• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1385/09/15
  • تاريخ :

 

توانایی‌های یک زن کامل (3)

 

 قسمت اول ( زن ، عامل اصلی روحیه بخشی درخانواده )

 

قسمت دوم ( اول خودت را دوست داشته باش)

 

برنامه‌ریزی عامل توسعه وقت و استفاده صحیح از زمان می‌باشد.

 

یکی از مشکلات عمده بانوان خانه‌دار احساس کمبود وقت در برابر کارهای گسترده و متفاوت خانه می‌باشد. لذا با توجه به اینکه صبح‌ها بعد از رفتن همسر و بچه‌ها از خانه، وقت زیادی تا بازگشت آنان دارید. برای کارهای منزل و امور شخصی و ایجاد ارتباط با دوستان و غیره باید وقتتان را تنظیم کنید. آن هم با خونسردی کامل و بدون شتاب‌زدگی. این کار باعث می‌شود تا شما در کارهایتان منظم‌تر و فعال‌تر شوید. شما می‌توانید کارهای بیشتری را با موفقیت انجام دهید به شرط آنکه برای انجام‌شان زمان‌بندی کنید.

- اول لیستی از برنامه‌های روزانه خود را تهیه کنید.

- برنامه‌هایتان را دسته‌بندی کنید، اولویت و اهمیت هر کار را در لیست بنویسید. کارهای مهم و فوری را با شماره یک، دو و غیره مشخص کنید.

- کارهای خسته کننده را در اولویت قرار دهید. (توصیه: این جور کارها را هنگام صبح انجام دهید، چون سرحال‌تر هستید) یک زن کامل نمی‌تواند کارهایش را به‌طرز صحیحی انجام دهد، در حالی که افکار آزاردهنده و اضطراب‌آوری، ناشی از باقی ماندن کارهای مهم در ذهنش جریان دارد. اگر کاری را به تعویق می‌اندازید آن را در راس کارهای فردا قرار دهید. اگر در انجام کاری موفق نشدید، این نقطه ضعف را پنهان نکنید، بلکه فردا صبح به انجام صحیح آن بپردازید.

- همین الآن یک کاغذ بردارید و هر کاری را که فردا باید انجام بدهید بر روی آن بنویسید. بگذارید که این صفحه کاغذ همه چیز را به یاد شما آورد. شما چیزهای مهم‌تری دارید که باید به آنها فکر کنید.

خودتان را هم در لیست وارد کنید. هر روز یک وقتی را هم در لیست برای شخص خودتان در نظر بگیرید. زمانی برای استراحت، کتاب خواندن، رسیدگی به امور هنری مورد علاقه خویش را در نظر بگیرید. این کارها را در لیست بنویسید و گرنه هیچ‌وقت به انجام آن موفق نمی‌شوید. تعیین اولویت‌ها را فراموش نکنید.

- بامداد روز بعد را با کار شماره یک آغاز کنید و تا وقتی که آن را کامل نکرده‌اید رهایش نکنید. سپس به سراغ کار شماره دو بروید و همین کار را ادامه بدهید. خانم‌ها این توانایی را دارند که چندین کار متفاوت را با هم انجام بدهند. راستی چه لذتی دارد که انسان کاری را به‌طور کامل انجام دهد و نیازی به انجام دوباره آن نباشد! در ساعات اولیه روز که برخی کارها را انجام می‌دهید و آنها را از لیست حذف می‌کنید، یک احساس کامیابی از عملکردتان به شما دست می‌‌دهد. اگر نتوانستید تمام کارهای ثبت شده در لیست را انجام دهید، نگران نشوید. زیرا خیلی از کارهای مهم مورد نظر شما انجام شده است و فقط کافی است که نتیجه عملکرد خود را با رضایت بنگرید.

- با ثبت برنامه زمان‌بند شده روزانه شما در یک دفتر کلاسور و یا یک تقویمی که جای کافی برای نوشتن فعالیت‌های روزانه شما را دارد، یک گزارش همیشگی از فعالیت‌هایتان دارید. همچنین سوابق کتبی حاضر و آماده‌ای خواهید داشت درباره اینکه کارهای خود را در چه زمان آغاز و کی به انجام رسانیده‌اید.

با هماهنگی همسر و فرزندان خود برنامه غذایی هفتگی را تدوین کنید.

توصیه می‌شود جهت سلامتی خود و اعضای خانواده از مواد غذایی تازه استفاده نمایید. لذا مواد لازم برای غذای روز بعد خود را امروز آماده کنید. با توجه به محدودیت وقت و امکانات بهتر است خریدهای خود را هفتگی انجام دهید.

از به وجود آمدن اختلال در برنامه روزانه‌اتان نهراسید. با آرامی برنامه‌های غیرمنتظره را انجام دهید.

از هر شکستی پلی برای پیروزی و موفقیت‌های آینده بسازید.

کارهایتان را به خداوند بسپارید تا فکر و ذهنتان تقویت شود.

منبع : راز موفقیت زنان در خانواده - تدوین : انور پیرزاده ، کارشناس امور تربیتی ، مشاور و مدرس خانواده

لینک:

 

همه چیز راجع به روابط همسران 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName