• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1385/09/15
  • تاريخ :

براى کسب اسكار 2007:

شانس «ویتى كر» بیشتر از جک نیکلسون است

جك نیكلسون توانا و 69ساله تا به حال سه بار جایزه اسكار را برده است و همین مسأله مى تواند بزرگترین مانع در راه رسیدن جایزه اسكار برترین بازیگر مرد امسال به وى به خاطر بازى جالبش در رل گنگسترى به نام فرانك كاستلو و به واقع ایفاى كلیدى ترین رل در فیلم جدید مارتین اسكورسیسى (به نام «جداشده ها» یا «سفركرده ها») باشد.

آكادمى علوم سینمایى و هنرهاى تصویرى كه نهاد اهداكننده اسكار است، معمولاً در چنین مواردى اولویت را به كسانى داده است كه پیشتر اسكار را تصاحب نكرده باشند و در آن صورت فارست ویتى كر بازیگر سیاهپوست و آشنا مى تواند به دلیل ایفاى هنرمندانه نقش ایدى امین دیكتاتور اوگاندا در دهه 1970در فیلمى جدید به نام «آخرین پادشاه اسكاتلند» جدى ترین كاندیدا و شانس دار براى كسب اسكار امسال باشد و به روایتى نیكولسون را شكست بدهد.

هرچندسال یك بار اتفاق مى افتد كه یك بازیگر سینما به هنگام ایفاى رل یك چهره مشهور سیاسى، اجتماعى ، هنرى یا ورزشى چنان در قالب او فرو مى رود كه انگار تبدیل به خود وى مى شود. ویتى كر در فیلم فوق چنان كرده و تو گویى، خود ایدى امین شده است. هلن میرن به هنگام ایفاى رل ملكه الیزابت در «ملكه» كار جدید استیفن فرى یرز بریتانیایى نیز چنین كرده و آن چنان شبیه به وى شده كه تفكیك بازیگر از ملكه غیرممكن است و پیشتر درمورد بن كینگزلى و گاندى در فیلم «گاندى » به سال 1982 نیز چنین فرآیند و حالتى رؤیت شده بود.

اضافه بر آن ویتى كر مانند بازیگرانى كه تا به حال رل آدولف هیتلر را ایفا كرده اند، تلاش مى كند كه مثلاً حالتى انسانى به چهره اى ببخشد كه همانند رهبر سابق آلمان نازى یك رژیم جنایتكار را دایر كرد و تعداد زیادى از مردم كشورش و سایر كشورها را شكنجه كرد و كشت و توده ها را ارعاب و متوارى ساخت. وقتى حكومت 8 ساله ایدى امین در سال 1979 پایان گرفت، ویتى كر نوجوانى بیش نبود و در نتیجه اطلاعات و برداشتى كه از دیكتاتور سابق اوگاندا دارد ، همانى است كه از رسانه ها و بنگاه هاى خبرى گرفته است. ویتى كر در اواخر پاییز امسال و در حالى كه كاندیداهاى اسكار امسال زودتر از دهه اول بهمن ماه اعلام نمى شوند، مى گوید: «از او چیزهایى یادم مى آید. وى را مردى نظامى و خشن و بى رحم توصیف كرده بودند كه یونیفورم برتن داشت و عده اى هم او را یك دیكتاتور دیوانه مى خواندند. عكس هاى امین نیز همین را مى گفت.»

ویتى كر كه 45ساله شده و از نخستین مرتبه ظهورش در سینما حدود 25 سال مى گذرد. مى افزاید: «تا زمانى كه كارم روى این فیلم و تحقیقاتم درمورد این كاراكتر شروع نشده بود، این تمامى چیزى بود كه درباره ایدى امین مى دانستم، اما از آن پس موضوع برایم وسیعتر و بزرگتر شد.

