• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1385/10/05
  • تاريخ :

عابدزاده : رحمتی بهترین دروازبان ایران است

چهار بار م‍ُردم و زنده شدم


دروازه‌بان افسانه‌ای فوتبال ایران كه هیچ‌گاه رشادت‌های خالصانه‌اش از ذهن دوستدارانش پاك نخواهد شد دعوت گروه فوتبال خبرگزاری ورزش ایران را پذیرفت . متن مصاحبه وی را در زیر می‌خوانید:

• فكر می‌كنی چرا با وجود خداحافظی از میادین فوتبال هنوز هم محبوبیت گذشته‌ات را بین مردم حفظ كرده‌ای و همچنان مثل یك اسطوره قابل احترام هستی؟

- این نظر لطف مردم عزیز است كه هنوز مرا از یاد نبرده‌اند و به احترام سال‌های متمادی ملی‌پوش بودنم از من به نیكی یاد می‌كنند، جا دارد از تمام این عزیزان تشكر كنم و به رسم ادب دست یكایك آنها را ببوسم.

• ولی عابدزاده در فوتبال ما یك استثناست و با وجود بازی در دو تیم پرسپولیس و استقلال باز هم بین تماشاچیان دوست‌داشتنی است، این در حالی است كه وقتی بازیكنی بعد از سالها بازی در یكی از این دو تیم ترجیح می‌دهد به رقیب بپیوندد دیگر یك لحظه هم آرامش نخواهد داشت؟

- مسلما تماشاچیان پرسپولیس یا استقلال نمی‌توانند قبول كنند بازیكنی كه سال‌ها برای آنها بازی كرده و در سرما و گرما با شادی و غمهای تیم بوده به یك باره به تیم رقیب برود؛ در زمان ما این مسائل كمتر به چشم می‌آمد و می‌توانستیم سریع با جو تیم جدید كنار بیائیم، اگر علی نیكبخت واحدی و علی انصاریان كه در حال حاضر از استقلال به پرسپولیس و بالعكس نقل مكان كرده‌اند در زمان برگزاری دربی قدرشناسی خود را با یك دسته گل به تماشاچیان تیم سابق خود نشان بدهند دیگر این تنشها به وجود نمی‌آید و به راحتی جو ورزشگاه را به نفع خود تغییر می‌دهند.

• چه تفاوتی بین فوتبالیست محبوب و مشهور وجود دارد؟

- محبوبیت چیزی نیست كه بشود برای به دست آوردن آن پولی را پرداخت كنی، چرا كه این امر یك مسأله عاطفی است و بازیكنی به سادگی نمی‌تواند در دل هواداران فوتبال جا بگیرد ولی شهرت را می‌شود با مادیات به دست آورد و امكان دارد همین مسأله ذات یك فوتبالیست را تغییر دهد و دیگر گذشته‌اش را به خاطر نیاورد.

• اخیرا در صحبتهایت گفته بودی در فوتبال امروزی بازیكنان برای پول بازی می‌كنند و كمتر كسی به دنبال تعصب به تیم و رنگ پیراهن است؟

- بله، دقیقا می‌توانید به این معضل در لیگ حال حاضر حرفه‌ای ایران دست پیدا كنید، اگر بازیكنی پول قراردادش را سر موعد مقرر دریافت نكند به حالت قهر دیگر در تمرینات حاضر نمی‌شود و توجهی به عشق هواداران تیم خود ندارد. نمی‌گویم فوتبالیست نباید به فكر امرار معاش و تأمین نیازهای خانواده خود باشد، اما مهم‌تر از همه این قضایا عشق و تعصب به رنگ پیراهنی است كه از طریق آن به شهرت دست پیدا می‌كنی و مطبوعات كوچك‌ترین حركتت را زیر ذره‌بین خود قرار می‌دهند، من از سال 65 یك بلیزر آبی خریداری كردم كه تا به حال آن را سرپا نگه داشته‌ام و هیچ‌گاه نخواستم با رسیدن به موفقیت ورزشی یا مادی رنگ عوض كنم.

