• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1385/08/24
  • تاريخ :

گزارشی از حضور دکتر جاسبی در واحدهای کویری دانشگاه آزاد


خبرگزاری مهر

عبدالله جاسبی چندی پیش با حضور در واحدهای کویری این دانشگاه پروژه های عمرانی بسیاری را بهره برداری کرد. دانشجویان کویری که رئیس دانشگاه خود را از نزدیک مشاهده می کردند برای بیان مشکلات لحظه شماری می کردند اما آنچه اتفاق افتاد تنها بهره برداری از پروژه های عمرانی بود. دانشجویان کویری می گویند، عادت کرده اند که کویر را تنها محرم اسرار خود بدانند.

کم کم می توان خستگی را در چهره اش دید. خستگی ریاست هشت هزار و 900 روزه بر دانشگاهی که نامش با نام جاسبی پیوند خورده است. به قول خودش دانشگاه را از یک ساختمان کوچک در خیابان اسکندری تهران به تمام کشور برده اما هنوز هم سعی دارد نشان دهد که مانند روزهایی که به نزد امام (ره) رفت تا با یک میلیون تومان اهدایی بنیانگذار انقلاب دانشگاه را تاسیس کند، انرژی دارد و می خواهد به پیش برود. این روزها بحث شهریه و پیگیری رسانه ها خسته اش کرده اما...

کت و شلوار مشکی، پیراهن سفید، تمیز و مرتب با یقه ای بسته مانند همیشه. دکتر جاسبی در حالی که با احتیاط از کنار خون گاوی که پیش پای او قربانی کرده بودند می گذشت سفر دو روزه خود را به استان کرمان با استقبال دانشجویان و دانشگاهیان و ورود به دانشگاه آزاد انار آغاز کرد."انار" یا همان نار در زبان عربی به معنای آتش بوده و نامی است که پیش از اسلام به دلیل آتشکده های فراوان در این منطقه از استان کرمان بر روی شهر قرار گرفته است.

دانشگاه آزاد انار در سال 79 تنها با 17 دانشجو در سه رشته تحصیلی فعالیت خود را در عرصه آموزش عالی آغاز کرد تا دانشجویان اناری و شهرهای اطراف آن نیز آرزوی دیرینه خود را که ورود به دانشگاه در نزدیکی خانواده خود بود، دست یافتنی ببینند.

علی اکبر امین، نام خیر اناری است که علیرغم زندگی در ینگه دنیا زادگاه خود را فراموش نکرده و با بودجه ای 5/1 میلیارد تومانی این واحد دانشگاه آزاد را راه اندازی کرد. به گفته دانشگاهیان این واحد، امین تاکنون بیش از سه تا چهار میلیارد تومان نیز برای "انار" هزینه کرده است.

با نیم نگاهی به سر در دانشگاه پس از خیر مقدم، اولین پلاکاردی که برای خوشامدگویی به چشم می خورد شعرمعروفی بود که کمی خبرنگاران را متحیر کرد. نمی دانستیم آیا درد و دل های دانشجویان و کمبود های آن ها را هم می توانیم جزء این فراموشی درد دل بدانیم یا نه. (گفته بودم چو بیایی غم دل با تو بگویم چه بگویم که غم از دل برود چون تو بیایی)کمبود امکانات آموزشی، خوابگاه، وسایل رفاهی همه و همه جزء درد و دل هایی بود که در دانشگاه های دیگر هم شنیده می شود اما به تعبیر رئیس دانشگاه آزاد "چون دانشجویان خودشان هزینه ساخت دانشگاهشان را می دهند بیشتر دل می سوزانند و همیشه صحبت از این کمبودها در دانشگاه آزاد بیشتر است".

شهر بابک مقصد بعدی رئیس دانشگاه آزاد برای افتتاح پروژه های عمرانی بود. بدون شک دورنمای دانشگاه آزاد شهربابک از چندین کیلومتر پیشتر مصداق کامل نگینی در میان کویر را برای هر بیننده ای تداعی می کرد.

