• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1385/09/29
  • تاريخ :

دور باطل جمع آوری متکدیان


طی 5 ماه گذشته 2891 متکدی در استان تهران جمع آوری شدند که از این تعداد 1353 نفر به طور مستقیم تکدیگری کرده و 1538 نفر نیز غیرمستقیم و متفرقه مشغول این کار بوده اند.

از تعداد کل متکدیان جمع آوری شده ، برای 2396 نفر حکم صادر شده یا تعیین تکلیف شده اند و 495نفر دیگر از این متکدیان در انتظار صدور حکم هستند.همچنین از مجموع متکدیانی که برای آنها حکم صادر شده ، 218نفر به اداره اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور برای طرد ، 405 نفر به بهزیستی ، 232نفر به کمیته امداد، 868نفر به مرکز قرچک ، 38نفر به زندان قزل حصار و 134نفر به زندان اوین تحویل داده شده اند ، 264نفر آنها برای بررسی بیشتر در مرکز نگهداری موقت باقی مانده اند، 142نفر از آنها به نیابت آزاد شده اند و 95نفر نیز طی مراحل صدور حکم متخلف شناخته نشده اند.

حدود 2 سال از شروع ساماندهی متکدیان شهر تهران می گذرد و مراجع ذی ربط به این نتیجه رسیده اند که ساماندهی متکدیان باید به صورت دائم و برنامه ریزی شده انجام شود ؛ همان چیزی که مسوولان از ابتدا وعده داده بودند اما هنوز برخی ارگان ها ازجمله شهرداری تهران از بی برنامگی ساماندهی متکدیان به خصوص متکدیان اتباع بیگانه ناراضی هستند و تاکید می کنند همه سازمان های مسوول به وظایف خود به طور کامل عمل نمی کنند و رفت و برگشت متکدیان در این شرایط غیرممکن نیست و بسیاری از آنها چندین بار در طول مدت کوتاهی ، در این مراکز دیده می شوند.

محمدی ، مدیرکل امور آسیب های اجتماعی شهرداری تهران در پاسخ به پرسشی درباره میزان ایفای نقش دستگاه ها در ستاد ساماندهی متکدیان تاکید کرد که از نظر شهرداری تهران ، ستاد ساماندهی متکدیان ، اصلا وجود خارجی ندارد و آنچه به عنوان ستاد ساماندهی شکل گرفته ، در واقع به واسطه عملکرد شهرداری تهران بوده ، نه هماهنگی دیگر دستگاه ها. وی خاطرنشان کرد که ستادهای ساماندهی دو شهر تهران و کرج فعال هستند و این دو شهر نتایج خوبی هم از ساماندهی گرفته اند.سیر و سفر آسان متکدیان بدون هیچ مزاحمتی در حال حاضر متکدیان دیگر شهرستان های استان تهران برای ساماندهی به تهران و کرج ارجاع داده می شوند. این در حالی است که تهران نه تنها محل مراجعه گدایان شهرستانی بلکه به گفته خادم ، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران، محفل بین المللی متکدیان شده است.

همه این اوضاع و رفت و برگشت آسان متکدیان شهرستانی به تهران در حالی شکل می گیرد که 22 ارگان مسوول ساماندهی متکدیان در سطوح مختلف هستند اما به رغم مصوبه شورای عالی اداری که هر یک از دستگاه ها را مسوول انجام کاری می کند، دست کم براساس اظهارنظرها، خبری از هماهنگی ها نیست و همه چیز به جمع آوری خلاصه شده است.

وزارت کشور به عنوان یکی از نهادهای اصلی مسوول در برابر متکدیان وظیفه دارد در کوتاه ترین زمان ممکن بانک اطلاعات متکدیان را تهیه و در عین حال ستادهای ساماندهی متکدیان را در تهران و دیگر استان ها فعال کند که متاسفانه این امر هنوز محقق نشده است.

اگرچه محمد روشن ، معاون سیاسی امنیتی استانداری تهران درخصوص فعالیت ستادهای ساماندهی متکدیان شهرستان های استان و اظهارنظرهای اخیر درباره آنها به دفاع می پردازد و تاکید می کند که اگر شهرداری ، اقدامی را درباره ساماندهی متکدیان انجام داده است ، در قالب وظایف شهرداری در ستاد ساماندهی بوده ، اما مسوولان شهرداری به عنوان متولیان مستقیم جمع آوری متکدیان از سطح شهر و مراحل بعدی جمع آوری ، نظر دیگری دارند.معاون سیاسی امنیتی استانداری تهران گفت : استانداری اردوگاه «احمدآباد مستوفی » را که در حال حاضر مورد استفاده است ، ساخته و به همراه بودجه ای که از سوی وزارت کشور برای ساماندهی متکدیان اختصاص یافته بود ، در اختیار شهرداری قرار داده است.

منبع: جام جم


لینک مطالب مرتبط:

شهر تهران و ....

جایی برای بودن

شهرنشین هستیم، چون اینجاییم!

شورای شهر عرصه‌ای برای گفت‌وگو

UserName