• تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1385/08/15
  • تاريخ :

رویاهایت را به خاطر بسپار

فیلم تلویزیونی «رویاهایت را به خاطر بسپار» ساخته‌ی حسن فتحی كه برای شبكه‌ی جهانی الكوثر ساخته شده است همزمان برای عرب زبانان با دوبله فارسی از شبكه سراسری پخش شد.

حسن فتحی ـ كارگردان این فیلم ـ با یادی از زنده‌یاد كاظم شهبازی فیلمبردار این اثر گفت: او پیشنهاد داد كه دوربین روی دست بگیریم و درخواست كاظم را مطابق با واقعیت دیدم و دوربین مانند خبرنگار كنجكاو حركت می‌كند و در صحنه آخر فیلم دوربین آرام و قرار گرفت.

وی درباره‌ی روند ساخت این فیلم، افزود: فیلمنامه مهرماه سال 83 در اختیار ما قرار گرفت كه یك سری فضا كه در برون دیدیم ذهنیت مرا تغییر داد و در واقع حدود یك ماه بازنویسی فیلمنامه طول كشید. یك ماه و نیم در بیروت فیلمبرداری كردیم البته كسانی كه با شیوه‌های كلاسیك خو گرفته ممكن است شیوه دوربین روی دست ما را نپذیرند.

فتحی كه ساخت این فیلم سال گذشته به اتمام رسانده با بیان این كه نوآوری و جسارت را دوست دارد در پایان گفت: امیدوارم این حركت ها ادامه پیدا كند و جسارت موجب نوع آوری شود.

معاون برون‌مرزی سازمان صداوسیما، درباره فیلم «رویاهایت را به خاطر بسپار» كه به موضوع گوانتانامو، زندان ابوغریب و جنایات امریكا می‌پردازد، گفت: این معاونت در حوزه‌ی فیلمسازی به موضوعاتی كه كمتر به آن در دنیا پرداخته ‌شده، توجه می‌كند.

محمد سرافراز ادامه داد: در حوزه‌ی برون مرزی سعی كردیم، وارد عرصه‌هایی از فیلمسازی شویم كه در دنیا كمتر سراغ آن می‌روند، چرا كه در قرن 21، فجایعی رخ می‌دهد كه بالاخره باید به تصویر كشیده شود كه كار مشكلی است.

وی افزود: اشغال عراق از سوی آمریكا از ماجراهای دردناك قرن 21 به شمار می‌رود و توجیهات صورت گرفته برای انجام این كار، ‌دردناك‌تر است و سیاستمداران آمریكا نمی‌گذارند كه حقایق فاش شود.

سرافراز با اشاره به ساخت فیلم‌هایی چون «رویاهایت را به خاطر بسپار»، گفت: در دنیا فعلی كمتر هنرمندی حاضر به ورود به این عرصه و بیان حقایق می‌شود و برای نشان دادن فجایع رخ داده در گوانتانامو باید كاری باور پذیر برای مخاطب تولید می‌شد كه برای این امر محدودیت‌های گوناگونی وجود دارد.

وی در ادامه اظهار كرد: ‌این فیلم سعی كرده است كه حقایق را بیان كند و نشان دهد كه اعمال آمریكا خاستگاه ایدئولوژیك دارد كه حتی درباره‌ی آن كتاب نیز نوشته شده است.

معاون برون مرزی صدا و سیما گفت: ماجرای دردناك شكنجه‌ی مسلمانان در زندان‌های آمریكا، دردناك است كه دولتمردان آمریكا با محاكمه عده‌ای نظامی سعی در سرپوش گذاشتن روی آن را دارند.

خاطرنشان می‌شود، تهیه كننده‌ی این اثر مهدی همایونفر بود و نویسنده فیلمنامه: فرهاد توحیدی و‌ بازنویسی آن حسن فتحی و تمامی بازیگران آن لبنانی هستند.

به گزارش ایسنا، فیلم سینمایی «رویاهایت را به خاطر بسپار» به كارگردانی حسن فتحی از محصولات شبكه جهانی الكوثر(سحر عربی) است. مراحل تصویربرداری این اثر سینمایی در شهرهای بیروت و صیدا انجام شد و از مضمونی سیاسی ـ اجتماعی برخوردار است. زنده یاد كاظم شهبازی مدیریت تصویربرداری این اثر ارزشمند را بر عهده داشت. در فیلم سینمایی رویاهایت را به خاطر بسپار با نام عربی « تذكر احلامك» بازیگران مشهور لبنانی از جمله فادری ابراهیم، كریستین شویری، هند باز و عمار شلق به عنوان بازیگر اصلی ایفای نقش می‌كنند. همچنین مهدی حسینی‌وند به عنوان تدوینگر، فردین خلعتبری در سمت آهنگساز، خسرو كیوانمهر در مقام مدیر صداگذاری، سعید ملكان به عنوان مسوول چهره‌پردازی و عبدالحمید قدیریان در مقام طراح صحنه و لباس همكاری كرده‌اند.

این فیلم داستان یك پزشك عرب است كه در پاكستان به اتهام ارتباط با گروه طالبان توسط نظامیان آمریكایی دستگیر و روانه زندان گوانتانامو می‌شود. در جریان بازجویی به رغم ارایه دلایل روشن از جانب وی مبنی بر نداشتن هرگونه ارتباطی با این گروه تروریستی توسط یك سرهنگ آمریكایی مورد شكنجه و آزاد و اذیت قرار می‌گیرد. در این میان یك وكیل فرانسوی به یاری یك گروهبان زن آمریكایی كه به بی‌گناهی مصطفی پی برده، موجبات آزادی مصطفی را فراهم می‌كند. مصطفی رهسپار بیروت شده و در آنجا ضمن طبابت مسوولیت یتیم‌خانه‌ای را نیز برعهده می‌گیرد. در یكی از روها سر و كله گروهبان جنیفر جونز در محل كار او پیدا می‌شود . وی حامل خبر مهمی برای مصطفی است. سرهنگ روزنتال بازجوی مصطفی در گوانتانامو در بیروت است. و حاوی مدارك ارزشمندی كه افشای آنها در مطبوعات و رسانه‌ها موجبات رسوایی بزرگی برای نظامیان آمریكایی خواهد بود. مصطفی به یاری جنیفر و وكیل فرانسوی خود دست به كار می‌شود و ...

این فیلم سینمایی پس از پخش از شبكه الكوثر برای مخاطبان كشورهای عربی، به مناسبت 13 آبان، روز مباره با استكبار جهانی، جمعه از شبكه اول سیما پخش شد.

UserName