• در بازی خداحافظی از فوتبال و آویزان كردن كفشهایت، بایرن مونیخ به تهران آمد و اولیوركان یكی از استثنایی‌ترین دروازه‌بان‌های جهان تو را در آغوش گرفت، در آن موقع چه احساسی داشتی؟

- برایم جالب بود كه بجای اولیوركان ،بهزاد غلامپور، علی كریمی و یا یك بازیكن ایرانی را در آغوش می‌گرفتم و احساساتم را با او تقسیم می‌كردم. از 60 هزار نفر تماشاچی كه برای تماشای این دیدار آمده بودند حدود 10 هزار نفر با خداحافظی من استادیوم را ترك كردند و به خانه‌های خود رفتند و این قدرشناسی را نمی‌شود قیمت‌گذاری كرد. مابقی تماشاچیان هم تا پایان دیدار تشویقم می‌كردند و با چشمان اشك‌آلود خود با من هم درد شدند.

• برگردیم به دورانی كه عابدزاده ناخواسته در بستر بیماری افتاد و تمام علاقمندان واقعی به فوتبال را دل شكسته كرد، از آن موقع تعریف كن كه چه بر تو گذشت؟

- متأسف شدم كه در زمان بیماری‌ام مرا متهم به انجام خیلی كارهای نامتعارف كردند و چیزی را ندانسته به قضاوت نشستند. عابدزاده از بی‌مهری و بی‌توجهی‌های پیرامون خود بر تخت بیمارستان افتاد. در این مدت چهار بار مردم و زنده شدم و اگر دعای خیر مردم پاك و قدرشناس ایران نبود دیگر نمی‌توانستم روشنایی آفتاب را ببینم، اما خدا خواست، یك بار دیگر سرپا بایستم و به زندگی روزمره‌ام ادامه بدهم.

• اگر این حادثه برایت پیش نمی‌آمد تا چند سال دیگر می‌توانستی در میادین فوتبال حاضر شوی؟

- وقتی در استادیومی حاضر می‌شدم تماشاچیان حریف هم به من ابراز علاقه می‌كردند و هیچ موقع نمی‌گذاشتم حرمت‌ها شكسته شود، تا مادامیكه مردم دوست داشتند عابدزاده بازی كند خداحافظی نمی‌كردم و مطمئن باشید برای اهدافم خودم را به كسی تحمیل نخواهم كرد.

• برخی مواقع حركاتی انجام می‌دادی كه كمتر دروازه‌بانی می‌تواند آنها را اجرا كند و در نوع خود شاید بی‌نظیر هم بود، مثل دریبل كردن مهاجمین و كشیدن مهاجم تیم پوهانگ كره جنوبی به بیرون زمین در حالی كه روی زمین دراز كشیده بود و وقت تلف می‌كرد؟

- در جریان بازی هر كاری كه با توجه به تجربیاتم، جالب می‌آمد انجام می‌دادم تا بازیكنان روحیه بگیرند و تیم به پیروزی برسد.

• محمد خاكپور هم تعریف می‌كرد كه در بازی با استرالیا وقتی تور دروازه پاره شده بود عابدزاده با خنده‌های متوالی پشتك می‌زد، وقتی علت این كارش را جویا شدم گفت هنوز بازی با نماینده آفریقا مانده و نباید امیدمان را از دست بدهیم، همین كارهایت باعث شد تا ایران مقابل استرالیا به تساوی برسد و جواز حضور در جام جهانی 1998 فرانسه را به دست آورد؟

- بله، وقتی دیدم تمام امیدهای بازیكنان از دست رفته صلاح دانستم این كار را انجام دهم تا مقدمه‌ای شود برای گلزنی باقری و عزیزی كه با یاری خدا و دعای خیر مردم توانستیم در دومین جام جهانی تاریخ فوتبال كشورمان حضور پیدا كنیم.

• در جام جهانی باز هم كارهای عابدزاده سوژه مطبوعات خارجی بود و به دلیل استفاده از 2 آرم روی دستكش‌هایت می‌خواستند جلوی بازی كردنت را بگیرند؟

 استفاده از 2 آرم یك شكل مطرح بود و مسئولان شركت ورزشی حامل تیم ملی معتقد بودند نباید كف دستكش‌هایم آرمی داشته باشد و از دیدار مقابل آلمان مشكل رفع شد.

