• تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1382/05/07
  • تاريخ :

چهارشنبه شب مشتری را كنار ماه می بینید

دراین هفته ، ماه جمادی الاول آخرین روزهای عمر خود را سپری می كند و سپس ماه جمادی الثانی آغاز می شود. از این رو، می توانید هر شب این هفته(غیراز روزهای ششم و هفتم مرداد) هلال زیبایی را مشاهده كنید كه بعضا دماغ هم دارد. ( برخی از كوه ها و چاله های ماه، در وضعیتی نورخورشید را بازتاب می كنند كه به نظر می رسد ماه یك دماغ پیدا كرده است.) البته این شب ها بهترین زمان برای مشاهده نور زمین تاب هم هست. زمین هم نور خورشید را بازتاب می كند و سطح ماه را اندكی روشن می كند كه این روشنایی موجب می شود بخش تاریك قرص ماه را هم بتوان دید. درشامگاه سه شنبه هفتم مرداد،هلال ماه را به هیچ وجه نمی توان با چشم غیرمسلح مشاهده كرد و به احتمال بسیارزیاد دوربین های دو چشمی نیز كمك چندانی نخواهند كرد. بنابراین چهارشنبه هشتم مرداد، مقارن با سی امین روز ماه جمادی الاول خواهد بود ، اما درغروب چهارشنبه می توان هلال زیبای شب اول را مشاهده كرد.این هلال 75 دقیقه پس ازغروب خورشید درآسمان باقی می ماند و می توان به سادگی آن را مشاهده كرد، جرم پرنوری كه اندكی پایین تر از آن می درخشد، بزرگترین سیاره منظومه شمسی یعنی مشتری است.

البته درهمین شب، سیاره عطارد نیز اندكی بالاتر از ماه قرار دارد و بسیار به ستاره قلب الاسد نزدیك است.

اما وضعیت سیارات:

مشتری روز به روزپایین ترمی رود و به خورشید نزدیك می شود، درپایان این هفته، مشتری تنها 45 دقیقه پس از خورشید در آسمان می ماند و این زمان روز به روز كاهش می یابد.

عطارد بر خلاف مشتری در حال ارتفاع گرفتن است و درحال حاضر 70 دقیقه ای در آسمان حضور خواهد داشت. حضور قلب الاسد میان عطارد ومشتری در ادامه هفته ، منظره جالبی از سه  جرم پرنور آسمان به دست می دهد.

مریخ ساعت ده  شب طلوع كرده است و با درخشندگی فوق العاده ای، پرنورترین جرم آسمان در طول شب است. مریخ با تلألو نارنجی رنگ خود كه در آسمان جنوبی بی همتا است، به سادگی قابل تشخیص است.

زحل كه چند وقتی است از پشت خورشید سربرآورده ،  دو ساعت و نیم پیش از خورشید طلوع می كند و در حال حاضر با رنگ زرد خود در صورت فلكی جوزا( دوپیكر) خودنمایی می كند. منظره جالب صور فلكی ثور، ارابه ران، جبارودوپیكربر زیبایی آسمان صبحگاهی افزوده است . و درنهایت زهره! این سیاره ، خیلی به خورشید نزدیك است و بهتراست ازخیر دیدن آن بگذرید. هرچند كه ممكن است یك ربع ساعت پیش از طلوع خورشید، آن را به صورت نقطه ای نسبتاً كم نوردرنزدیكی محل طلوع تشخیص دهید.

UserName