• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 487
 • چهارشنبه 1385/8/24
 • تاريخ :

آخوندی: برخی كارگردانان جنگ را پله ترقی خود كردند

  

حمید آخوندی مجری طرح فیلم سینمایی «روز سوم» گفت: با تمام احترام به كارگردانانی كه كار جنگ انجام دادند البته به جز آنان كه وارد صحنه جنگ شدند كه پله ترقی را طی كنند. باید بگویم تعداد كارگردانان جنگ انگشت‌شمار هستند.

حمید آخوندی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خصوص داستان فیلم سینمایی «روز سوم» گفت: ما برداشت كاملا آزاد از قصه واقعی خواهر و برادری داشتیم كه در زمان جنگ در محاصره عراقی‌ها هستند و برادر مجبور است كه خواهر خود را دفن كند. این وجه اشتراك قصه ما با قصه اصلی است. بقیه حوادث و شخصیت‌ها واقعی هستند. به عنوان مثال ماجرای نهم مهرماه ایستگاه راه آهن خرمشهر مربوط به محمد نورانی است كه ایشان زنده هستند و اصل ماجرا را از زبان خود ایشان شنیدیم و در فیلم اجرا می‌شود.

وی در پاسخ به این سؤال كه چرا كارگردانی این فیلم به آقای لطیفی داده شد، اظهار داشت: با تمام احترام به كارگردانانی كه كار جنگ انجام دادند البته به جز آنان كه وارد صحنه جنگ شدند كه پله ترقی را طی كنند. باید بگویم تعداد كارگردانان جنگ انگشت‌شمار هستند ما چه اصرار داریم كه همه كارهای جنگی را به این افراد دهیم. ما باید آدم‌های جدید را وارد كنیم.

مجری طرح فیلم «روز سوم» ادامه داد: البته موضوع آقای لطیفی اینگونه نبود كه به كارگردان دیگری توجه نداشته باشیم. ساعت‌ها بحث كردیم. از خردادماه تا حالا منتظر آقای لطیفی هستیم یعنی قبل از اینكه صاحبدلانی بیاید و مطرح شود. ما با آقای لطیفی صحبت كردیم. البته ما مشكل فصل داشتیم و تابستان نمی‌توانستیم در آبادان و خرمشهر كار كنیم تنها چیزی كه « صاحبدلان» باعث شد این بود كه زمان ما را برای رسیدن به جشنواره كوتاه‌تر كرد.وی در خصوص فیلمبرداری این فیلم گفت: تمام فیلمبرداری «روز سوم» در آبادان و خرمشهر صورت می‌گیرد و انشاءالله به جشنواره فیلم فجر می‌رسد.آخوندی درباره زمان پیش تولید این فیلم اظهار داشت: قرار داد با آقای لطیفی در خردادماه بود اما تقریبا از حدود مردادماه من اینجا آمدم و فضا را انتخاب كردیم و كارهای اداری را انجام دادیم.وی اضافه كرد: برآورد ما برای تولید این فیلم 70 روز است. البته اگر فصل بارندگی‌های تند منطقه آبادان و خرمشهر اجازه كار را به ما دهد.مجری طرح فیلم سینمایی «روز سوم» گفت: آنچه در فیلم‌های جنگی همیشه كم بود. این است كه بچه‌های جنگ را آسمانی می دیدیم در حالی‌كه زمینی بودند. ما هم غم، غصه، تلخی، شادی و غیره داشتیم. آنچه كه در فیلم‌های جنگی شاید كمتر پرداختیم این بود دشمن را بدبخت و ذلیل دیدیم از آن سو خود را دست نیافتنی دیدیم.

وی ادامه داد: ما معتقدیم كه به تاریخ جنگ كم لطفی شده است.

آخوندی به همراهی عشق و جنگ در این فیلم اشاره كرد و اظهار داشت: این عشق زمینی است. علاقه‌ای كه خواهر و برادر به هم دارند. عشقی كه چهار تا بچه محل به همدیگر دارند وقتی او از مخمصه خود برای بچه محل‌هایش می‌گوید. همه بچه‌ محل‌ها حاضر می‌شوند در زمانی كه خرمشهر در حال سقوط است وارد شهر شوند.


لینک:

 گفت و گو با پوریا پور سرخ در روز سوم 

 گفتگو با باران کوثری ، یاسمن در «روز سوم» 

روایت حیاتی از ۳۴ سال گویندگی

روایت حیاتی از ۳۴ سال گویندگی

روایت حیاتی از ۳۴ سال گویندگی
حامد بهداد

حامد بهداد

حامد بهداد
از خانه سینما تا مرقد امام(ره)

از خانه سینما تا مرقد امام(ره)

از خانه سینما تا مرقد امام(ره)
روايتي متفاوت از آدم تا خاتم، خاتم تا منجي

روايتي متفاوت از آدم تا خاتم، خاتم تا منجي

روايتي متفاوت از آدم تا خاتم، خاتم تا منجي
UserName