• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1385/09/21
  • تاريخ :

به بهانه‌ی نخستین سالگرد درگذشت بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون

«رضا سعیدی شریف‌آباد» بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون بیستم آذر ماه سال گذشته در حالی درار فانی را وداع گفت كه چند مجموعه تلویزیونی از او بر روی آنتن بود و «بوی گل‌های وحشی» با بازی او هم‌چنان در حال پخش است.

او هنرمندی بود كه به قول انوشیروان ارجمند- بازیگر پیشكسوت - اندیشه‌های والا و ارزشمندی در ساختارهای نمایشی و سینمایی داشت.

از او به عنوان یكی از هنرمندان شاخص تئاتر خراسان در زمینه كارگردانی،بازیگری و طراحی صحنه نیز نام‌برده‌اند. او در دوران هنری‌اش به افتخارات ارزنده ای نائل آمد. بازی زیبا در مجموعه «ولایت عشق»، نمایش «شگرد آخر» و كارهای سینمایی كه انجام داده، به اعتقاد دوستان هنرمندش به یادماندنی است.

«رضا سعیدی»، چهارده اسفندماه سال 1337 در مشهد دیده به جهان گشود. وی از سال 1350 در سن یازده سالگی به مرکز تئاتر رفت و سال 1361 به استخدام اداره ارشاد استان در پست بازیگری درآمد .وی پس از چند سال با سمت کارگردان اداره تئاتر به تهران آمد. وی نمایش‌های «كوراوغلوی چل نیبل»،«آوخ»،«ظهور وسقوط استبداد»،« چهار صندوق»، «عالیجنابان»، «دلبران»، «پرده دوم»و«مرگ»را كارگردانی كرد.

وی همچنین به خاطر بازی در نمایش «مظلوم پنجم »به عنوان بهترین بازیگر دومین جشنواره تئاتر فجر انتخاب شد.

این هنرمند فقید در 11فیلم سینمایی نیز ایفای نقش كرد كه از جمله ی آن‌ها می‌توان به «زمزمه»،«مارمولك»،« فیل در تاریكی»،« آلبوم»،« مردی شبیه باران»،« سهراب»،« دیوانه‌ای از قفس پرید» و« انتظار» اشاره كرد.

هم‌چنین وی با مجموعه‌های تلویزیونی «روژان»، «فرار بزرگ»،«روایت عشق»، «ولایت عشق»،«تنها‌ترین سردار» ،«پروانه‌ها می‌نویسند»،«راز ققنوس» و «باران بهاری» ، «نسیم وصل»و «بوی گلهای وحشی»، در جعبه جادو به خانه‌های مردم آمد.

سعیدی هم‌چنین در حرفه‌های دیگر سینما نیز تجربه‌هایی را كسب كرده بود. وی به عنوان متصدی سینه موبیل در فیلم «پشت دیوار شب» و فیلمبردار پشت صحنه در فیلم« بدل » حضور داشت.

احمد میرعلایی، تهیه‌كننده سریال «راز ققنوس» از شادروان سعیدی به عنوان یكی از بازیگران با وفا یاد می‌كند كه فوت وی دل همه اهالی سینما، تلویزیون و تئاتر را سوزانده است.

وی با اشاره به خاطرات مشتركی كه به هنگام ساخت «راز ققنوس» ـ از آخرین كارهای وی ـ با این هنرمند داشته است، می‌گوید:هیچ گاه یادم نمی‌رود. ایشان زمانی كه در بیمارستان بستری و حتی ممنوع‌ الملاقات بود به محض این كه با خبر شد كه در صحنه‌ای به حضور ایشان نیاز است خود را سر صحنه رساند. این در حالیست كه مرحوم سعیدی حتی نمی‌توانست روی پا بایستد.

هادی قمیشی طراح صحنه و بازیگر «راز ققنوس» كه از جشنواره تئاتر در سال 63 رضا سعیدی را می‌شناخت، شخصیت این هنرمند را بسیار خونگرم و پرتلاش توصیف می كند و اظهار می كند: به هنگام ساخت « راز ققنوس» كمی مشكل بیماری داشت، اما زمان‌هایی كه كار می‌كرد از روحیه خوبی برخوردار بود.

سعید سهیلی -كارگردان- كه در فیلم های « مردی شبیه باران»،« سهراب» با سعیدی همكاری داشته است هم درباره‌ی وی می‌گوید: من، رضا سعیدی را از زمانی که علاقمند به تئاتر بود و از سالن هلال احمر جدید می‌شناختم. من کارهای او را دنبال می‌کردم و شاهد پیشرفت در کارهایش بودم. ما با هم به تهران سفر کردیم و من به عرصه کارگردانی و او به عرصه بازیگری وارد شد. رضا سعیدی در فیلم «مردی شبیه باران» جلوی دوربین من رفت. او جدیت بسیاری در کارش داشت و باید اشاره کنم که هنرمندان خراسانی و سینمای ایران یکی از بازیگران خوب خود را از دست داده است. به نظر من رضا سعیدی بین پنج هنرمند برتر تئاتر خراسان قرار می‌گیرد.

به گزارش ایسنا، این هنرمند سرانجام پس از 34 فعالیت در عرصه‌ی هنر، بر اثر سكته قلبی در بیمارستان سجاد رامسر درگذشت. این اتفاق در حالی رخ داد كه وی در این شهر در حال بازی در مجموعه« بوی گل‌های وحشی» به كارگردانی حسین علی لیالستانی بود.

یادش گرامی باد

منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا )

UserName