صدها هزار نفر در دوره وى مردند و در نتیجه نمى توان این را نادیده گرفت، ولى در تحقیقاتم به تدریج دریافتم كه او تأثیرگذارى زیادى بر اطرافیانش داشت. حتى اگر به فیلم هایى كه از او گرفته شده، نگاه كنید نیز به این مسأله پى مى برید. او یك شومن بزرگ بود.»

«آخرین پادشاه اسكاتلند» براساس رمانى از ژیل فودن ساخته شده و در آن با كاراكتر خیالى یك پزشك جوان اسكاتلندى (با بازى جیمز مك اووى) مواجه مى شویم كه گذارش به اوگاندا افتاده و آن جا در پى ماجراجویى است و روزى ایدى امین او را مى یابد و وى را تبدیل به پزشك اختصاصى اش مى كند و این پزشك تا به آن جا پیش مى رود كه تبدیل به رازدار و یكى از نزدیكان امین مى شود و به این ترتیب از نزدیك قساوت هاى او را مى بیند و ناظر حكومت بى رحمانه وى مى شود.

ایدى امین در حالت تبعید در عربستان به سال 2003 درگذشت و ویتى كر امروز مى گوید كه بازى كردن رل وى و كار دراین خصوص باعث شد كه خود وى نیز به گونه اى تحت الشعاع كاراكتر امین و زیر طلسم او قرار گیرد. حتى امروز در خود اوگاندا هم احساس هاى متفاوتى را درباره امین مى یابید، اما اكثریت با كسانى است كه او را به خاطر جنایات بى رحمانه اش محكوم مى كنند و برخى نیز مى گویند تنهاكار خوب او تلاش براى ساختن مدارس و بیمارستانها در سطح اوگاندا بوده است.

ویتى كر مى گوید: «ما همه جوانب كار را شنیدیم و سنجیدیم و مسائل لازم و صحیح تر را برگرفتیم و آنها را به نمایش نهادیم. بدیهى بودكه برخى نكات فقط افسانه بود و باید نادیده گرفته مى شد. من به آن چه سناریو به من مى داد، اكتفا نكردم و خودم نیز به تحقیقات اضافى پرداختم و به فیلم ها و كتاب هاى متعددى كه درباره امین و كشور اوگاندا موجود است روى آوردم و همگى را بررسى كردم. من حتى با تعدادى از مردم این كشور به طور مستقیم در باره امین صحبت كردم . البته كار سختى نیست. كافى است به آن جا بروید و سوار یك تاكسى شوید و یا به رستورانى بروید و داستان پشت داستان در باره او بشنوید ، كمتر كسى را مى یابید كه چیزى براى گفتن در باره ایدى امین نداشته باشد.»

«ویتى كر» كوشید در ایام فیلمبردارى، كمتر از قالب امین خارج شود و حتى در ساعاتى كه كار تعطیل نیز بود، او از رل خارج نمى شد. ویتى كر این كار را به سال 1988 نیز زمانى كه رل چارلر پاركر سراینده و نوازنده معروف موسیقى جز را در فیلم «برد» كار كلینت ایست وود بازى كرد، انجام داده بود. در آن زمان او یك آپارتمان در نیویورك اجاره كرده و 24ساعته موسیقى جز و به ویژه كارهاى پاركر را در آن جا براى خود پخش مى كرد تا حتى یك لحظه هم از آن دنیا خارج نشود.

باز اگر به «شبح سگ؛ راه سامورایى » كار جیم جارموش رجوع كنیم، متوجه مى شویم كه فارست ویتى كر براى فرورفتن در نقش ، روزى دو سه ساعت به كار مدیتیشن و تمركز افكار مى پرداخت و از جهان عادى و آدم هاى نرمال خارج مى شد. «بله، وضعیت من چنان بود. وقتى وارد صحنه مى شدم و فرمان شروع فیلمبردارى صادر مى گشت. خودم را آماده مى دیدم و همه چیز مهیا بود و بهتر بگویم در آن فضاى خیالى بودم و انگار روى سطح زمین به سر نمى بردم. برعكس مثل همان موجود موردنظر جارموش، در یك نوع خلأ و سكون به سر مى بردم.»

