• تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1385/08/17
  • تاريخ :

به بهانه‌ی پخش «زندگی خانوادگی » كن لوچ

زندگی خانوادگی » بر خلاف آن چه از نامش برمی‌آید، یكی از تلخ‌ترین فیلم‌های كن‌لوچ است. فیلمی كه هم‌چنان حال و هوای مستندگونه آثار اولیه این كارگردان را در خود محفوظ دارد.

زندگی خانوادگی FAMILY LIFE محصول سال 1971 انگلیس است كه در مدت زمان 108 دقیقه به شیوه تكنی‌كالر ساخته شده است این فیلم با عنوان «بچه چهارشنبه» نیز شناخته می‌شود.


درباره‌ی فیلم

«زندگی خانوادگی» یكی از دشوارترین تجربه‌های كن لوچ محسوب می‌شود. دختران و پسرانی كه در این فیلم به نمایش گذاشته می‌شوند باقیمانده‌های نسل هیپی هستند. نسلی كه پدران و مادرانشان نیز به آن تعلق داشته‌اند.

نوجوانان «زندگی خانوادگی » اعمالی كه انتظار می‌رود را انجام نمی‌دهند. به خانواده‌هایشان احترام نمی‌گذارند و تمام مدت به فكر ایجاد ارتباط با جنس مخالف هستند. آنان به چیزی جز استفاده از مواد مخدر فكر نمی‌كنند. مشكلی كه تنها به دهه‌ی 1960 و 1970 برنمی‌گردد بلكه مربوط به تمام اعصار است. چنان چه الیا كازان در سال 1954 و با ساخت «شرق بهشت» نیز به نوعی آن را مطرح كرده است. به این معضل اخلاقی و اجتماعی حتی در قالب فیلمی سینمایی در سال 1914 نیز پرداخته شده است.

از این لحاظ «زندگی خانوادگی » فیلمی كلیشه‌ای محسوب می‌شود اما این كلیشه‌ها تنها در ابتدای فیلم مطرح است و در ادامه كارگردانی كن لوچ همانند گذشته به تماشاگر رخ می‌نمایاند، بر این اساس «زندگی خانوادگی » از ساختاری منحصر به فرد برخوردار است و همانند گزارشی ویژه به نظر می‌رسد، كه پرسش‌ها و پاسخ‌هایی را در دل خود نفهته دارد.

در چنین شرایطی است كه بیننده به ناگاه شك می‌كند كه آیا بازیگران این فیلم حقیقتا مشغول بازی هستند یا زندگی واقعی آنها به تصویر كشیده شده است؟!


ساختار فیلم

«زندگی خانوادگی » از تشابهاتی با دیگر فیلم‌های اروپایی برخوردار است و تماشای آن برای كسانی كه به فیلم‌های اروپایی تمایل نشان می‌دهند، جذاب خواهد بود. به هیچ وجه ساختار و محتوای فیلم‌های آمریكایی در این فیلم دیده نمی‌شود، ساختاری كه كن لوچ همواره آنها را به باد انتقاد گرفته است.

«زندگی خانوادگی » به شیوه‌ی فیلم‌های مستند ساخته شده است، ساختاری كه كن لوچ در آن سابقه طولانی دارد و در سال 1967 نیز با ساخت اولین فیلمش «گاو بیچاره» این شیوه را تجربه كرده است.

و در حقیقت این كارگردان از دهه‌ی 1980 و 1990 با ساخت فیلم‌هایی چون «ترانه كارلا» (1996) ثابت كرد كه تونایی قصه‌گویی نیز دارد.


داستان فیلم

فیلمنامه «زندگی خانوادگی » را دیوید مرسر بر اساس نمایشنامه‌ای نوشته‌ی خود وی با نام «در گوذهن» به نگارش درآورده است.

این دارام سینمایی درباره‌ی دختری نوجوان و 19 ساله است كه در لندن زندگی می‌كند و از بیماری روحی رنج می‌برد. او دچار جنون جوانی شده است و دكترش با رفتارهای خشن و روانشناسانه سعی دارد او را معالجه كند.

دكتر قصد دارد تا خانواده‌ی دختر را متقاعد كند كه نگهداری و مراقبت از یك نوجوان به معنای پاسخگویی به تمام نیازهای او نیست و در حقیقت آن‌ها بوده‌اند كه چنین روحیه و شرایطی را برای وی به وجود آورده‌اند.


اكران و حضور در جشنواره‌های خارجی

«زندگی خانوادگی » اكرانی محدود در كشورهایی چون فنلاند، سوئد انگلیس داشته است. این فیلم در سال 2002 و در مدت زمان كامل بار دیگر در انگلیس به نمایش درآمد.

«زندگی خانوادگی » همانند اغلب كارهای كن لوچ حضوری موفق در جشنواره‌های خارجی داشته است. این فیلم در سال 1972 در جشنواره بین‌المللی فیلم برلین حضور یافت و جایزه فیبرسكی به همراه دو جایزه دیگر این جشنواره را دریافت كرد.

«زندگی خانوادگی » كن لوچ همچنین در سال 1973 در جشنواره بافتا حضور داشته و كانددیای دریافت جایزه «یوان» بوده است.

حضور در جشنواره فیلم سیدنی در سال 2003 و دریافت جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران از دیگر افتخارات «زندگی خانوادگی » است.

این فیلم در سال 1974 نیز با حضور در جشنواره سندیكای منتقدان فرانسه، جایزه بهترین فیلم خارجی را دریافت كرد.

*درباره‌ی كارگردان

كن لوچ، كارگردان و فیلمنامه‌نویس انگلیسی، 17 ژوئن (28 خردادماه") 1936 در وارویك شایر به دنیا آمد.

این كارگردان به عنوان كامل كنت لوچ تاكنون 41 فیلم را كارگردانی كرده است كه آخرین ساخته‌ی او با عنوان «بادی كه مرغزار می‌پیچد» نخل طلای كن دریافت كرده است.

كن لوچ نه تنها سیاسی‌ترین فیلمساز انگلیس است بلكه بیشترین ممیزی‌ها را هم متحمل شده است. سینمایی «زندگی خانوادگی » كه در سال 1971 ساخته شده، همین فیلم كن لوچ است كه در دوره‌ی خود با سانسور پخش شد. تم انسان‌هایی تنها در میان جمعیت از انسان‌ها موضوع غالب در آثار سینمایی وی محسوب می‌شود.

لوچ پس از ساخت چند فیلم كوتاه و مستند در ادامه جنبش سینمایی مستند انگلیس توانست یكی از مطرح‌ترین فیلم‌هایش را در سال 1979 به نام «قوچ» كارگردانی كند.

از دیگر آثار این كارگردان می‌توان به فیلم‌های بدبیاری 1973، نگاها و لبخندها 1981، نان و گل‌های سرخ 2000 اشاره كرد. او در سال 2007 قصد ساخت فیلمی با نام «این ساعتها» را دارد.


نمایش از تلویزیون

سینمایی «زندگی خانوادگی » جمعه ( 11 آبان ماه) در قالب برنامه سینما چهار از شبكه چهار سیما پخش شد و تكرار این فیلم پنج‌شنبه همین هفته ( 18 آبان) ساعت 16 خواهد بود.

UserName