• تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1385/10/12
  • تاريخ :

برخورد قانونی با مدعیان انرژی درمانی

اعلام جرم وزارت بهداشت و دادستانی علیه مدعیان انرژی درمانی


روسای بیش از 40 انجمن علمی‌ تخصصی پزشكی كشور با امضاء بیانیه‌ای ضمن محكوم كردن مدعیان انرژی درمانی و مداخله‌گران در رشته‌های تخصصی پزشكی، خواستار برخورد قانونی مراجع ذی صلاح با آنان شدند.

روسای انجمن‌های تخصصی پزشكی با اشاره به برخی اقدامات سوءاستفاده كنندگان و مدعیان انرژی درمانی كه از طریق رسانه‌ها به تبلیغات كذب و نادرست می‌پردازند، متذكر شده‌اند: "اینگونه اقدامات علاوه بر دخالت در حیطه ی تخصصی پزشكی، موجب تشویش اذهان عمومی ‌و وارد آوردن زیان‌های جبران ‌ناپذیر به حوزه سلامت جامعه می‌شود."

وزیر بهداشت در این باره گفت: "وزارت بهداشت علیه برخی از مدعیان انرژی درمانی اعلام جرم كرده است."

بنابراین گزارش همزمان، دادستان كل كشور نیز پس از شكایت حدود دویست خانواده از قربانیان انرژی درمانی، دستور رسیدگی دقیق به پرونده ی آنها و برخورد لازم را صادر كرده است.

دکتر لنکرانی:وزارت بهداشت علیه بعضی از این افراد نیز اعلام جرم كرده است. اینها حق ندارند با عواطف و باورهای دینی مردم بازی كنند. كسی كه خودش را باور ندارد، حق ندارد در این زمینه وارد شود.

این در حالی است كه به گزارش بازتاب، رئیس قوه قضائیه نیز دستور ویژه‌ای برای برخورد با یكی از مدعیان مشهور انرژی‌درمانی صادر كرده است. بنابراین گزارش، از عملكرد فرد یاد شده كه در شبكه‌های ماهواره‌ای و محافل گوناگون اقدام به سوءاستفاده و طرح ادعاهای ساختگی، راجع به ارتباط با مسئولان نظام و حمایت دستگاه قضائی از خود می‌كرد، گزارشی به آیت‌الله شاهرودی تقدیم شده و رئیس قوه قضائیه در واكنش به این گزارش، دادستانی تهران را مأمور رسیدگی دقیق و برخورد قاطع با این فرد كرده است.

كامران باقری لنكرانی(وزیر بهداشت) نیز در حاشیه سمینار هپاتیت C در بیمارستان طالقانی تهران در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری كه پرسید:

" امروز بحث انرژی درمانی در جامعه زیاد شده، پوسترها و تبلیغات زیادی هم برای آن درست شده، پزشكان یا غیر پزشكان زیادی مدعی انرژی درمانی هستند، آیا در دنیا چیزی به عنوان انرژی درمانی از نظر علمی وجود دارد یا نه؟"

پاسخ داد: "واقعاً متأسفم كه عده‌ای، مردم را خیلی نادان فرض می‌كنند و مطالبی را بیان می‌كنند كه جز نادانی و كارهای حماقت آمیز اسم آن را چیز دیگری نمی‌توان گذاشت. اما متاسفانه بعضی بیماران صعب العلاج به این مطالب رو می‌آورند. "

وزیر بهداشت در پاسخ به این سئوال كه " آیا بیشتر مردم به خاطر اینكه این روش دردی ندارد به آن علاقه‌مند شده‌اند؟"

توضیح داد: "ممكن است درد جسمی ایجاد نكند، ولی ما نباید شرایطی را به وجود بیاوریم كه افراد شیاد، كلاه بردار و سوء استفاده چی در این شرایط رشد كنند و با تبلیغات واهی بدون اینكه اثرگذاری كار آنها ثابت شده باشد بلكه در موارد بسیار زیاد عكس آن وجود دارد، بخواهند از امكانات رسانه‌ای استفاده كنند و خودشان را سر زبان ها بیندازند.

وزارت بهداشت نظر خودش را در این مورد بیان داشته و علیه بعضی از این افراد نیز اعلام جرم كرده است، اینها حق ندارند با عواطف و باورهای دینی مردم بازی كنند. كسی كه خودش را باور ندارد حق ندارد در این زمینه وارد شود.

ما طب مكمل را طب علمی می‌دانیم و وضعیت كسانی كه مدارك علمی در این زمینه داشته باشند را بررسی می كنیم، اما این بحث را كه هر كس ادعایی كند برای ما قابل قبول نیست. در طول تاریخ هزاران نفر ادعای واهی بسیار داشته‌اند، قرار نیست كه ما همه اینها را تایید كنیم. هیچ كدام از كسانی كه ادعای انرژی درمانی دارند تا كنون مدرك علمی ارائه نكرده‌اند."

سید مؤید علویان، معاون سلامت وزارت بهداشت در حاشیه سمینار هپاتیت C در بیمارستان طالقانی تهران در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار صدا و سیما مبنی بر اینكه "آیا شما موضوع انرژی درمانی را در ایران تأیید می‌كنید؟"

گفت: "" فرد مدعی انرژی درمانی از جاهای مختلف تحت پیگیری است و در این باره بخشنامه‌ای داریم كه بر اساس آن با تمام مظاهر انرژی درمانی در كشور برخورد جدی می کنیم، چون این کار هیچ سندیت علمی ندارد و با توجه به تخلفات متعددی كه افراد مختلف انجام داده‌اند و با توجه به نقض حقوق انسانی كه در این زمینه انجام شده، مانع از این كار می شویم."

ایشان اضافه كرد: "به هر حال ما به طور جد بر اساس بخشنامه صادره، از فعالیت هر كس كه ادعای درمان خاصی می‌كند و هیچ مجوزی ندارد، ممانعت می‌كنیم. این جزء ذات فعالیت دانشگاه هاست كه از انجام این کار ممانعت كنند و اگر این كار را نكنند، شرعا مسئولیت دارند."

خبرنگار دیگری پرسید:" ولی این فرد مدعی انرژی درمانی الان مشغول فعالیت است! "

علویان گفت: "اصلا، هیچ كسی الان در این زمینه فعالیت نمی‌كند و بر اساس اطلاعات من این کار كاملا متوقف شده كه این به خاطر پافشاری انجمن های پزشكی و جامعه پزشكی است كه به شدت مخالفت كرده‌اند."

منبع: روزنامه ی همشهری

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName