• تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1385/10/07
  • تاريخ :

کودکان، برای جنگ آماده می‌شوند.


نزدیک به یک سال پیش شرکت آمریکایی کوما، بازی رایانه‌ای را تولید و به بازار عرضه کرد که عنوان«حمله به ایران» را بر خود داشت.

ماجرای آن بازی نیز ماموریت تعدادی از سربازان آمریکایی است که به دنبال شکست مذاکرات هسته‌‌ای، عملیاتی را برای نابودی تأسیسات آب سنگین اراک و تأسیسات غنی‌سازی نطنز آغاز می‌کنند. یکی از روزنامه ها، درست یک سال پیش در گزارشی با عنوان «توهم حمله به ایران با بازی رایانه‌ای» درباره این بازی نوشت:« در فیلمنامه این بازی سعی شده ایران یک کشور سرکش و تروریست نشان داده شود.»

هدف این حملات تصرف تأسیسات هسته‌ای ایران و نابودسازی‌ آنها به‌ طور کامل عنوان شده است.

در سایت سازنده این بازی نوشته شده که نفوذ به تأسیسات هسته‌ای نطنزآسان نیست و نیروهای آمریکایی باید دقت کنند. چرا که یک لحظه غفلت باعث مرگشان خواهد شد».

سایت خبری بازتاب نیز پس از انتشار این خبر از توسعه این بازی توسط شرکت کوما خبر داد و نوشت: این بازی براساس اسناد طبقه‌بندی شده و آخرین گمانه‌زنی‌های کارشناسان نظامی ساخته شده است. این سایت همچنین این بازی را بر پایه تحلیل‌های کارشناسان و تاکتیک‌های نظامی و طرح‌های سیاسی در مورد عملیات نظامی علیه ایران دانسته و نوشته بود که انجام این بازی به همه این امکان را می‌دهد که نحوه تفکر طراحان نظامی را از جنگ علیه ایران تجربه کنند.

داستان بازی «هرمز» به بستن تنگه هرمز مربوط می‌شود که طی آن کاربر بازی تلاش می‌کند تا با ورود به یک کشتی نفتکش آمریکایی که در حال عبور از تنگه هرمز است و به وسیله کار گذاشتن دو بمب این نفتکش را غرق و با غرق آن، تنگه هرمز را برای عبور سایر کشتی‌ها مسدود کند. به گفته مسئولین «انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس »این بازی توسط یک تیم هشت نفره و در مدت سه ماه و نیم توسط کانون بازی‌های رایانه‌ای [کبرا] تولید شده است.

پیش از این نیز بازی دیگری درباره فعالیت‌های هسته‌ای و ورود عده‌ای با هدف نابودی تأسیسات هسته‌ای کشور در ایران تولید شده بود. در آن بازی نیز عده‌ای تحت عنوان توریست وارد ایران می‌شوند اما هدف‌شان نابودی تأسیسات هسته‌ای است و به دنبال افشای هویت واقعی آنان، تعقیب و گریزی آغاز می‌شود که نتیجه‌اش حفظ تأسیسات هسته‌ای است.

علیرضا عاقل زاده، مدیر عامل انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس بیشتر به خبرگزاری ایرنا گفته بود که: «این بازی از نوع بازی‌های «کانتر استریک» به شمار می‌رود و بازیگران این بازی در قالب تیم‌های خود به دفاع از تأسیسات هسته‌ای ایران با توجه به روحیات جامعه ایرانی می‌پردازند.

در همین حال اخبار شبکه تلویزیونی ABC آمریکا ضمن اشاره به عرضه این بازی توسط یک موسسه دولتی ایرانی آن را نبردی در عرصه بازی‌های کامپیوتری خوانده است.

یک تحلیل‌گر ارتباطات به این شبکه گفته است که این بازی حتی می‌تواند به تشدید تنش بین دو کشور کمک کند.

دکتر مایک مینه هام مدیر دانشکده ارتباطات دانشگاه تکنولوژی سیدنی و متخصص بازی‌های کامپیوتری به این شبکه تلویزیونی گفته است که این چیزی فراتر از یک بازی معمولی است.

وی می‌گوید «من فکر می‌کنم این بازی تنش بسیاری را دامن خواهد زد زیرا این بازی در سطح جهانی در دسترس نوجوانان قرار خواهد گرفت و مقاصد جنگ طلبانه را در بازی‌های کامپیوتری جای خواهد داد که جای نگرانی جدی دارد».

وی می‌افزاید این بازی‌ها علاوه بر تبلیغات سیاسی برای آموزش نیز به کار می‌رود: «ارتش امریکا هم اکنون از بازی FULL SPECTRUM WARRIOR برای آموزش نیروهایش در عراق استفاده می‌کند».

وی به بازی «ارتش آمریکا» اشاره می‌کند که برای سرباز گیری طراحی شده است و تاکنون بیش از ده میلیون نفر آن را دانلود کرده‌اند.

دکترمینه هام تأکید می‌کند که بهره‌برداری از این بازی‌ها برای مقاصد جنگ طلبانه امری ناپسند است.

منبع:نشریه پژواک

UserName