در حال حاضر هیچ دروازه‌بانی نمی‌تواند همانند عابدزاده آن صلابت و اعتماد به نفس را به بازیكنان خط دفاعی خود بدهد و تیم را به خوبی هدایت كند، فكر می‌كنی چرا این نقیصه هنوز در فوتبال ما مرتفع نشده است؟

- در حال حاضر كدام دروازه‌بانی را سراغ دارید كه پیش از آغاز تمرینات زمین تمرین خود را آماده كند و حتی جرأت حضور در زمین‌های خاكی را داشته باشد، اما من روزانه 8 ساعت تمرین می‌كردم و پیش از این كه در بستر بیماری گرفتار شوم 200 كیلو اسكات قدرتی پا می‌زدم. نمی‌خواهم روحیه دروازه‌بان‌های حال حاضر را ضعیف كنم اما هیچ كدام از آنها مثل رحمتی استعداد رشد و ترقی كردن را ندارند و اگر بخواهیم درصدی را برای آنها در نظر بگیریم رحمتی 70 درصد را دارد و دیگران 50 درصد هستند.

• ولی همین رحمتی در آستانه اعزام به رقابتهای آسیایی دوحه قطر به دلیل عدم تطابق شناسنامه و گذرنامه خود همراه با 3 بازیكن دیگر نتوانستند تیم ملی زیر 23 سال كشورمان را همراهی كنند؟

- این بچه را بی‌دلیل از همراهی تیم ملی محروم كردند، اگر شناسنامه و گذرنامه یك بازیكن با یكدیگر مطابقت ندارد، پس چرا زمان اعزام باید این مشكل مطرح شود و می‌گذارند امثال رحمتی در اردوی برزیل و كیش با تیم ملی امید تمرین كند و زمانیكه می‌خواهد مزد تلاش‌های خود را بگیرد نمی‌گذارند به دوحه برود.همین جا اعلام می‌كنم اگر بدانم چه فردی یا كسانی در این مسأله مغرضانه عمل كرده‌اند ساكت نمی‌نشینم و در مورد رحمتی فرجام خواهی می‌كنم.

• تیم ملی امید با سیموئز به عنوان سومی رقابت‌های دوحه رسید و این مربی دیگر حاضر به همكاری با فدراسیون فوتبال ایران نشد و به برزیل بازگشت، در این خصوص چه نظری داری؟

- متأسفانه سیموئز بیشتر از وظایفی كه به عهده یك مربی خارجی است دوست داشت در تمام امورات مربوط به تیم ملی دخالت كند و همین مسئله باعث می‌شد حاشیه‌های فراوانی پیرامون محور تیم را بگیرد. اگر مسئولان فدراسیون فوتبال یا كمیته ملی المپیك با اعمال نظر بیشتر وظایف سیموئز را در جذب مربیان برزیلی و سایر مسائل غیر فنی محدودتر می‌كردند می‌توانستیم قهرمانی دوحه را تكرار كنیم.

• اما همین مسئولان فدراسیون فوتبال یا كمیته ملی المپیك نخواستند عابدزاده راهی رقابتهای دوحه شود و در اعزامت مشكلات فراوانی را به وجود آوردند؟

- فدراسیون فوتبال تمام همكاری‌های لازم را به عمل آورده چرا كه این رقابتها زیر نظركمیته ملی المپیك برگزار می‌شد و باید دلیل این قصور را از كفاشیان پرسید. برای خودم هم جای سوال است كه چرا من بدون دلیل دعوت به همكاری شدم و نتوانستم در زمان لازم به تیم ملی كشورم خدمت كنم و تجربیاتم را در خدمت دروزاه‌بانهای تیم ملی بگذارم.

• فكر می‌كنی مربیان داخلی برای هدایت تیم‌های پایه‌ای بهتر نتیجه می‌گیرند یا خارجی؟

- اگر به گزینه‌های داخلی خودباوری تزریق كنیم و به آنها پر و بال بدهیم مطمئنا وضع تغییر می‌كند و دیگر از پذیرش بازیكنان سفارشی كه به ناحق جای بازیكنان شهرستانی مستعد را گرفته‌اند خبری نخواهد بود و تیم‌های ملی پایه‌ای با تمام توان فوتبال ناب ایرانی در آسیا و رقابت‌های جام جهانی حاضر خواهند شد.

