر نیز باید روی آن کار شود.

دکتر مشکینی فهمیدن و فهماندن سازمانی موضوع جوانان را از دیگر اقدامات در این زمینه دانست و ادامه داد: در حال حاضر متاسفانه مدیریت و برنامه‌ریزی، مسائل مربوط به جوانان را نمی‌دانند و بدنه کارشناسی دستگاه‌ها معتقد نیستند که بحث جوانان باید در کشور سر دست گرفته شود.

وی با بیان این که در سه محل آموزش و پرورش، رسانه و خانواه باید بحث جوانان به صورت جدی مطرح شود، خاطر نشان کرد: متأسفانه آموزش و پرورش، کار کردی متناسب با مفاهیم سنتی از جوان داشته که امروزه باید کار کرد و نقش جدیدی در این زمینه بپذیرد؛ حتی خانواده‌ها نیز کار کرد جدیدی یافته و نسبت به گذشته وضعیت‌شان تغییر کرده است؛ بنابراین تا زمانی که کارکرد نهادهای متعامل با جوانان را مورد توجه قرار ندهیم، چگونه می‌توانیم به آنها نقش بدهیم؟

معاون دفتر مطالعات فرهنگی مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح کرد: این در حالیست که ما در حال حاضر با تأخیر در ازدواج و اشتغال جوانان، از سویی و بلوغ آنها و وجود فاصله حدود 16 سال میان این دو روبرو هستیم که باید به شناخت این فاصله بپردازیم.

وی با بیان این که تازه شدن نیازها و خواسته‌های جوانان سرعت زیادی به خود گرفته، اظهار کرد: تحولات عرصه جوانان بسیار سریع شده و این در حالیست که نه تنها در این عرصه بلکه مسائل اجتماعی نیز با سرعت تحولات روبرو هستیم.

دکتر مشکینی ادامه داد: نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که هر اندازه تعادل و آرامش در خانواده‌ها افزایش یابد دیگر نیازی نیست که ما به صورت مستقیم فرامین دینی را به جوانان ارائه دهیم؛ چرا که کافیست خانواده‌ها را سالم نگه داریم تا محیطی آرام داشته باشند.

دکتر مشکینی با تأکید بر نقش آموزش و پرورش در هویت‌یابی جوانان گفت: قله بحث جوانان در مسائل هویتی آموزش و پرورش است؛ این در حالیست که اثبات شده آموزش و پرورش سهمی معادل صفر در دیندار کردن جوانان و نوجوانان دارد که این برای کشور ما یک فاجعه است.

به گزارش ایسنا، در ادامه دکتر «اسحاقی» معاون مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان در این راستا با بیان این که با شاخص‌های امور کیفی و کمی جوانان در حال تدوین است، با اشاره به تدوین سند ارتقای هویت دینی و ملی جوانان، گفت: براین اساس هویت فردی 75 درصد از جوانان هنوز در سن 25 سالگی شکل نگرفته و به دلیل تأخیر سن استقلال، سردرگمی و بحران هویت در آنها تا پایان دوره جوانی یعنی 30سالگی ادامه دارد.

معاون مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان با اشاره به داده‌های این سند پیرامون هویت دینی جوانان، بیان کرد: 79 درصد جوانان بیان کردند که اعتقادات دینی و انجام رسوم دینی ارزشمند هستند و 65 درصد نیز به اندازه زیاد و خیلی زیاد مقید به نمازند.

دکتر اسحاقی درباره هویت ملی جوانان نیز گفت: تحقیقات نشان می‌دهد که 85 درصد جوانان به ایرانی بودن خود افتخار می‌کنند. 70 درصد زندگی در داخل کشور را به زندگی در هر کشوری ترجیح می‌دهند و 90 درصد نیز جشن ملی نوروز را بسیار دوست دارند و همچنین 82 درصد نیز موسیقی اصیل ایرانی را از سایر انواع موسیقی بیشتر دوست دارند.

وی ادامه داد: اما این آمارها در حالی مطرح می‌شود که به عنوان مثال ما نوع پوشش این جوانان را به شکل دیگری می‌بینیم و از سوی دیگر علیرغم اعلام جوان ایرانی مبنی بر اعتقاد به مبدأ و معاد برخی اصرار دارند که بگویند این گونه نیست و به رفتارهای ظاهری آنها استناد می‌کنند که البته این امر نیازمند مطالعات بیشتری است.

منبع:کیهان

UserName