• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1385/09/29
  • تاريخ :

نقدی بر مجموعه‌ی «كلانتر»

كاردان: پلیس كلانتر اقتدار و باورپذیری ندارد

شامحمدی: هدف ما تبلیغ پلیس نیست

سرهنگ شمس‌آبادی: فیلمسازان از ما ایده بگیرند

***

كارگردان سریال «كلانتر» در برنامه‌ی نقد اول گفت: زمانی به كارهای پلیسی نگاه جدی نمی‌شد، اما با پیوستگی این كار‌ها، نیرو‌های توانا و حرفه‌ای به تولید فیلم‌ها و سریال‌های پلیسی وارد شدند.

برنامه‌ی نقد اول كه با حضور محسن شامحمدی (كارگردان)، دكتر حاتمی‌ (روانشناس)، سرهنگ شمس آبادی (كارشناس نیروی انتظامی) و داریوش كاردان (مجری ـ كارشناس) به روی آنتن رفت، محتوا و ساختار سریال «كلانتر» را به بحث و بررسی گذاشت.

در بخشی از این نشست دكتر حاتمی، تماشای سریال‌هایی مشابه با كلانتر را بهانه‌ای برای ورود به زندگی آدم‌ها دانست و افزود: چنین سریال‌هایی مسائل جاری در جامعه را موشكافی می‌كنند در نتیجه با استقبال خوبی از سوی مخاطب مواجه می‌شوند اگرچه زمان پخش این سریال در برخی مقاطع مناسب نبود، اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد كه مردم دوست دارند چنین كار‌هایی را دنبال كنند.

در ادامه صحبت‌های حاتمی، داریوش كاردان به این مطلب اشاره كرد كه مردم گاه برای سرگرمی‌ خودشان هم به تماشای برنامه‌های تلویزیون می‌نشینند و پرمخاطب بودن یك برنامه دلیل موفقیت آن نیست.

حاتمی‌ در این باره اظهار كرد: در تلویزیون ما كار‌هایی كه به زندگی آدم‌ها نزدیك می‌شوند بیش از كار‌های حادثه‌ای مخاطب را به سمت خود جذب می‌كنند. جامعه ما خانواده محور است و ما در مرحله گذار هستیم. هنوز هنجار‌ها به طور كامل مشخص نیست و این باعث می‌شود كه مردم ما به داستان‌های خانوادگی توجه بسیار نشان دهند.

داریوش كاردان خاطرنشان كرد: در كلانتر در كنار سرگرمی‌ مسائلی مطرح شد كه هشدار‌های خوبی به مخاطب می‌دادند اما تاثیر‌گذاری به بیش نیازی به نام باورپذیری نیاز دارد.

شامحمدی در پاسخ به اظهارات كاردان به تاثیر‌گذاری به آموزش غیر مستقیم اشاره كرد و افزود: در برنامه‌های تلویزیونی نمی‌توان به بیننده گفت بنشین می‌خواهیم به تو آموزش دهیم. بر این اساس ما برای تماشاگر قصه می‌گوییم تا در درجه اول قصه‌ای را گوش كند و در دل این كار نكته‌هایی ظریف را هم بر ایشان با هوشمندی بیان می‌كنیم.

داریوش كاردان پس از این صحبت‌ها بار دیگر تاكید كرد: نیاز به ساخت چنین كار‌های نمایشی در جامعه احساس می‌شود و هشدار‌هایی كه در این سریال وجود دارد هم خوب است. اما گاه استقبال مردم نشان از نیاز دارد و نه رضایت از كار.

دكتر حاتمی‌ در ادامه صحبت‌های كاردان گفت: گاه یك كار پرداخت خوبی هم دارد، اما محبوبیت پیدا نمی‌كند اما كار‌هایی مشابه «كلانتر» با استقبال خوبی مواجه می‌شوند چراكه به مسائل خانوادگی می‌پردازند. خانواده‌های ایرانی امروز عطش دیدن چنین قصه‌هایی را دارند. بنابراین هر چقدر فیلم و سریال با این موضوعات ساخته می‌شود باز هم كم است.

سرهنگ شمس آبادی، كارشناس نیروی انتظامی، در پاسخ به این پرسش كاردان كه «چرا پلیسی كه در فیلم‌ها و سریال‌ها به نمایش گذاشته می‌شود تا این حد با لطافت با مردم برخورد می‌كند و با پلیسی كه در جامعه می‌بینیم متفاوت است؟» گفت: چنین پرسش‌هایی را باید از فیلمنامه نویس پرسید كه چرا شخصیت پلیس در «كلانتر» این گونه طراحی شده است. ضمن این كه یكی از وظایف پلیس خدمت رسانی و امنیت است. این در حالی است كه همه فكر می‌كنند پلیس باید آن‌ها را مجازات كند و بنابراین از او می‌ترسند. شاید هم در برخی موارد ما خیلی خشن هستیم و باید خودمان را اصلاح كنیم.

