• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1385/10/05
  • تاريخ :

علی دایی: استقلال را شكست می‌دهیم

مربیگری دشوارتر است
در فدراسیون فوتبال گوش شنوایی وجود ندارد


علی دایی همچنان افتخارآفرینی می‌كند، با انگیزه و پرتلاش همچون دوران جوانی. انتقادها از بهترین گلزن تاریخ فوتبال ایران همواره نتایج معكوسی داشته و دایی این اصل را این بار در قالبی جدید اثبات می‌كند. سایپا با 30 امتیاز در صدر جدول لیگ برتر ایستاده و دایی با هفت گل آقای گل لیگ ششم محسوب می‌شود. این آمار حكایت از انگیزه تمام ناشدنی دایی دارد. اما او این بار در قالبی جدید و در كسوت یك مربی حریفان را به مبارزه طلب كرده و به دنبال افتخاری دیگری است.

* در نخستین قدم ذوب‌آهن اردبیل را در جام حذفی شكست دادید. بازی چطور بود؟

بازی خوبی بود. ذوب‌آهن اردبیل تیم بسیار جوان و دونده‌ای بود و تا دقیقه 90 به دنبال ارایه فوتبالی جذاب و جوانمردانه بودند. بازیكنان حریف بدون ترس از رویارویی با صدرنشین لیگ به دنبال ارایه فوتبالی هجومی و روان بودند و هیچ گاه به ضد فوتبال و یا دفاع مطلق روی نیاوردند. همین عامل موجب شد تا بازیكنان ما نیز آسان‌تر بازی كرده و با 2 گل حریف با انگیزه خود را شكست دهند. هر چند ذوب‌آهن حریف دست و پا بسته‌ای نبود اما، اگر بازیكنان ما در زدن ضربات آخر دقت بیشتری می‌كردند به طور حتم با اختلاف گل بیشتری پیروز می‌شدیم.

- احساس شما از اینكه شهرتان در این سال‌ها هیچ نماینده‌ای در سطح اول فوتبال ایران نداشت، چیست؟

واقعا ناراحتم كه اردبیل نماینده‌ای در لیگ برتر ندارد. اگر مسئولان ورزش این استان همت كنند، اردبیل طی سه، چهار سال آینده در لیگ برتر نماینده خواهد داشت ولی متاسفانه آنها با هم اختلاف داخلی دارند.

* سایپا در جام حذفی با قرعه نسبتا دشواری روبروست. رویارویی با قهرمان فصل گذشته جام حذفی را چطور ارزیابی می‌كنید؟

بی‌تردید سپاهان یكی از تیم‌های قدرتمند و منسجم فوتبال ایران است. بازیكنان این تیم انگیزه‌ی زیادی برای درخشش در جام حذفی داشته و برای دفاع از عنوان قهرمانی سپاهان تلاش خواهند كرد. می‌دانم كه بازی دشواری را مقابل سپاهان پیش رو داریم اما تیمی كه مدعی قهرمانی است هراسی از هیچ یك از حریفان خود ندارد. تمامی دیدارها برای ما حكم فینال داشته و برای كسب عنوان قهرمانی باید تمامی رقبا و حریفان خود را شكست دهیم.

* قهرمانی در جام حذفی تا چه اندازه برای سایپا اهمیت دارد؟

سایپا توان و قدرت آن را دارد كه به اهداف بزرگ خود دست یابد. ما به اندازه كافی بازیكنان آماده و با انگیزه در اختیار داریم و تمامی شرایط برای موفقیت سایپا در این فصل مهیاست. از این رو جام حذفی را نیز به اندازه لیگ جدی گرفته و قهرمانی هر دو جام را می‌خواهیم. با همان قدرتی كه در لیگ حضور یافتیم در جام حذفی نیز پیش خواهیم رفت و از رویارویی با هیچ تیمی هراس نداریم. امیدوارم در هر دو جبهه موفق بوده و نتایج خوبی را كسب كنیم.

