• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1385/08/15
  • تاريخ :

نامه سرگشاده هیات مدیره خانه تئاتر به وزیر ارشاد

در پی بروز اخباری مبنی بر كاهش سی‌میلیارد ریالی بودجه مصوب سال 85 تئاتر كشور، هیات مدیره خانه تئاتر نامه سرگشاده‌ای را خطاب به محمد‌حسین صفار هرندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال كرد.

به نقل از روابط عمومی خانه تئاتر، متن این نامه سرگشاده كه رونوشت آن نیز به ایمانی خوشخو معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حسین پارسایی مدیركل اداره كل هنرهای نمایشی ارسال شده به شرح زیر است:

جناب آقای صفار هرندی

وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی

با سلام

چندی است از گوشه و كنار، اخباری مبنی بر كاهش رقمی بالای 30 میلیارد ریال از بودجه مصوب تئاتر توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به گوش می‌رسد كه موجبات نگرانی دست‌اندركاران و اصناف مختلف تئاتر كشور را فراهم ساخته است.

از آنجا كه كلیه برنامه‌ها در عرصه هنرهای نمایی و به ویژه خانه تئاتر با مبنا قرارداد بودجه 76 میلیارد ریالی سال 85 طراحی شده لذا كاهش بودجه لطمات جبران‌ناپذیری را به بدنه و اساس هنر ملی تئاتر وارد خواهد ساخت كه بدون تردید ترمیم آن به آسانی امكان‌پذیر نخواهد بود. چرا كه عملیاتی شدن برنامه‌های تدوین شده نیاز به بودجه لازم، حمایت و امكانات اجرایی خواهد داشت.

در ادامه نامه آمده است: از دیگر سو صنوف دهگانه خانه تئاتر با ارسال نامه‌های جداگانه‌ای به هیات مدیره این تشكل صنفی خواستار بررسی صحت و سقم مسئله كاهش بودجه تئاتر كشور شده‌اند و این دغدغه در میان اهالی تئاتر بوجود آمده كه با كاهش ناگهانی و بسیار زیاد بودجه، چه سرنوشتی برای برنامه‌های اجرایی پیش‌بینی شده مختلف در عرصه‌ هنرهای نمایشی اعم از تولید تئاتر در تهران و شهرستانها، برگزاری جشنواره‌های ملی و بین‌المللی تئاتر، برنامه‌های آموزشی و پژوهشی و بسیاری دیگر از این دست رقم خواهد خورد.

آقای وزیر!

همانگونه كه خود واقفید ایجاد بستری مناسب برای تامین امنیت شغلی، همواره یكی از دغدغه‌های مشترك مسئولان فرهنگی و هنری و بخش صنفی و بدنه تئاتر كشور بوده و هست. آیا به وجود آمدن وضعیتی كه بدان اشاره شد حاصلی جز به خطر انداختن امنیت شغلی دست اندركاران تئاتر كشور در بخش‌های مختلف را نخواهد داشت؟ ساعت‌ها زمان صرف بررسی، تصویب، طراحی و كارشناسی پروژه‌ها و طرح‌های مختلف اعم از تولیدی، علمی، آموزشی، صنفی و پژوهشی با توجه به بودجه 76 میلیارد ریالی تئاتر شده كه اینك بدون تردید با كاهش این‌چنینی بودجه معلق شده و یا در معرض خطر عدم اجرایی شدن قرار گرفت است. چه كسی پاسخگوی این زیان گسترده خواهد بود؟ آیا كاهش 30 میلیارد ریالی بودجه‌ای كه مصوب شده (كه امیدواریم فقط شایعه‌ای باشد و بس) حاصل یك كار دقیق علمی و محاسباتی بوده و یا بر اساس سلیقه مسئول و یا مسئولین مربوطه، چنین رقم بالایی كه پایه و اساس فعالیت‌های تئاتری در بخش‌های گوناگون را مورد تهدید قرار داده از كل بودجه كسر گردیده است؟

هیات مدیره در ادامه نامه چنین آورده: جناب آقای صفار هرندی!

بدون تردید اهالی تئاتر نباید این‌چنین مورد ظلم واقع شوند و حقوق قانونیشان به آسانی پایمال گردد. انتظار و خواست جامعه تئاتر كشور از جنابعالی به عنوان سكاندار عرصه فرهنگ و هنر جمهوری اسلامی ایران این است كه در راه احقاق این حقوق با دست‌اندركاران عرصه هنرهای نمایشی همراه شده و ایشان را یاری دهید. تا حق مسلم تئاتر كشور پایمال نشود و بودجه‌ای كه بعد از گذشت سال‌ها خون دل خوردن تئاتری‌ها، امسال خود را اندكی به نیاز فراوان این عرصه نزدیك ساخت اینگونه مورد بی‌مهری قرار گیرد كه باز هم تئاتر ملی كشورمان دست به گریبان با مشكلات ریز و درشت كه نشات گرفته از كمبودها و تنگناهای مالی و ... است در مظلومیت خود باقی بماند و در نهایت نیز موفق به كسب جایگاه واقعی، شایسته و در شان خود نشود.

وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی

تا چه زمانی باید از فقر امكانات نمایشی سخن بگوییم؟ خانواده تئاتر كشور تا چه زمانی باید سكوت كرده و صبر پیشه سازند؟

با احترام فراوان

هیات مدیره خانه تئاتر

عزت‌الله انتظامی، ایرج راد، بهزاد فراهانی، قطب‌الدین صادقی، حمید مظفری، كاظم هژیر آزاد، اصغر همت، محمد ساربان، جواد اعرابی، الهام پاوه نژاد، كیومرث مرادی، علی بی‌غم.


لینک :

 صفارهرندی:قانونمند كردن محیط مجازی یك آرمان است. 

 گزارش تصویری حضور صفار‌هرندی در سینما فلسطین-بخش سینمای آمریكای لاتین 

 بازدید صفار هرندی از خانه تئاتر 

 قول‌های وزیر ارشاد برای حل مشكلات روزنامه‌نگاران 

 روش پیامبر سرمشق خبرنگاران باشد 

 نشست خبری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با محوریت بیان دستاوردهای فرهنگی و هنری انقلاب اسلامی برگزار شد 

UserName