شامحمدی هم در پاسخ به این پرسش ایسنا اظهار كرد: وظیفه ما استفاده از استاندارد‌هاست. استاندارد پلیس این است كه با مجرمان یا كسانی كه سعی در مخفی كردن مساله‌ای دارند با لطافت برخورد كند. تلاش ما الگو‌سازی است.

داریوش كاردان در ادامه این اظهارات خطاب به كارگردان «كلانتر» به طرح این پرسش پرداخت كه اگر فرزند شما چنین اشتباهی می‌كرد آیا این گونه با او برخورد می‌كردید؟ وی با اشاره به قسمت آخر سریال «كلانتر» گفت: پلیس نباید آن قدر ساده با یك دختر برخورد كند كه به دام نیفتد و حتی دوستش در این راه كشته شود. پلیس باید همانند زمانی كه در خانه به فرزندان‌مان بابت كار‌های اشتباه تشر می‌زنیم با این دختر برخورد می‌كرد.

كاردان تصریح كرد: شخصیت «كلانتر» در این سریال با پلیسی كه در كلانتری‌ها می‌بینیم فاصله دارد. پلیس در سریال كلانتر نه اقتدار دارد و نه باورپذیر است.

به گزارش ایسنا، سرهنگ شمس‌آبادی اقتدار را لازمه كار پلیس دانست و در عین حال افزود: اگر از ساخت ژانر‌های پلیسی حمایت می‌كنیم به این علت است كه نیمه تاریك جامعه را هم نشان دهیم. ما در این مدت به حدی كار‌های خلاف، جرم و جنایت دیده‌ایم كه مجبوریم در برابر این مسائل خونسرد باشیم. ضمن این كه گاه بدمان نمی‌آید نشان دهیم كه عدم همكاری با پلیس چه عواقبی در پی خواهد داشت. قصد ما بر این است تا به مردم نشان دهیم ورود یك خلافكار به زندگی، چه عواقبی در پی دارد.

وی ادامه داد: مجرم عضوی بیمار از اجتماع ماست، ما دشمن را نابود می‌كنیم ما می‌خواهیم مجرم را اصلاح كنیم.

كاردان گفت: اگرچه ساخت سریال‌های پلیسی به عنوان یك هشدار نگاه شود خیلی قشنگ است. اما این هشدار‌ها را باید باورپذیر كرد و با ساختار مناسب‌تری به چنین موضوعاتی پرداخت تا حركات پلیس بطئی به نظر نرسد.

سرهنگ شمس‌آبادی در ادامه صحبت‌های كاردان یادآور شد: شما علاقه دارید كه پلیس در فیلم‌ها و سریال‌ها اكشن‌تر باشد. من هم دوست دارم؛ اما فیلم را من پلیس نمی‌سازم با توجه به همكاری كه میان برنامه‌سازان و نیروی انتظامی‌ وجود دارد علاقمند هستیم كه نویسندگان و كارگردانان به ما مراجعه كنند و از ما بپرسند كه در شرایط مختلف پلیس چه برخوردی دارد؟ ما از این كه فیلمنامه نویسان از ما ایده بگیرند و بتوانیم گوشه‌های فنی كار را به آن‌ها بگوییم استقبال می‌كنیم. البته قبول داریم یكسری ایراداتی وجود دارد اما شروع خوبی است.

شامحمدی در پاسخ به برخی ایراداتی كه داریوش كاردان در خصوص برخی صحنه‌ها عنوان كرده بود گفت: این گونه نگاه كردن اشتباه است. كار‌های پلیسی با مشكلات خاص خود همراه است. ایراد به جزئیات كار، كمكی به بهتر شدن سریال‌های پلیسی نمی‌كند.

وی ادامه داد: ما به لحاظ ادبیات پلیسی مشكل داریم وقتی در حال ساخت كاری هستیم هیچ كس در كنار ما نیست و گاه حتی ابزار‌های ابتدایی هم وجود ندارد. ما تنها یاد گرفته‌ایم كه كارگردان موظف است كه در یك فاصله مشخص كار را تحویل دهد. در چنین شرایطی كارگردان چاره‌ای جز این ندارد كه صحنه‌ها را به گونه‌ای بگیرد كه حداقل ایراد در آن دیده شود.

دكتر حاتمی‌ در ادامه صحبت‌های شامحمدی خاطرنشان كرد: ایراداتی كه آقای كاردان عنوان می‌كنند چندان هم جزئی نیست. چنین مشكلاتی بیشتر ناشی از آن است كه ما سهم كمی‌ برای تحقیق قائل می‌شویم. در سریال كلانتر مجرمان خوب توصیف شده‌اند، اما شخصیت پلیس به خوبی خلق نشده است.

محسن شامحمدی نیز در پایان اظهار كرد: در سریال‌های پلیسی هدف تبلیغ پلیس نیست بلكه قصد داریم تا از این طریق در كم شدن بزهكاری‌ها موثر باشیم. مسلم است كه در چنین شرایطی به شخصیت خلافكار‌ها بیشتر پرداخته شود.

منبع: ایسنا


لینک:

"کلانتر" در "نقد اول"

UserName