سبک خاص معماری و محوطه سازی دانشگاه و فضای سبز محیط که دانشگاه را در کویر خاص جلوه می داد، باعث شد که لبخند رضایت پیرمرد 62 ساله اما خستگی ناپذیر دانشگاه آزاد به وضوح نمایان شود.حضور دکتر جاسبی با خودروی نقره ای رنگ، با استقبال دانشجویان و دانشگاهیان شهر بابک روبرو شد. در میان دانشجویان دانشگاه شهر بابک کمتر فردی را پیدا می کردی که از شرایط موجود ناراضی باشد. شاید تنها کسانی که از دانشگاه و محیط آن ناراضی به نظر می رسیدند کسانی بودند که به اشتباه شهر بابک را به جای شهررضا در دفترچه کنکور خود انتخاب کرده بودند.کف زدن های بی وقفه دانشجویان برای مسئولان دانشگاه در هنگام سخنرانی به خصوص دکتر عباسی رئیس واحد شهر بابک که 14 سال از عمر خود را برای راه اندازی و آبادانی این واحد صرف کرده بود، نشان از رضایت خاطر و علاقمندی متقابل این افراد داشت.رئیس دانشگاه آزاد در روز دوم سفر پس از حضور در سمینار دانشگاه آزاد سیرجان حرکت خود را به سمت واحد زرند در آخرین مرحله بازدیدش از واحدهای دانشگاهی استان کرمان، آغاز کرد.جاسبی با توجه به برنامه ریزی فشرده سفر، تنها توقفی کوتاه در راه زرند آن هم برای تعویض لباس های خود داشت و حتی پذیرایی از رئیس دانشگاه آزاد نیز در طول راه انجام شد.علیرغم آنکه تعداد افراد زیادی برای استقبال از رئیس دانشگاه آزاد در دانشگاه زرند حضور داشتند اما نارضایتی دانشجویان از دانشگاه و امکانات آن به خوبی در نگاه و صحبت هایی که میان این افراد رد و بدل می شد مشخص بود. حتی برخی از دانشجویان نیز خواستار صحبت با رئیس دانشگاه شدند که موافقت نشد.

یکی از دانشجویان دختر دانشگاه زرند از این که دکتر جاسبی هیچ گاه به طور مستقیم با دانشجویان صحبت نمی کند و به مشکلات آن ها گوش نمی دهند گله مند بود و می گفت: حضرت علی (ع) همواره تاکید داشتند که کسانی که قدرت را در دست دارند بدون واسطه با مردم صحبت کنند در حالی که این مسئله هیچ گاه در دانشگاه آزاد وجود نداشته است. جالب آن که مسئولان، دانشجویان را صاحبان اصلی دانشگاه می دانستند، صاحبخانه های تنها مستمع.جاسبی حرکت خود را از افتتاح خوابگاه دختران دانشگاه زرند آغاز کرد. خوابگاهی که به گفته یکی از دانشگاهیان واحد زرند 5 سال از عمر آن می گذشت.زهرا یکی از دانشجویان تهرانی از اتاقک نگهبانی خوابگاه پنج ساله واحد زرند یاد می کرد که نوع طراحی و ساخت آن به گونه ای بود که در مواقع اضطرار عاملی تاثیر گذار در بالارفتن تعداد تلفات حوادث غیرقابل پیش بینی به شمار می رود و اصرار چندین بار نماینده دانشجویان برای حذف آن نه تنها ثمری در پی نداشت بلکه باعث بی اعتنایی مسئولان دانشگاه به دیگر خواسته های دانشجویان نیز شد.وی نبود امکاناتی مانند تلویزیون، یخچال، آب گرم و حتی کولر در فصل گرما را از کمبودهای خوابگاه دختران دانشگاه عنوان کرد که باعث شد کویر را در دل کویر برای ما تداعی کند.از حق نیز نباید گذشت که دانشجویان از وضعیت اساتید خود نسبت به واحدهای دیگر استان کرمان رضایت کافی داشتند و تنها قوت قلب خود را برای ادامه تحصیل همان اساتیدی عنوان می کردند که در سرما و گرما فاصله بیش از 150 کیلومتری زرند - کرمان را برای تدریس به جان می خریدند.صحبت های رئیس جمهور در خصوص شهریه های دانشگاه آزاد، لحظات پایانی سفر دکتر جاسبی به کرمان را تحت الشعاع قرار داد به طوری که رئیس دانشگاه آزاد که کمتر پیش می آمد در خصوص شهریه دانشگاه آزاد صحبت کند، دانشگاه آزاد را ارزان ترین دانشگاه غیر دولتی دنیا خواند و تکلیف شهریه ها را به تصمیم گیری هیات امنا موکول کرد.

هواپیمای حامل خبرنگاران و مسئولان دانشگاه آزاد که از کرمان به سمت تهران حرکت کرد همه به این فکر می کردند که بالاخره بحث شهریه دانشگاه آزاد به کجا خواهد رسید و بالاخره چه کسی باید میزان شهریه ای که به مهمترین بحث محافل مختلف و حتی بحث دولتمردان کشور نیز تبدیل شده را تعیین کند. دکتر جاسبی چگونه باید خود را برای پاسخ گویی به مردم آماده کند و هزار اما و اگر دیگر...

روابط عمومی موسسه تبیان

UserName