• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1385/08/16
  • تاريخ :

کیا دومین بازیکن برتر تاریخ باشگاه هامبورگ

گزارش DIE WELT از باسابقه‌های هامبورگ؛ زیلر و مهدوی كیا


  

اووه زیلر" بازیكن افسانه‌ای هامبورگ، هفتاد ساله شد. او در دهه‌ی شصت و هفتاد بازیكن هامبورگ بود و در این تیم به افتخارات فراوانی دست یافت. زیلر روزگاری نماد ورزش آلمان بود. در جشن تولد این بازیكن كهنه كار، بسیاری از بزرگان فوتبال آلمان از جمله فرانتس بكن باوئر ، همبازی زیلر در دهه ی هفتاد تیم ملی آلمان حضور داشتند.

پایگاه اینترنتی روزنامه‌ی DIE WELT در گزارش خود به همین مناسبت، مقایسه‌ای میان این بازیكن و بازیكنان فعلی هامبورگ داشته است. در گزارش این روزنامه آمده است:«زیلر در دوران بازیگری خود هیچ گاه از هامبورگ به تیمی دیگر نرفت اما، در تیم كنونی خوان پابلو سورین حضور دارد كه یازده بار باشگاه خود را تغییر داده است. زیلر از هفده سالگی در هامبورگ شروع به بازی كرد تا ‌1972 كه پایان دوران بازیگری‌اش بود، در این تیم وفادار ماند.

زیلر با پیراهن هامبورگ ‌239 بار در بوندسلیگا و ‌237 بار در لیگ‌های منطقه‌ای (اوبرلیگا) به میدان رفت. پس از او مهدی مهدوی‌كیاست كه با ‌190 بازی، با سابقه‌ترین بازیكن هامبورگ به شمار می‌آید.مهدوی‌كیا در تابستان ‌1999 به هامبورگ پیوست.

زیلر در بوندسلیگا ‌137 بار و در اوبرلیگا ‌267 بار گلزنی كرد. مهدوی‌كیا هم ‌24 بار با پیراهن هامبورگ گلزنی كرده است. مهدوی‌كیا كه از آغاز مهاجم هامبورگ بود اكنون به خط دفاعی HSV منتقل شده است. با این حال او گلزنی حرفه‌ای نیست!

آمار ‌573/0 گل در هر بازی بوندسلیگا هنوز هم برای زیلر ركوردی عالی به شمار می‌آید.در عرصه‌ی بازی‌های ملی، مهدوی‌كیا بیست بازی بیشتر از زیلر انجام داده است.«كیا» نود و دو بار پیراهن تیم ملی ایران را پوشیده در حالی كه زیلر تنها ‌72 بار موفق به انجام این كار شده است.زیلر در این باره گفت:« اگر ما هم آن زمان سالانه دوازده بازی ملی انجام می‌دادیم، اكنون ركورد من بالای صد بود!»زیلر در فاصله‌ی سال‌های ‌1954 تا ‌1970 در تیم ملی بزرگسالان آلمان حاضر بود.در عرصه گل‌های ملی شرایط به گونه‌ای دیگر است. زیلر ‌43 بار و سورین و مهدوی‌كیا ‌12 بار برای كشورشان گلزنی كرده‌اند كه از اختلافی آشكار حكایت دارد.زیلر در دوران بازیگری در چهار دوره رقابت‌های جام جهانی حاضر بود.

  

زیلر در حالی كه ‌21 سال سن داشت نخستین بار در جام جهانی ‌1958 سوئد به میدان رفت. ‌1962 شیلی، ‌1966 انگلستان و ‌1970 مكزیك جام‌های‌ جهانی بودند كه زیلر در آنها حضور داشت.

زیلر در جام جهانی ‌1970 مكزیك همراه با "گرد مولر" زوجی رویایی در خط حمله ژرمن‌ها را تشكیل داده بودند.

زیلر در ‌21 بازی جام جهانی حاضر بود اما سورین در هفت بازی!

تنها لوتار ماتیوس و پائولو مالدینی هستند كه بیشتر از زیلر در جام جهانی بازی كرده‌اند.

زیلر در دوران بازیگری‌اش در هامبورگ دو بار درسال‌های ‌1960 و ‌1963 قهرمانی را جشن گرفت، ابتدا بوندسلیگا و سپس جام حذفی آلمان اما، در كادر كنونی مهدوی‌كیا و رافائل ویكی تنها بازیكنانی هستند كه قهرمانی با هامبورگ را جشن گرفته‌اند.

آنها در سال ‌2003 قهرمان جام اتحادیه آلمان (لیگاپوكال) شدند.

اما، دستمزد اووه زیلر هم موضوعی جالب است. او در آغاز دوران بازیگری‌اش در HSV سالانه ‌14400 مارك دریافت می‌كرد، این در حالی است كه سورین در تیم كنونی سالانه ‌7/3 میلیون یورو در سال دریافت می‌كند.

در سال‌1961 اینتر، یك میلیون مارك پیش پرداخت + قراردادی سه ساله با حقوق سالانه‌ی پانصد هزار مارك به زیلر پیشنهاد كرد.

سرگئی باربارز در سال ‌2006 پیشنهاد ‌6/1 میلیون یوروی را از سوی سران اینتر دریافت كرد. هر چند كه این جابجایی ممكن نشد.

و سرانجام زیلر در دوران بازیگری‌اش در HSV هفت مربی را تجربه كرد اما، مهدوی‌كیا پنج مربی را.

فرانك پاگلزدورف، هولگر هیرونیموس، كورت یارا، كلاوس تاپ مولر و توماس دال مربیان كیا در هامبورگ بوده‌اند.

مهدوی کیا : از شرایطم در هامبورگ راضی ام . 

UserName