• به یك‌باره از میادین فوتبال به هنرپیشگی روی آوردی و در دو فیلم سینمایی ازدواج غیابی و فوتبالیست‌ها بازی كردی؟

- هر دو فیلم به دلیل مضمون ورزشی كه داشتند به نظر جالب آمدند و پذیرفتم. در جبهه‌ای مرتبط با فوتبال كه با گوشت و پوستم عجین شده فعالیت كنم.

• در فوتبال هر وقت چهره‌ای از خانواده‌ای به جامعه معرفی می‌شود، فرد دیگری از همان مجموعه نمی‌تواند همانند وی موفق عمل كند و با ناكامی مواجه شده است؛ مثل هادی مهدوی‌كیا، فرزاد مجیدی، آتیلا حجازی كه زیر سایه نام برادر یا پدر خود قرار گرفته‌اند و نتوانسته‌اند ارزش‌های واقعی خود را به نمایش بگذارند، فكر می‌كنی همین مسائل گریبانگیر امیر پسرت شود و او هم نتواند خاطرات افتخارآفرینی پدرش را زنده كند؟

- اگر همین افرادی كه نام بردی با یك اصول و برنامه‌ریزی كارهای خود را پیش می‌بردند می‌توانستند در فوتبال ایران ستاره شوند و ارزش واقعی خود را به نمایش بگذارند. اما برای پسرم امیر فكرهای بزرگی را در سر دارم كه برای اجرای آن طبق یك زمان‌بندی پیش می‌روم، در كنار ادامه پیدا كردن تحصیلاتش قصد دارم او را در تمرینات چلسی شركت دهم تا ضمن فراگیری اصول حرفه‌ای فوتبال روی پای خود بایستد و با استفاده از توانایی‌های بالقوه‌اش به جایی برسد.

• این فكر را چه زمانی به مرحله عمل می‌رسانی؟

- اگر شرایط مهیا باشد تا اواخر خرداد 86 مقدمات حضور او را در تمرینات تیم جوانان چلسی فراهم می‌كنم تا به هدفم دست پیدا كرده باشم، در كنار تمرینات شش ساعته‌ای كه در روز انجام می‌دهد در كلاس‌های زبان‌های انگلیسی و فرانسوی هم شركت می‌كند تا مشكلی از بابت برقراری ارتباط با اطرافیان خود نداشته باشد.

• چرا با این همه تجربه در پرسپولیس تیمی كه بیشترین دوران حرفه‌ای فوتبالت را در آن پشت سر گذاشتی مربیگری نمی‌كنی و سطح كمی و كیفی فنی دروازه‌بانهای این تیم را بالاتر نمی‌بری؟

- در طول مدتی كه از فوتبال خداحافظی كردم تنها یك بار استیلی از من خواست دروازه‌بانهای این تیم را تمرین بدهم آن هم مربوط به زمانی می‌شود كه آری‌هان پرسپولیس را ترك كرده بود، در همان یك جلسه هم طوری دروازه‌بانهای پرسپولیس را تمرین دادم كه نفسشان بالا نمی‌آمد و می‌خواستند هرچه زودتر راهی رختكن شوند.

انصاری‌فرد برخلاف سایر مدیرعاملان پرسپولیس یك فوتبالیست بوده و می‌داند كه بیرون ماندن مهره‌هایی همچون عابدزاده چقدر می‌تواند به ضرر پرسپولیس تمام شود؟

- قبول دارم، اما نمی‌توانم خودم را به زور به مجموعه‌ای تحمیل كنم، چون تا اینجای كار فقط خدا پشتیبان من بوده و برای خدمت كردن هیچ موقع منت بنده خدا را نمی‌كشم.

• پرسپولیس پس از ناكامی در فینال جام حذفی سال گذشته تا اینجای كار نتوانسته انتظارات هواداران خود را برآورده كند و همواره با فراز و نشیب نتیجه گرفته است؟

- بله، تغییر و تحولاتی كه در رأس هرم كادر فنی این تیم صورت گرفته در این عدم نتیجه‌گیری تأثیر بسزایی داشته است، اما اگر تیمی تا یك نیم فصل نتوانست با مربی نتیجه بگیرد بهترین راه حل یا آوردن مربی جدید است یا تقویت بنیه تیم كه پرسپولیس در حال حاضر به هر دو آن احتیاج دارد.

منبع: خبرگزاری ورزش ایران

UserName