• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1385/09/09
  • تاريخ :

والیبال ایران تنه به تنه ی بزرگان جهان


تیم ملی والیبال ایران در رقابتهای جام جهانی 2006 در توکیو اگرچه به مقامی نائل نشد و در همان رقابتهای مرحله ی نخست از دور مسابقات خارج شد ، اما به واقع عملکردی قابل توجه و مقبول داشت.

فراموش نکنیم که این تیم هرگز تجربه ی حضور در جام جهانی را نداشته و در عین حال در قرعه کشی مسابقات نیز با بد شانسی در گروهی سخت و مشکل قرار گرفت.

البته در کل این سومین حضور ایران در مسابقات جهانی بود؛ بعد از مسابقات 1970 بلغارستان و 1998 ژاپن تیم کشورمان بار دیگر در سرزمین آفتاب تابان به مصاف غول های والیبال جهان رفت اما از بازیکنان آن زمان والیبال ایران دیگر هیچ بازیکنی در ترکیب تیم کنونی باقی نمانده بود.

به اعتقاد برخی از کارشناسان ، حضور تیم والیبال ایران در جام جهانی در واقع حاصل بیش از 7 سال کار و سرمایه گذاری گلخانه ای در این رشته بود که با کمک مدیریت خاص و مستبدانه ی یزدانی خرم و دخالت عملی و مستقیم وی در همه امور حتی نقل و انتقالات تیمهای باشگاهی ، پرداخت های بازیکنان و .... شکل گرفت و البته نتیجه داد!

تلاشهایی که در دهه گذشته برای شناسایی بلند قد های مستعد در والیبال انجام شد ، اکنون به بار نشسته و تیم ایران چنانکه دیدیم تیمی در قد و قواره های جهانی به هر دو لحاظ تکنیکی و فیزیکی بود.

البته بدون شک تغییرات کادر فنی و همچنین ریاست فدراسیون در چند ماه اخیر ، روند آماده سازی این تیم را با وقفه مواجه کرد.

یزدانی خرم هر چقدر در پایه ریزی تیم ملی ایران نقش داشت و بی شک طرفدارنش دوست دارند موفقیت در جام جهانی به پای او و همکارانش نوشته شود ، همان قدر هم در ناکامی این تیم برای کسب حداقل یک پیروزی از مسابقات دخیل بود. رئیس سابق فدراسیون والیبال با این بهانه که پارک کی وون سرمربی اهل کره جنوبی تیم ملی والیبال از دانش کافی برای هدایت تیم ایران در جام جهانی برخوردار نیست ، اما را کنار گذاشت و کیاچ را جانشین وی کرد اما میلوراد کیاچ به رقم دانش فنی بالا ، هرگز از توان و ظرفیت شاگردان جدیدش آگاهی کامل نیافت تا تیم ایران بدون استفاده بهینه از آنچه در اختیار دارد ، با دست خالی از مسابقات جهانی بازگردد.

در واقع در حالی که تمامی تیمهای بزرگ جهان اردوهای بلند مدت را سپری می کردند یا در تورنمنت های معتبر حاضر بودند فدراسیون والیبال ایران مشغول مذاکره با وی بود و کیاچ زمانی تیم ایران را تحویل گرفت که چند ماهی بیشتر به زمان برگزاری جام جهانی باقی نبود.

نیمکت نشینی های بی دلیل بهنام محمودی ستاره بی بدیل تیم ایران که حتی یک بار تا اواخر ست دوم هم ادامه داشت و بیرون ماندن های متعدد ترکاشوند از ترکیب ، مهر تائیدی بود بر اینکه کیاچ از توان واقعی تیمش آگاهی لازم را ندارد .

البته اگر بخواهیم یک طرفه به قاضی هم نرویم باید اذعان کرد برخی از بازیکنان تیم ایران هم برای حضور در جام جهانی از آمادگی لازم به دور بودند و شاید مصدومیت های مزمن یا درگیری در رقابتهای باشگاهی باعث می شد سرمربی تیم اعتماد لازم را به آنان نداشته باشد که مصدومیت کهنه ی زانوی ترکاشوند و حضور محمودی در تیم پروجا و رقابتهای سری آ ایتالیا از جمله همین مواردند. اما این دو هر زمان که به زمین آمدند از چهره های شاخص تیم ملی ایران بودند.

یکی دیگر از مشکلاتی که تیم ایران با آن مواجه شد عدم شناخت سرمربی تیم با برخی از حریفان بود ؛ به نحوی که كیاچ در فاصله ی چند روز تا آغاز جام جهانی هنوز حتی فیلمی از بازی تیم‌های چك و ونزوئلا ندیده بود!!

از طرفی خیلی تلاش شد جابجایی قدرت در فدراسیون والیبال و رفتن یزدانی خرم و آمدن داورزنی کمترین تنش را بر تیم ملی وارد سازد و تا حدودی هم این گونه بود. اما شاید به همین دلیل تیم ایران در تدارک بازیهای دوستانه برای خود موفق نبود و تنها به حضور در یکی دو تورنمنت غیر معتبر و بازی با تیمهای باشگاهی ژاپن اکتفا کرد.

