• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1385/08/18
  • تاريخ :

سری جدید «سینمای ایران» پخش می‌شود


پخش سری جدید «سینمای ایران» پس از وقفه‌ای طولانی، مجددا طی یكی - دو هفته‌ی آینده در شبكه‌ی اول سیما آغاز می‌شود.

رامین محسنی ـ ‌طراح، تهیه كننده و كارگردان این برنامه ـ در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا، با اعلام این كه ساختار سری جدید برنامه مبتنی بر طراحی اولیه آن و به شكل مجله‌ی تصویری است، افزود: سری جدید «سینمای ایران» متشكل از سه بخش اصلی «گزارش هفته»،«فیلم هفته» و «نگاه هفته» است كه ضبط آن از 2 ماه گذشته آغاز شده است.

وی از ترویج و حمایت مبتنی بر تحلیل از سینمای كشور به عنوان رویكرد كلی این برنامه یاد كرد و افزود: در مجموعه‌ی تلویزیونی «سینمای ایران»، نگاهی صرفا انتقادی یا تبلیغی به وضعیت سینما در كشور نخواهیم داشت بلكه این دو رویكرد توامان با هم اتفاق می‌افتد.

در این برنامه همزمان با این كه آثار مطرح سینمای ایران طی سال‌های اخیر مطرح می‌شوند، نقد و دیدگاه‌های كارشناسی در خصوص این آثار نیز به روی آنتن می‌رود.

رامین محسنی ساختار بخش نخست «سینمای ایران» باعنوان «گزارش هفته» را مستند - گزارشی خواند و اظهار كرد: در این بخش مسائل روز سینمای ایران از جمله جشنواره‌ها ،طرح و با حضور كارشناسان بررسی می‌شود.

وی درباره‌ی بخش «فیلم هفته» كه با ساختار استودیویی همراه با آیتم‌های گزارشی به روی آنتن می‌رود، گفت: در این بخش‌ فیلم‌های جدید و با ارزش سینمای ایران كه ظرف یكی دو سال اخیر تولید شده‌اند فارغ‌ از این كه امكان اكران پیدا كرده یا خیر،معرفی و نقد می‌شوند.

تهیه كننده‌ی سینمای ایران، حركت در جهت حمایت از سینمای ملی را از عمده اهداف این برنامه و بخش «فیلم هفته» برشمرد و از آثاری چون «بید مجنون»، «یك تكه نان»، «خیلی دور خیلی نزدیك»، «میم مثل مادر»، «به نام پدر»، «طبل بزرگ زیر پای چپ»، «به آهستگی »، «دیشب باباتو دیدم آیدا»، «شب خیر فرمانده»، «ابراهیم خلیل الله»،«گیلانه»، «كافه ترانزیت»، «چوپان دروغگو»،«چند كیلو خرما برای تدفین» و… به عنوان فیلم‌هایی كه به بحث و بررسی گذاشته می‌شوند یاد كرد.

رامین محسنی هم‌چنین در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ به بخش «نگاه هفته» اشاره كرد و افزود: در این بخش با حرفه‌یی‌های رشته‌های مختلف سینما، دیدار و گفت‌وگو خواهیم داشت. ضمن این كه سعی می‌كنیم به نگاه‌های تازه و تجربه‌های متفاوت مبتنی بر سینمای فرهنگی ایران نگاه ویژه داشته باشیم.

طراح و كارگردان «سینمای ایران» در پاسخ به پرسشی درباره‌ی وقفه‌ی طولانی مدت در تولید و پخش «سینمای ایران»، یاد‌آور شد: علت اصلی توقف برنامه درگیری من برای ساخت فیلم سینمایی‌ام (از دور دست) بود.

البته تغییرات مدیریتی در تلویزیون و شبكه‌ی اول نیز چندان بی‌تاثیر نبود. اما خوشبختانه‌ مدیر جدید شبكه‌ی اول نیز از ساخت مجموعه‌ «سینمای ایران» استقبال كردند.

به گزارش خبرنگار ایسنا،‌ برنامه‌ی «سینمای ایران» همانند گذشته روزهای چهارشنبه پخش خواهد شد و پخش آن طی 9 ماه آینده (تا تابستان) قطعی است و قرار است پس از آن نیزادامه پیدا كند.

این برنامه‌ در گروه فرهنگ، تاریخ و هنر شبكه‌ اول سیما تهیه می‌شود و عوامل اصلی آن عبارتند از:

طراح و تهیه كننده و كارگردان، رامین محسنی، برنامه‌ریز و دستیار تهیه: رضا زنجانیان وفا، گرافیست و طراح دكور:‌مهران زمانی ،تصویربرداران: بابك بذرافشان، رضا آزادی ،تدوین و اجرای گرافیك رایانه‌ای: علی بهادری، گروه كارشناسی و گزارش: كامران ملكی، رامتین شهبازی، زهرا فضلی،مهدی عزیزی و مدیر برنامه: سیدمحمدمهدی طبایی‌نژاد.

UserName