• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1385/09/14
  • تاريخ :

خانه دوست كجاست 20 ساله شد

  

بیست سال از ساخت فیلم سینمایی "خانه دوست كجاست؟" به كارگردانی عباس كیارستمی می‌گذرد.

حوالی روزهای آبان و آذر ماه سال 1365 بود كه عباس كیارستمی فیلمبرداری "خانه دوست كجاست؟" را در شمال كشور آغاز كرد. فیلمی كه نخستین فیلم كیارستمی بعد از انقلاب اسلامی محسوب می‌شود.

«این فیلم داستان "احمد احمدپور" است كه اشتباها دفتر مشق هم كلاسی خود، "محمدرضا نعمت‌زاده" را در كیفش گذاشته و حال نگران او است، چون آموزگار به "محمدرضا" اخطار كرده بود كه اگر مشق‌هایش را به طور مرتب در یك دفتر ننویسد، از كلاس اخراج خواهد شد. برای رسیدن به خانه‌ی او حركت می‌كند، اما خانه‌ی دوست را نمی‌یابد و به ناچار خود به جای او مشق شب را در دفترش می‌نویسد.»

این فیلم بیش از 9 جایزه بین‌المللی را بدست آورده است و به گفته‌ی منتقدان و دست‌اندركاران سینمای ایران خانه دوست كجاست؟ یكی از عوامل موثر شهرت جهانی كیارستمی است.

كریستیان براد تامپسون یك فیلم‌ساز نیز كه كتابی درباره‌ی صد فیلم تاریخ سینما نوشته‌ است، "خانه دوست كجاست؟ را در میان صد فیلم برتر جهان قرار داده است.

در پایان‌نامه رساله‌ی یك دانشجو مجید اسلامی كه سالها قبل درباره‌ی “سینمای كیارستمی بعد از “خانه دوست كجاست“ نوشته شده است نیز آمده است:

« “خانه دوست كجاست“ نخستین فیلم بلند سینمایی كیارستمی بعد از انقلاب است او كه پیش از انقلاب به جز فیلم “گزارش” (1356) اكثرا به ساختن فیلم‌های داستانی مخصوص كودكان در كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان مشغول بود، بعد از انقلاب نیز ترجیح داد در آن دوران بلاتكلیفی سینمای حرفه‌ای به ساختن فیلم‌های كوتاه و نیمه بلند داستانی و مستند در كانون ادامه دهد و خودش را درگیر مشكلات سینمای حرفه‌ای نكند. حاصل این سالها فیلم‌هایی بود كه هر كدام تجربه‌ای خاص و غیرمتعارف به حساب می‌آید.»

در ادامه‌ی این مقاله آمده است: « واكنش‌هایی كه نمایش خانه دوست در نمایش اولش در جشنواره پنجم فجر و نمایش در سال 67 برانگیخت، بسیار ضد و نقیض بود. فیلم، جایزه بهترین كارگردانی و جایزه ویژه هیات داوران را به خود اختصاص داد و این به نوعی نشانه حمایت سیاستگذاران آن موقع سینمای ایران به حساب می‌آمد.

برخی از منتقدان نیز (شاید به همین دلیل) روی خوش چندانی (لااقل به اندازه كافی) به آن نشان ندادند مثلا در رای‌گیری شماره 68 ماهنامه فیلم در شهریور 67 درباره بهترین فیلم تاریخ سینمای ایران، این فیلم فقط پنج رای كسب كرده و به همراه “اجاره نشین‌ها“ در رتبه بیست و دوم قرار دارد. در حالی كه در همین جدول فیلم “گزارش” كیارستمی با ده رای در رتبه نهم قرار گرفته و به نظر می‌رسد كه بیشتر دوستداران كیارستمی آن فیلم را به “خانه دوست ...“ ترجیح داده‌اند، اما در پایان همان سال “خانه دوست كجاست“ در رای گیری بهترین فیلم‌های سال 67 در شماره 75 ماهنامه فیلم، رتبه اول را كسب كرده و بر فیلم‌های مهمی چون “شاید وقتی دیگر” (بیضایی) و “آن سوی آتش” (عیاری) پیشی گرفته است. نقدها نیز به همین شكل حالت ضد و نقیض داشت ستایشگران فیلم بیشتر به نوشتن قطعه‌های احساساتی و ستایش‌های پرشور قناعت می‌كردند. اما مخالفان كیارستمی فیلم را سفارشی و دولتی به حساب می‌آوردند. در مورد “خانه دوست كجاست“ گویی میان موافقان سینمای كیارستمی و مخالفان او نوعی تفاهم بوجود آمده بود، چرا كه هر دو گروه درباره اینكه محتوای فیلم تحمیلی است، اختلاف نظر چندانی نداشتند، اما جدا از این موارد، ایراد دیگری كه بر فیلم می‌گرفتند موردی بود كه از سالها قبل (پیش از انقلاب) درباره فیلم‌های تولید شده در كانون در نقدها مطرح می‌شد: اینكه مخاطب فیلم كیست؟ اكنون سالها از ساخته شدن “خانه دوست كجاست“ می‌گذرد. در این مدت فیلم به یكی از ستایش شده‌ترین آثار تاریخ سینمای ایران بدل شده است و كیارستمی شهرت جهانی‌اش را پیش از هر چیز مدیون همین فیلم است.»

لیست عواملی كه در آن سالها با كیارستمی همكاری داشتند از این قراراست:

فیلمبرداری: فرهاد صبا، موسیقی متن: انتخابی (از امین‌اله حسین)، طراحی صحنه و لباس:‌رضا نامی، تدوین: ع. كیارستمی، بازیگران: بابك احمدپور، احمد احمدپور، خدابخش دفاعی، ایران اوتاری، آیت انصاری، صدیقه توحیدی، پیمان معافی، علی جمالی، عزیز بابایی، نادرغلامی و اكبر مرادی، مدیر تولید: ناصر زراعتی، تهیه‌كننده: علیرضا زرین، محصول: كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان، مدت نمایش:90 دقیقه، تاریخ ساخت: 1365، تاریخ نمایش: سال 67 و در سینماهای تهران بیش از دو میلیون تومان فروخت.

منبع : ایسنا


لینک :

 نمایشگاه مشترك كیارستمی و اریسه در اسپانیا 

UserName