انجام بیش از80 بازی در سال رقیبان ایران را در موقعیت خوبی قرار داده بود. ولی تیم ملی ایران تنها با 15،14 بازی پای به آوردگاه جهانی گذاشت.

به این همه مشکل نرم افزاری باید مشکلات سخت افزاری را هم افزود؛ به عنوان مثال به قول ابراهیم امیر حیدری یکی از مربیان تیم ایران در ژاپن یک سالن مجهز همچون سالن 12 هزار نفری آزادی به تمرین تیم ایران اختصاص داده شده بود در حالی که در کشور خودمان برای برگزار کردن لیگ والیبال چنین امکاناتی وجود ندارد.

اما تیم ایران در کنار همه ی کاستی ها ، درخشش درخور توجهی داشت و در هیچ یک از بازیهای جام جهانی حریفی دست و پا بسته نبود و تک ست های برده در هر بازی و امتیازات نزدیک در ست های باخته ، قدرت درونی تیم ما را نشان داد.

والیبال ایران در میان مدعیان جهان والیبال چهره ای نا شناخته بود اما در این بازیها پدیده های را به دنیای والیبال معرفی کرد که چه بسا در آینده هر یک چهره ای سرشناس در این عرصه باشند.

انتخاب فرهاد ظریف در میان برترین لیبروهای دور نخست و یکی از دریافت کنندگان موفق ، با وجود قد متوسطش ، از نقاط مثبت والیبال ایران در این رقابتها بود.

در کنار او محمد محمد کاظم نیز با سرویس های امتیاز آور و قدرتمندانه ی خود پدیده ای از ایران را جهانیان شناساند.

محمد كاظم که سال گذشته پر امتیازآورترین بازیكن دور مقدماتى والیبال قهرمانى جوانان جهان در هند شده بود ، این بار یکی از ارکان موفقیت تیم ایران جام جهانی توکیو بود.

او در دیدار با ایتالیا با زدن سرویس های پرشی خود باعث شد ایران یک ست با ارزش از حریف قدرتمند اروپایی بگیرد. محمد کاظم به تنهایی در آن مسابقه 13 امتیاز بدست آورد و شاید همین عملکرد شایسته او بود که مدیران تیم والیبال پروجا ایتالیا را برای به خدمت گرفتن او ترغیب کرده است.

بازی با ایتالیا در این جام نقطه اوج ملی پوشان ایران بود. آنها با هماهنگی واعتماد به نفس خاصی در این بازی مقابل قهرمان اروپا صف آرایی كردند و با سرویسهای هدفدار، دریافت و دفاع روی تور موفق،حریف بزرگ را به زحمت انداختند.

در کنار محمد کاظم ، بازی خوب محمودی و ترکاشوند با تجربه و بازارگرد ، نادی و منصوری جوان و با استعداد مهمترین برگ برنده تیم ایران بود تا از پشت تور تنه به تنه ی قهرمان اروپا بزند!

بعد از این بازی جیان پائولو مونتالی ، سرمربی ایتالیا جوانان ایران را تحسین کرد و گفت : تیم ایران با روشی مدرن و جسارت فراوان بازی كرد و در مقابل میلوراد كیاچ، سرمربی تیم ایران هم از این که بازیكنانش تجربه‌ی بین‌المللی زیادی نداشتند ، تاسف خورد.

قبل از آغاز بازیها پیش بینی می شد بزرگترین مشکل تیم ملی ایران بعد از کم تجربگی ، ضعف در میانه زمین و دریافت ها باشد. اما در واقع بزرگترین مشکل تیم ما عدم خود باوری لازم بود.

تیم ایران بی نقص نبود ؛ مصطفی کارخانه سرمربی سابق تیم ملی در تحلیل فنی این بازیها می گوید : تیم ما در دریافت تیمی عملکرد خوبی داشت و تاثیر آن باعث شد تا پاسور نقش موثری در حمله تیمی داشته باشد. در این سه مورد تیم ما در حد جهانی بازی کرد ولی در دفاع سیستماتیک روی سرویس حریفان و توپ گیری داخل میدان مشکل داشتیم. به عبارت ساده تر فاکتورهایی که می توانست تیم ما را به امتیاز برساند نقص داشتیم.

وی افزود : با این حال معتقدم بچه ها در مجموع خوب بازی کردند و ما در ژاپن شاهد رشدی قابل توجه نسبت به سالهای قبل بودیم .

اما تیم ایران اگر آمادگی روحی بیشتری داشت شاید با تمرکز بیشتر ، ضعف های را که کارخانه بر می شمرد ، کمتر نشان می داد

ناصر شهنازی سرمربی سابق تیم ملی نوجوانان هم می گوید : تیم ما رابطه مناسبی با تیم های خوب دنیا ندارد و دیدیم که بچه ها در گیم های اول با فشار روحی روانی بالایی مواجه بودند و اگر ما رابطه مناسبی با تیم های بزرگ دنیا داشتیم ، می توانستیم بهتر عمل کنیم.

