• تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1393/10/24
  • تاريخ :

8 نکته طلایی برای حل اختلافات زناشویی


«اختلاف»، بخش جدایی‌ناپذیر زندگی زناشویی است و به خودی خود برای زندگی زناشویی، خطرناک نیست، آنچه می‌تواند خطرناک باشد، نحوه مواجهه همسران با اختلافاتشان است. اگر اختلافات به درستی حل نشود، می‌تواند زندگی زناشویی را دچار بحران‌های جدی کند.


زن و مرد

زوجین در مواجه با این اختلافات و تعارضات، معمولاً سه نوع برخورد دارند:

1) از صحبت کردن درباره اختلافات اجتناب می‌کنند و معتقدند مشکل، خود به خود حل خواهد شد.

2) واکنش‌های هیجانی و افراطی بروز می‌دهند؛ برای مثال با یکدیگر دعوا می‌کنند و درگیری‌های مکرر ایجاد می‌شود.

3) اختلافات و تعارضات بین خود را به صورت اصولی و منطقی حل می‌کنند.

برخی قواعد و اصول حل اختلافات زناشویی

حل اختلافات زناشویی، قواعد و اصولی دارد که در ادامه به مهم‌ترین آن اشاره می‌شود:

 

* زمان و مکان مناسبی را برای صحبت درباره اختلافتان در نظر بگیرید.

وقتی که خسته، گرسنه یا عصبانی هستید، زمان مناسبی برای گفت‌وگو و حل مشکل نیست. همچنین در محیط‌های پر سر و صدا و یا در حضور دیگران، به ویژه فرزندانتان از بحث کردن اجتناب کنید.

 

* احساس منفی خود را بیان کنید.

گاهی اوقات زوجین هنگام اختلاف و مشکل، به جای بیان ناراحتی و خشم خود، آن احساس را به نمایش می‌گذارند؛ مثلاً اخم می‌کنند، حرف نمی‌زنند، داد و فریاد می‌کنند و... نکته مهم این است که اگر ناراحتی خود را به زبان نیاورید، همسرتان متوجه نمی‌شود که شما چه احساسی دارید. به جای نمایش احساسات با رفتارهای ناسنجیده، با کلمات مناسب احساس خود را بیان کنید. با بیان احساسات خود، زمینه مناسبی را برای حل مشکلی که چنین احساساتی را در شما به وجود آورده است، فراهم می‌کنید.

آنچه که در شرایط معمول، مانع از حل اختلاف می‌شود، آن است که معمولاً پس از بروز یک اختلاف، زوجین مشکلات قبلی و قدیمی را هم به میان می‌آورند. این موقعیت، تنها باعث پیچیده‌تر شدن مشکلات می‌شود، طوری که دیگر هیچ راهی برای حل مشکل اصلی باقی نمی‌ماند.

* مراقب کلام خود باشید.

تحقیر، توهین، تهدید، سرزنش و پرخاشگری نکنید. اگر صدایتان بلندتر شده یا تند و با پرخاشگری صحبت می‌کنید، کمی مکث کنید تا آرام شوید و سپس به صحبت‌هایتان ادامه دهید.

 

* اختلافات گذشته را به میان نکشید.

آنچه که در شرایط معمول، مانع از حل اختلاف می‌شود، آن است که معمولاً پس از بروز یک اختلاف، زوجین مشکلات قبلی و قدیمی را هم به میان می‌آورند. این موقعیت، تنها باعث پیچیده‌تر شدن مشکلات می‌شود، طوری که دیگر هیچ راهی برای حل مشکل اصلی باقی نمی‌ماند. سعی کنید هر دفعه درباره یک موضوع بحث کنید و تنها روی آن موضوع تمرکز داشته باشید.

 

* مسئله‌ای که بر سر آن اختلاف نظر دارید را دقیقاً مشخص کنید.

مشکل اصلی را پیدا کنید و دقیقاً بدانید که درباره چه موضوعی با همسرتان بحث می‌کنید و اختلاف اصلی چیست. باز کردن و تشریح مشکل، به شما و همسرتان یک نمای کلی از مسئله می‌دهد. تعریف دقیق و روشن مسئله، گام مهمی برای حل آن است.

آداب هم‌صحبتی با شوهر, همسرداری, زندگی مشترک, زن و شوهر, ارتباط کلامی با همسر, زندگی زناشویی

* به خواسته‌های خود و همسرتان توجه کنید.

دقت کنید هر دو چه می‌خواهید؟ هر دو نیازها و خواسته‌هایتان را بیان کنید. سعی کنید نظراتتان را به همسرتان تحمیل نکنید. مشکل را از زاویه دید همسرتان نیز ببینید و خواسته‌ها و نگرانی‌هایش را درباره مشکل موجود درک کنید.

 

* درباره اینکه چگونه هر یک از شما در ایجاد مشکل موجود سهیم هستید، صحبت کنید.

بسیاری از زوجین در هنگام بحث کردن، سعی می‌کنند ثابت کنند که مقصر نیستند و حق با آنان است و علت مشکلات ایجاد شده، همسرشان است و او مقصر اصلی است. دقت کنید هیچ مشکلی با متهم شناختن همسرتان حل نخواهد شد و تنها با این عمل، او را در موضع دفاع قرار می‌دهید و اختلافتان پیچیده‌تر می‌شود. صادقانه سهم خود را در ایجاد و تداوم مشکل بررسی کنید و درباره آن با همسرتان صحبت کنید، این رفتار شما باعث می‌شود او نیز اشتباه‌های خود را در ایجاد مشکل، راحت‌تر بیان کند.

 

* مشخص کنید که هر یک از شما برای حل مشکل، چه اقداماتی را انجام می‌دهد.

به همسرتان نگویید او چه کار می‌تواند بکند، در عوض به او بگویید که چه کاری از دست خودتان ساخته است. سوالاتی مانند؛ «فکر می‌کنی چه کمکی از دست من بر می‌آید؟» و «دوست داری من چه کار کنم؟» کمک کننده است. بعد از آنکه برای مشکلاتتان راه حلی پیدا شد و هر دو با آن موافق بودید، ببینید چگونه توانستید به جای طفره رفتن و پرخاشگری، علت اصلی مشکلتان را پیدا کنید و به راه حل مناسبی دست یابید. صحبت درباره این موضوع باعث می‌شود که هر دوی شما بیاموزید در زمان بروز مشکل، چگونه با یکدیگر برخورد کنید و به نتیجه دلخواه دست یابید.

باشگاه خبرنگاران


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: mo_1443

برگرفته از گروه: ازدواج و همسرداری

UserName