• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • شنبه 1385/09/25
  • تاريخ :

مدال برنز بسکتبال بعد از 55 سال


تیم بسكتبال ایران با پیروزى برابر اردن در دیدار رده بندى براى دومین بار در تاریخ مسابقات المپیك آسیایى به مقام سوم دست یافت.

آخرین مقام كسب شده براى بسكتبال ایران در اولین دوره بازیهاى آسیایى و در سال 1951 به دست آمده بود و دیروز تیم ایران بار دیگر به یك مقام دیگر در مسابقات آسیایى دست یافت. هر چند قبل از اعزام مسؤولان فدراسیون قول قهرمانى یا حداقل حضور در فینال را داده بودند اما كسب همین مقام سومى نیز براى دوستداران بسكتبال كه از شكست جوانان در مسابقات آسیایى چند ماه قبل دلزده شده بودند، مرهمى بود.

تیم بسكتبال ایران بازى را با تركیب آیدین نیكخواه بهرامى، مهدى كامرانى، صمد نیكخواه بهرامى، علیرضا هنردوست و حامد حدادى آغاز كرد. در وقت اول اردنى ها باز هم همانند بازى نخست بازى را در اختیار گرفتند.

پرتاب هاى موفق زیدالخاس و ایمن الدایس حساب كار را به سود اردن کرد (9-4).در ادامه ایران با بازى خوب صمد نیكخواه و پرتاب 3 امتیازی مهدى كامرانى كار را به تساوى كشاند. از نكات جالب دقایق ابتداى وقت اول ریباندهاى زیر حلقه بود كه اكثراً از آن اردنى ها مى شد. در اواسط وقت اول 2 تیم در امتیاز 11 مساوی بودند كه توپ ربایى و پرتاب 3 امتیازی موفق مهدى كامرانى بهترین بازیكن ایران در وقت اول نتیجهرا 14 -11 به  سود تیم ملى كرد تا سرمربى پرتغالى اردن مجبور به گرفتن تایم استراحت شود. در یك دقیقه انتهاى وقت اول پرتاب هاى ناموفق بازیكنان اردن و استفاده بازیكنان ایران از این اشتباهات حریف و كسب امتیاز، برترى را به سود ایران كرد و سرانجام وقت اول با حساب 21 - 16 به سود تیم بسكتبال كشورمان به پایان رسید. در این وقت مهدى كامرانى با 8 امتیاز و 2 ریباند بهترین بازیكن ایران بود و پس از وى صمد نیكخواه بهرامى با 7 امتیاز از بازیكنان تأثیرگذار در پیروزى تیم ایران برابر اردن بود. در وقت دوم اردنى ها با دفاع من تومن در زمین ایران به دنبال جبران امتیازات عقب افتاده بودند و حتى در اواسط این وقت موفق شدند به نزدیكى تیم ایران برسند (22- 20 به سود ایران) اما 2 پرتاب 3 امتیازی موفق از كرم احمدیان كاپیتان ایران و مهدى كامرانى باز هم باعث تداوم برترى تیم بسكتبال كشورمان شد.

(28-20) در  وقت دوم تیم اردن خسته تر به نظر مى رسید و این فرصت مناسبى را براى تیم ایران به وجود آورد كه اختلاف امتیازش را با حریف خود بیشتر كند. یك پرتاب 3 امتیازی موفق از كامرانى و متعاقب آن یک 2 امتیازی از حدادى كار را 32 - 20 به  سود ایران كرد.

این اختلاف امتیاز قابل قبول خیال فردریك اونیكا را راحت كرد به شكلى كه سرمربى ایران، امینى را به جاى كامرانى به بازى آورد. از نكات جالب اواسط وقت دوم بازى عدم درج 3 امتیاز كسب شده توسط كامرانى روى اسكوربرد سالن بود كه با اعتراض نیمكت ایران این 3 امتیاز نیز لحاظ شد. در ادامه بازى بازیكنان ایران كه از نظر روحى نسبت به اردنى ها مسلط تر نشان مى دادند بازى را كاملاً در اختیار گرفتند.

این بار علیرضا هنردوست بود كه هنرنمایى كردو 5 امتیاز  وقت سوم بازى با برترى تیم ایران ادامه داشت.

تیم ایران به لطف برترى روحى اش در وقت سوم اختلاف امتیازش را با اردن بیشتر كرد. از نكات جالب وقت سوم به بازى آمدن كرم احمدیان و بازى درخشان او بود. در اواخر وقت سوم ایران در حالى که 27 امتیاز از حریف پیش بود تا حدودى بازى را دست كم گرفت و اختلافش به 11 امتیاز  رسید. وقت سوم سرانجام با برتری 67-56 به سود ایران خاتمه یافت.

در وقت چهارم اردنى ها با دفاع پرس در تمام زمین به دنبال جبران امتیازات عقب مانده بودند و این كار را با بازى خوب زیدعباس انور سوبذوكو و تا حدودى انجام داد به شكلى كه بازى در 7 دقیقه به پایان تنها با حساب 71- 62 به سود ایران بود.

در ادامه اردنى ها حتى اختلاف را به 5 امتیاز هم رساندند. این نوسان ایران باعث شد اونیكا، سامان ویسى و آیدین نیكخواه بهرامى را مجدداً به بازى آورد تا حداقل بازى برده را ندهد.

در ادامه نیز بازیكنان ایران از خستگى اردنى ها در جبران امتیازات استفاده كردند و سرانجام 84 - 78 به برترى رسیدند. تیم ملى بسكتبال هر چند مى توانست به راحتى سوم شود اما با بازى پرنوسان خود جان به لب همه علاقه مندان بسكتبال كرد.

UserName