• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1385/09/26
  • تاريخ :

راه اندازی معاونت علمی در ریاست جمهوری


منبع : خبرگزاری مهر

دکتر داوودی گفت: معاونت ویژه مسائل علمی شامل نوآوری و فناوری ها برای حمایت بهتر از پژوهشگران و نخبگان در ریاست جمهوری ایجاد می شود. این معاونت زیر نظر رئیس جمهوری خواهد بود و در حمایت از پژوهشگران و تحقیق به فعالیت خواهد پرداخت. اکنون مراحل ابتدایی شکل گیری این معاونت طی می شود.

دکتر پرویز داوودی امروز در هشتمین جشنواره جوان خوارزمی در سالن اجلاس سران با اشاره به فعالیت های بنیاد نخبگان خاطرنشان کرد: بنیاد نخبگان در حمایت از حرکت نخبگان جوان آئین نامه احراز نخبگی را تصویب شده است و برگزیدگان اول تا سوم جشنواره جوان خوارزمی نیز جزئی از این آئین نامه محسوب می شوند.

وی اضافه کرد: دیگر افراد شرکت کننده در جشنواره جوان خوارزمی می توانند طرح های خود را برای بررسی بیشتر ارسال کنند تا با حمایت مادی و معنوی مواجه شوند.

داوودی تأکید کرد: از وزارتخانه های علوم و آموزش و پرورش خواسته شده است که تسهیلات لازم برای حمایت از پژوهشگران جوان را فراهم کنند و مکانیزم معرفی این افراد به بنیاد ملی نخبگان سریع تر انجام شود.

وی در خصوص تسهیلات ورود به دانشگاه برای برگزیدگان جشنواره جوان خوارزمی گفت : وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قطعاً باید تسهیلات بیشتری برای ورود به دانشگاه این افراد ایجاد کند و در این میان اگر به لایحه خاصی نیاز است اعلام شود تا زودتر این موضوع اجرایی شود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به حضور پرشور مردم در انتخابات 24 آذر گفت: تذکرهای پی در پی مردم در صحنه انتخابات تا حد زیادی می تواند اذهان آزادی خواهان جهان را روشن کند.

وی با اشاره به 27 آذرماه سالروز شهادت دکتر مفتح و بزرگداشت وحدت حوزه و دانشگاه اظهار داشت: با اتکا بر حرکت شهید مفتح می توان جهش مناسبی در پژوهش ایجاد کرد.

داوودی جوانان ایرانی را باهوش، سالم، خلاق و مبتکر توصیف کرد و گفت: این جوانان جسور هیچ ابایی ندارند که علوم را بشکافند و داده های اطلاعاتی را به طور تقلیدی قبول نکنند.

وی تکیه انقلاب اسلامی را بر دوش جوانان کشور دانست و افزود: جوانان موتور حرکت انقلاب و زمینه ساز رشد و حرکت کشور خواهند بود.

داوودی به تأکید اسلام بر پژوهش و جایگاه علم اشاره و خاطرنشان کرد: بسیاری از علوم از علوم دینی نشأت گرفته اند و رهنمودهای قرآن نیز در این زمینه بسیار روشنگر است و همانطور که در اصول دین تقلید پذیرفته نیست باید در علم هم از تقلید جلوگیری کرد.

وی یاد آور شد: علم و پژوهش از دیرباز در کشور ما جایگاه بسیار عمیقی داشته است. تمدن ایرانی در عرصه های مختلف علمی از جمله ریاضیات، معماری و .... سرآمد زمان خود بوده است و وقتی با اسلام ترکیب شده است انتظاری جز خلاقیت های موثر علوم نمی توان از آن داشت.

داوودی افزود: متاسفانه در 100 سال گذشته به دلیل هجمه استعمار علمای کشور ما نتوانستند فضای لازم را برای رشد پیدا کنند و در برابر ریشه های علمی رکود ایجاد شد. جو خفقان رژیم پهلوی اجازه رشد علمی به دانشمندان کشور نمی داد.

وی اضافه کرد : شکوه ظاهری علمی غرب باعث مرعوب شدن دانشمندان ایرانی شده و آنها را به مسیر تقلید انداخته بود. دانشمندان ایرانی فکر می کردند که استحقاق دستیابی به هیچ موفقیتی را ندارند.

معاون اول رئیس جمهوری اظهار داشت: در زمان گذشته حتی اگر دانشمندان ما حرکتی را ایجاد می کردند با بن بست ها و ورود ممنوع ها مواجه می شدند اما با انقلاب اسلامی این بن بست ها شکست و زمینه لازم برای حرکت جوانان کشور ایجاد شد.

وی یاد آور شد: نظام اسلامی کشور تفکر حاکم بر دنیا مبتنی بر نهی ورود کشورهای جهان سوم به موضوعات جدید را شکست و جسارت در جوانان ایرانی بروز پیدا کرد.

معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: بی عدالتی، تبعیض، مسابقه نظامی، نظام ناعادلانه اقتصادی و پولی بر دنیا حاکم بود و به جوانان کشورهای جهان سوم اجازه رشد و ترقی نمی داد اما انقلاب توانست این ناعدالتی ها را مورد پرسش قرار دهد.

به گفته داوودی کشور در حال بازگشت به جایگاه علمی خوب گذشته است.

وی با اشاره به بیانات حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری مبنی بر تولید علم خاطرنشان کرد: برای رخ دادن پژوهش در کشور به پژوهشگرانی محقق و جسور نیاز است که در جوانان ایرانی این جسارت وجود دارد. نکته مهم دیگر نیز این است که پژوهش باید بر فروض منطقی و واقعی استوار باشد.

داوودی ابراز امیدواری کرد: با تلفیق داده ها و دانش علمی پژوهشگران ایرانی بتوانند به تحقیقات موثری در علوم انسانی و تجربی دست پیدا کنند.

هشتمین جشنواره جوان خوارزمی با همکاری وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم تحقیقات و فناوری، سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران امروز با معرفی برگزیدگان بخش جوان و دانش آموزی برگزار شد.

روابط عمومی موسسه تبیان

UserName