* دیدار حساس سایپا و استقلال قهرمان نیم فصل لیگ برتر را مشخص می‌كند. نظرتان درباره این بازی چیست؟

بازی با استقلال بسیار دشوار است. استقلال در این فصل نتایج بسیار خوبی گرفته و از مدعیان كسب عنوان قهرمانی است. این تیم با حمایت تماشاگران پرشمارش تنها برای شكست سایپا و تصاحب صدر جدول به میدان می‌آید و به همین دلیل ما شرایط بسیار سخت‌تری را در روز یكشنبه تجربه خواهیم كرد. اما با تمام این اوصاف مطمئن باشید كه در دیدار مقابل استقلال حقانیت خود را ثابت كرده و به همگان نشان می‌دهیم كه سایپا به صورت اتفاقی بر روی سكوی نخست لیگ برتر نایستاده است. استقلال را شكست می‌دهیم تا قدرت و شایستگی سایپا را به اثبات برسانیم.

* برخی كارشناسان معتقدند كه سایپا در نیم فصل دوم دچار افت شده و توان كسب نتایج درخشان نیم فصل اول را نخواهد داشت. آنها با بدبینی از قهرمانی سایپا در لیگ صحبت می‌كنند. نظر شما چیست؟

ما برای تك تك بازی‌های خود برنامه داریم و بر اساس برنامه مدون پیش خواهیم رفت، به همین دلیل اجازه نخواهیم داد كه سایپا دچار افت تیمی و یا فنی شود. از سوی دیگر نتایج درخشان نیم فصل اول اعتماد به نفس و انگیزه بازیكنان ما را افزایش داده و آنها را به مرز خودباوری رسانده است. بازیكنان ما از ابتدای فصل فشارهای روانی مختلفی را تحمل كرده‌اند اما، این فشارهای روانی هیچ گاه بر عملكرد آنها تاثیر منفی نگذاشته است. بازیكنان سایپا آنقدر بزرگ هستند كه این مسایل حاشیه‌ای و روانی برایشان مهم و قابل اهمیت نبوده و با اقتدار به كار خود ادامه دهند. آنها می‌دانند كه باید كار بزرگی را كه آغاز كرد‌ه‌اند با قدرت ادامه داده و با خاطره‌ای خوش به پایان برسانند.

* دایی در كسوت یك بازیكن و یك مربی. كدام یك دشوارتر است؟

به هزار و یك دلیل مربیگری دشوارتر است. در هنگام بازی یك بازیكن فقط مسوول خود بوده و باید وظایف‌اش را به خوبی اجرا كند اما، یك مربی مسوول تمامی بازیكنان است و باید با هر یك از آنها به شیوه خاصی ارتباط برقرار كند. از سوی دیگر مربی پاسخگوی نتایج تیم بوده و با كوچك‌ترین لغزشی دچار مشكل می‌شود. همین مساله موجب وارد آمدن فشارهای روانی بر مربی و افزایش استرس او خواهد شد. خوشبختانه من در مجموعه بسیار خوب و هماهنگی مشغول بوده و فارغ از اینگونه مسایل حاشیه‌ای تنها به فوتبال می‌اندیشم. امیدوارم كه این روند تا پایان ادامه یافته و سال شیرینی را با سایپا تجربه كنم.

** گویا از نحوه‌ی برنامه‌ریزی مسابقات لیگ برتر و جام حذفی نیز انتقاد دارید؟

متاسفانه هر چقدر كه ما اعتراض می‌كنیم به جای نمی‌رسد، گویا در فدراسیون فوتبال گوش شنوایی وجود ندارد. ما پیش از این نیز از فدراسیون خواسته بودیم تا بازی‌هایمان در روزهای میانی هفته برگزار نشود، چرا كه استقبال تماشاگران نیز اندك می‌شود و بازی‌های تیم‌ها نیز فشرده‌تر خواهد شد. با این حال تصور نمی‌كنم كه این برنامه‌ریزی بهتر شود.

* فكر می‌كنید بازیكنان سایپا به اندازه كافی تجربه دارند كه این روند را تا آخر لیگ حفظ كنند؟

ما تیم باتجربه‌ای هستیم و تلاش مجموعه باشگاه سایپا به طور حتم نتیجه خواهد داشت. البته فكر كردن به هفته‌های آخر و به دست آوردن قهرمانی از حالا زود است و ما باید بازی به بازی پیش برویم.

* برای تعطیلات نیم‌فصل برنامه‌ای دارید؟

در این خصوص با كادرفنی مشورت می‌كنم تا برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهیم.

* بازیكن جدیدی به تیم اضافه نمی‌كنید؟

خیر، با همین روند فعلی ادامه می‌دهیم.

UserName