براى «آخرین پادشاه اسكاتلند» كه از مهرماه در آمریكا و از آبان ماه امسال در اروپا اكران شده، ویتى كر تمامى نوع حركات، روش گویش و لهجه امین وحالات مختلف ولى بى رحمانه او را بر چهره و وجود خود نشانده است. مى گویند ویتى كر حتى در ایام فیلمبردارى غذاهاى بومى و سنتى اوگاندا را مى خورده و دست به چندسفر در سطح كشور زده تا محیط و فرهنگ آن جا را در وجودش حل كند. در سر صحنه فیلمبردارى نیز ، وقتى كار قطع مى شده و به بازیگران و عوامل اجرا استراحت داده مى شد، بازهم ویتى كر لهجه و گویش امین را كنار نمى گذاشت و باز به شیوه دیكتاتور سابق اوگاندا حرف مى زد. این كار به گونه و وسعتى بود كه سایر اعضاى كادر اجرایى را حیرت زده مى كرد. جیمز مك آووى به عنوان یكى از همبازیان ویتى كر مى گوید: «من همیشه در صحنه فیلمبردارى بودم ، ولى حتى وقتى گروه فیلمبرداران مى رفتند، فارست از رل خارج نمى شد و همان طور مى ماند. جالب تر این كه به محض واردشدن او به اتاق و محل، همان اتوریته و حالت دیكتاتور مآبانه امین را با خود به آن جا مى آورد و انگار خود اوست و یك نوع سكوت و ترس بر محل و بین ما حاكم مى شد. فكر مى كردیم كه خود امین آمده است! درعین حال این مسأله باعث مى شد همه ما جدى تر شویم و كار را به اندازه خود او محكم و وسیع و الزامى تلقى كنیم.»

با این حال كوین مك دانلد كارگردان «آخرین پادشاه اسكاتلند » معترف است كه ابتدا ویتى كر را انتخاب مناسبى براى این رل نمى دانسته است. درحالى كه تمام تهیه كنندگان این فیلم از آغاز به ویتى كر نظر داشتند و او را برگزیده بودند، مك دانلد مى گوید: « خب ، نظر من این بود كه ویتى كر حتماً بازیگر خوبى است اما انگار چیز و كار متفاوتى را انجام مى دهد. به نظرم مى رسید كه او ذاتاً آدمى محترم و پراحساس و خوش رفتار است و این با چیزى كه ما در مورد امین مى خواستیم، در تضاد بود. ما كسى را مى خواستیم كه اهل نمایش و سرسخت و تندخو باشدو باور همه ما این بود كه ویتى كر چنین كسى نیست. با این حال پس از مدتى به نتیجه اى به جز این رسیدم. پاى صحبت او نشستم و دیدم برداشت هاى درست و لازم را در باره این رل دارد. وى مى دانست كه چگونه باید رفتاركند و از چه طریق درچنان حال و هوایى فرو رود. او از درون و از عمق به قضیه نگاه مى كرد و حاصل این قضیه را مى توانید در فیلم و نوع حضور وى نیز ببینید. او نه فقط توانسته است از برخى دیدگاهها چهره اى انسانى به این كاراكتر بى رحم ببخشد، بلكه كارى كند كه بیننده گمان ببرد تمام خشونت ها و سبعیت هاى آن آدم در مورد دیگران، كار درستى بوده و وى راه غلط را طى نكرده است.» ویتى كر هركارى كرده باشد، اینك امیددار نخست جایزه اسكار برترین بازیگر مرد نقش اول سال محسوب مى شود. چیزى كه سالها حضور محسوس و اغلب قابل قبول وى درعرصه سینما، پشتوانه آن است.

منبع : روزنامه ایران

UserName