به گفته امیرخوش خبر سرپرست تیم ایران تیم ایران بخاطر بی تجریگی خود تحت تاثیر فشارسنگین روحی و روانی قرار داشت . تیم ما در هیچ یک از بازیهای خود در جام جهانی بجز دیدار آخر برابر آمریکا ، بی انگیزه و از پیش باخته نبود و به قول خوش خبر اگر ایران در بازی اول یا دوم خود برابر آمریکا قرار می گرفت ، بی شک این تیم را شکست می داد.

با این حال عملکرد این تیم جوان و کم تجربه (در جام جهانی ) قابل ستایش است .

سرپرست تیم ملی با اینکه از دست اندرکاران این تیم بود اعتراف می کند : ما انتظار نداشتیم بچه ها کار بزرگی انجام دهند و تنها انتقاد به تیم در مقابل همین آمریکا بود و گرنه در سایر بازیها خوب و عالی بازی کردند.

چیزی که کارخانه و شهنازی و دیگر کارشناسان والیبال ایران هم بر آن صحه گذاشتند.

آنچه امروز در افکار عمومی جامعه ورزش ایران می گذرد و دهان به دهان می گردد ، نمایش مطلوب و تماشاگر پسند والیبالیست ها در جام جهانی ست ، آن هم در جامعه ای که فوتبال حرف و اول و آخر را می زند و حتی دیگر رشته ای مثل کشتی که قدیمی های ورزش روی آن تعصب دارند ، چندان جالب توجه نیست .

انتظار صعود این تیم بلند پروازانه بود ولی تیم ایران خوب ( به معنای واقعی ) بازی کرد.

به اعتقاد همه کارشناسان تیم ایران در جام جهانی فراتر از انتظارات بود اما در حقیقت این میدان بزرگ فرصتی برای دانش اندوزی و کسب تجربه بود.

تیم ایران همین روزها در بازیهای آسیایی در قطر به میدان خواهد رفت و از ابتدا هم مبنای تمرینات این تیم رسیدن به مرز آمادگی در دوحه بود.

به واقع موفقیت در ژاپن ، همه را به روند آماده سازی تیم ایران برای قهرمانی در بازیهای آسیا یی امیدوارتر کرد.

مصطفی کارخانه در این باره می گوید : اوج آمادگی تیم برای بازیهای دوحه ترسیم شده بود یعنی برنامه ریزی تمرینی برای شرکت در مسابقات آسیایی انجام شده بود که جام جهانی نیز در این برنامه ریزی قرار داشت و اگر مسابقات جهانی بعد از مسابقات دوحه بود هر چند گروه سختی داشتیم ولی می توانستیم بهتر نتیجه بگیریم.

وی می افزاید : اگر روزگاری گیم گرفتن از ایتالیا آرزو بود اکنون که به آن دست پیدا کردیم باید به فکر پیروزی در آینده باشیم.

شهنازی هم همین استراتژی را تائید می کند . به اعتقاد او تیم ملی والیبال مسابقات جهانی را به چشم یک دیدار تدارکاتی برای بازیهای آسیایی دوحه قطر نگاه کرد و از آن نیز بهترین بهره را برد. در مجموع آنچه مشخص بود اینکه جوانان ما خوب ظاهر شدند و یک تغییر و تحول مثبت را در والیبال ایران را به نمایش گذاشتند.

اما والیبال ایران حالا نیازمند حمایت است . ما باید حد خود را بدانیم. برای جهانی شدن تدارک جهانی می خواهیم. باید با تیم های بزرگ بازیهای زیادی داشته باشیم.

ملی پوشان ایران مقابل بهترینهای جهان والیبال رو به پیشرفت ایران را آن چنان که شایسته بود ، به تصویر کشیدند. حالا وقت آن است که بیش از گذشته و این بار بطور علمی تر این نهال به بار نشسته را حمایت کنیم.

اگر تا دیروز هدف گذاری فردی تنها عامل هدایت والیبال ایران بود ، امروز شایسته است که تئوری « خرد جمعی » را نه آن طور که در فوتبال اجرا کردیم و به گِل نشستیم ، در والیبال اعمال کنیم و حمایت از ورزشکاران بی حاشیه ی این رشته زمینه ساز موفقیت های بعدی باشیم. نتایج ایران در جام جهانی والیبال به شرح زیر است:

*ایران صفر – جمهوری چک 3 (23 بر 25 ، 19 بر 25 و 22 بر 25)

*ایران 1 – ونزوئلا 3 (25 بر 20 ، 25 بر 23 ، 25 بر 17 و 20 بر 25)

*ایران 1 – ایتالیا 3 (15بر 25 ، 25 بر21 ، 21 بر 25 و 19 بر 25)

*ایران صفر –  بلغارستان 3 (19بر 25 ، 18 بر 25 و 23 بر 25)

*ایران صفر – آمریکا 3 ( 19 بر 25 ، 22 بر 25 و 23 بر 25)

منبع : فاینال شوت

UserName