• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1385/09/29
  • تاريخ :

مسابقه بین المللی پوستر ادیان توحیدی

نشست خبری تشریح برنامه‌های جایزه جهانی پوستر ادیان توحیدی با حضور دبیر، مدیران و داوران داخلی و خارجی این رویداد هنری و نمایندگان رسانه‌های گروهی در محل موزه هنرهای دینی امام علی (ع) برگزار شد.

سیدمحسن هاشمی سرپرست موزه امام علی (ع) و مدیر اجرایی این جایزه در این نشست گفت: "عمده فعالیت های این جشنواره در دو بخش نمایشگاهی و فرانمایشگاهی متمرکز شده که در بخش نمایشگاهی 40 پوستر به نمایش گذاشته می شود. همچنین 60 اثر پوستر که به مرحله نهایی راه یافته در این نمایشگاه به چشم می خورد. در کنار این آثار نیز مجموعه 40 تابلو با مضامین کتاب آسمانی به معرض نمایش مخاطبان درمی آید."

وی افزود: "در بخش فرانمایشگاهی برنامه های متنوعی داریم که تصویرسازی کتب آسمانی از آن جمله است. در این بخش آیدین آغداشلو با محوریت هنر و تعالیم ادیان، دکتر مهناز شایسته فر با موضوع تذهیب در کتب آسمانی، رضا عابدینی با بحث گرافیک مدرن و آموزه های اخلاقی و مجتبی حسینی با موضوع خوشنویسی و کلام وحی به سخنرانی در کنار این نمایشگاه می پردازند. نمایش هشت فیلم مستند و داستانی از دیگر برنامه های بخش فرانمایشگاهی است و کارگاه آموزشی گرافیک با مدیریت واشیلوفسکی برگزار می شود."

ابراهیم حقیقی، عضو هیئت انتخاب جایزه پوستر ادیان توحیدی، نیز در ادامه این نشست تصریح کرد: "آیدین آغداشلو، فرشید مثقالی، حسین خسروجردی و من از اعضاء هیئت داوران هستیم که به همراه ترکیب داوری بین المللی به گزینش آثار رسیده پرداخته ایم. در مجموع 917 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که با گزینش های چندمرحله ای آثار منتخب به بخش نمایشگاهی راه یافتند."

رنه ونر، داور سوئیسی حاضر در این نشست، با ابراز خرسندی در برگزاری چنین جایزه ای گفت: "این نخستین بار است که در قالب آثار پوستر به مضامین دینی برمی خورم و برایم بسیار جالب بود که چطور می توان درونمایه هایی از این دست را به پوستر تزریق کرد. اما بعد با مشاهده آثار ارسالی به توانمندی هنرمندان در این زمینه پی بردم."

آلخاندرو ماگایانس داور مکزیکی در ادامه خاطرنشان کرد: "آنچه در جایزه جهانی پوستر ادیان توحیدی به نظر جالب توجه می آمد، وجود سه دین مختلف بود و اینکه چطور این ادیان با موضوعات مشخص به برقراری ارتباط با یکدیگر پرداخته اند. آثار به لحاظ کیفی در سطحی بالا قرار داشتند و طراحان پوستر موفق شده بودند هر یک به فراخور برداشت های ذهنی مفاهیم زیبایی را در ارتباط با موضوع نمایشگاه ارائه دهند."

وی در خصوص ملاک های داوری نیز گفت: "سه موضوع صلح، پوسترهای مذهبی و ارتباط میان ادیان محورهای برگزاری این جشنواره را تشکیل داده اند. در واقع هیئت داواران سعی داشتند با رویکرد برقراری ارتباط میان این سه محور به داوری و گزینش آثار ارسالی بپردازند."

محمدمهدی عسگرپور، دبیر جایزه جهانی ادیان توحیدی، ابراهیم حقیقی مدیر هنری و سیدمحسن هاشمی مدیریت اجرایی این جایزه را به عهده دارند. دبیرخانه این جایزه از آغاز اردیبهشت ماه 85 با رصد هنرمندان خارجی و داخلی و ارسال فراخوان فعالیت خود را آغاز کرد که با مشارکت 526 هنرمند از 25 ملیت و 917 اثر رو به رو شد.

جایزه جهانی ادیان توحیدی امروز چهارشنبه 29 آذرماه در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران افتتاح می شود و تا پایان دی ماه نیز ادامه خواهد داشت.

منبع : مهر

UserName