• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • شنبه 1382/05/18
  • تاريخ :

مقصر كیست ؟

 حتماً شما هم كسانی را می شناسید كه برای هر شكست یا اشتباهی ، به دنبال یك مقصر می گردند . شاید همسر شما نیز یكی از این افراد است . اگر به یك قرار ملاقات مهم نرسیده ، اگردر یك معامله شكست خورده ، اگر در كارش موفق نشده ، اگر با اتومبیل تصادف كرده ، اگر ارتباطش با اقوام یا دوستانش به هم خورده ، اگر غذا روی گاز سوخته ،  یا حتی اگر ظرفی از دستش افتاده و شكسته ، همیشه شما را مقصر دانسته و مورد توبیخ و سرزش قرار داده  است . آیا شما هم از افرادی هستید كه همیشه دیگران ،  به ویژه همسرتان را مقصر ناكامی ها ، ناراحتی ها ، بی مبالاتی ها ، فراموشكاری ها و شكست هایتان می دانید ؟

مقصر دانستن همسر ، یكی از اشتباهاتی است كه بسیاری از ما مرتكب می شویم . البته برای این موضوع دلایل بسیاری نیز می سازیم . این موضوع موجب می شود كه ما مسؤولیت رفتارهای خود را نپذیریم و برای اصلاح رفتارمان  حركتی نكنیم . اگر این گونه رفتار كنیم ، همسرمان را تبدیل به شخصی می كنیم كه باید برای همه اشتباهات ما جواب پس بدهد ، همیشه اضطراب داشته باشد ، جرأت خود را برای همفكری و مشاوره از دست بدهد و برای این كه بار دیگر مقصر شمرده نشود ، سعی كند تا حد ممكن در هیچ موضوعی دخالت نكند . این گونه همسران كه همیشه مورد مؤاخذه و سرزنش قرار می گیرند ، به جایی می رسند كه حتی اگر از آنها نظر خواهی كنید ، جواب خواهند داد كه « خودت می دانی » یا « به من ربطی ندارد » و از این قبیل . افرادی كه در هر موضوعی ، همسرشان را مقصر می دانند در حقیقت یك  مشاور را از دست می دهند . لازم به ذكر است این قبیل انسان ها به دلیل این كه به فردی نیاز دارند تا بعداً مؤاخذه اش كنند ، باز هم به سؤالات و نظر خواهی از همسر ادامه می دهند . جالب اینجاست كه اگر به آنها مشاوره ندهید و بعدها دچار مشكل شوند ، حتما باز هم خواهند گفت تو مقصری ، به دلیل این كه اگر من را راهنمایی می كردی ، شكست نمی خوردم ؛ عمده ترین دلایلی كه موجب می شود برخی افراد همیشه دنبال مقصر باشند ، اول این است  كه آنها از اعتماد به نفس لازم برخوردار  نیستند  ،  دوم این كه آنها افراد مسوولیت پذیری نیستند ، و مهمتر این كه اصول ارتباط با همسر را نیاموخته اند . اما افرادی كه تقصیر همه چیز به گردن آنها می افتد ، روزی خسته شده  و زبان به اعتراض  خواهند گشود. این افراد پس از مدتی احساس بی كفایتی می كنند و به موضوعات پیرامون خود بی تفاوت می شوند تا دیگر مورد سرزنش قرار نگیرند .

اگر در جستجوی زندگی بهتر هستید ، حتماً به نكات زیرعمل كنید :

1 – اولین اصل برای اصلاح رفتار ، این است كه مسؤولیت اشتباهات خود را بپذیرید .

2 – انرژی خود را صرف پیدا كردن مقصر نكنید ؛  چرا كه هیچ كمكی نخواهد كرد . برای زندگی بهتر باید آموخت و تلاش كرد .

3 – اگر تا به حال همسر خود را مقصر در مشكلات خود می دانستید ، از او عذر خواهی كرده و تصمیم بگیرید كه این رفتار نادرست را ترك كنید .

4 – اگر احساس خوبی نسبت به ارتباطات كاری  یا خانوادگی خود ندارید ، حتما به روان شناس مراجعه كنید . روان شناسان به شما كمك خواهند كرد .

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName