• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1382/04/26
  • تاريخ :

مصاحبه علی كریمی ( قسمت اول )

آقای كریمی شما مدت هاست كه از فوتبال ایران دور بوده اید . در این مدت همیشه این بحث مطرح بود كه  چرا علی كریمی در یك سطح مانده و پیشرفتی  نمی كند . معیار سنجش هم این بوده كه شما هنوز در امارات هستید و به اروپا نرفته اید .البته  شاید خود شما  این موضوع را قبول نداشته باشی و بگویی كه پیشرفت كرده ای  ولی همه پیشرفت را در این می بینند كه بازیكنی مثل شما برود و در تیم های بزرگ بازی كند .

- خب،پیشنهاد از جایی نداشتم . تنها پیشنهادم همین پیشنهادات اماراتی بود كه باآنها قرارداد دو ساله  بستم و وقتی قراردادم تمام شد به دلیل اینكه پیشنهاد دیگری نداشتم و مسوولان  الاهلی هم اصرار می كردند دوباره با آنها قرادادِ دو ساله بستم . من موافق با این صحبت شما نیستم  كه سطح فوتبال امارات پایین تر از ایران است .اگر  این طور بود استقلال از العین سه تا نمی خورد .

نه منظور ما در مقایسه با اروپا بود نه با ایران ؟

اینكه مشخص است . كشورهای اروپایی را كه نمی شود با هیچ كشور آسیایی مقایسه كرد.

اما خیلی از بازیكنان ایرانی به اروپا رفتند و موفق هم بودند .

كدامشان موفق بوده اند ؟  فقط مهدوی كیا موفق بوده .

علی دایی هم موفق بود .

علی دایی فقط سال اول موفق بود.

دایی در سن و سالی به اروپا رفت كه بیشتر از این نمی توان از او توقع داشت  اما تو بازیكن جوانی هستی  .

علی دایی در 27 – 28 سالگی  رفت . من هم الان 25 سال دارم . اگر قسمت باشد شاید پس از اتمام قرارداد جدیدمبردم . البته اگر پیشنهادی داشته باشم .

اما در یك مقطعی،موضوع پیشنهاد  اتلتیكو مادرید خیلی جدی بود و خود تو قبول نكردی .

پیشنهاد  آنها خیلی نامناسب  بود و اصلاً به درد من نمی خورد. وانگهی مرا به حالت قرضی می خواستند. چیزهایی كه روزنامه ها می خواندیداز خودشان می نوشتند . آنها  مرا برای شش ماه به صورت  قرضی می خواستند؛ بیمه ام هم نمی كردند . و هر چه هم می دادند گیر باشگاه پرسپولیس می آمد و اصلاً به نفع من نبود . به همین خاطر هم قبول نكردم .

مگر می شود اروپایی ها بازیكنی مثل علی كریمی را نخواهند و بازیكنان دیگری را كه سطح فوتبالشان از تو پایین تر است قبول كنند و برود آنجا بازی كند .

الآن كدام بازیكن سطح فوتبالش از من پایین تر است و دارد در اروپا بازی می كند ؟

به عنوان مثال وحید هاشمیان بازیكن خوبی است اما شاید سطح فوتبالش از تو بالاتر نباشد .

وحید هاشمیان زحمت كشیده ؛سطح فوتبالش هم پایین نیست و خیلی خوب بازی میكند . این همه بازیكن با تكنیك رفتند و برگشتند اگر او هم خوب نبود حتماً بر می گشت .

ما قبول داریم كه او بازیكن خوبی است اما این را هم باید قبول كرد كه هیچ كدام از آنهایی كه به اروپا رفتند فوتبالشان در سطح تو نبود  .

هر كس سبك فوتبالش فرق می كند . من فكر نمی كنم آش دهان سوزی باشم كه روزنامه ها می نویسند .من هم فوتبال بازی می كنم در سطح دیگران ، همین.

صحبت هایی  كه در مورد تو می شود به این دلیل است كه همه فكر می كنند تو خودت علاقه نداری به اروپا بروی .

چرا علاقه ندارم ؟  روزنامه ها از خودشان  می نویسند من اگر پیشنهاد خوبی داشته باشم حتماً به آن فكر می كنم . وقتی شرایطشان  خوب نباشد  چه دلیلی داردكه در موردش  حرف بزنم ؟

خیلی ها معتقدند تو فوتبال امارات را به این دلیل انتخاب كردی كه شرایط و تمریناتش خیلی آسان تر از فوتبال اروپا  است .

اینها كه این حرف ها را می زنند سطح فكرشان پایین است .  آنجا تمام مربیانش خارجی و معروف هستند . تیم ما امسال رفته بیلاچی را آورده كه خیلی معروف است . خب او همان تمریناتی كه در تیم های اروپایی می دهد   به ما  هممی دهد . مگر می شود یك مربی در ایران یا هر جای دیگر یك تمرین بدهد در امارات یك تمرین دیگر ؟ اصلاً جور در نمی آید .

هر كس كار خودش را انجام می دهد من اصلاً با این نظریه كه سطح فوتبال امارات پایین است موافق نیستم .

بعضی ها  معتقدند مربی ها در فوتبال امارات موقعیت متزلزلی دارند . می گویند بازیكنان آنجا چون اغلب تنبل هستند وبا شرایط سخت كنار نمی آیند،زیر آب مربی را می زنند و آنها به همین دلیل مثل اروپا سخت نمی گیرند .

نه اینطور نیست . وقتی تیم نتیجه نگیرد اول از همه سراغ مربی می روند و بعد بازیكنان خارجی . آنجا مربی تمریناتش  را می دهد و بعضی از بازیكنان كه تنبل هستند از زیر تمرین در می روند و خودشان ضرر می كنند .  

راستی اینجا صحبت از رفتن تو به قطر هم بود.واقعاً صحت داشت ؟

تیم"السد " بود اما منصرف  شدم .

این سوال همیشه برای ما وجود داشت كه خود تو از فوتبال چه می خواهی ؟  یعنی در فوتبال دنبال چه هستی ؟ اینكه بیایی یك مدت بازی كنی و پول بگیری،یا اینكه مثلاً خودت را به عنوان یك بازیكن  بین المللی و كلاس بالا در سطح جهان مطرح كنی ؟

من از اول عشق فوتبال داشتم كه به این راه كشیده شدم و همه چیزم شده فوتبالو وقتی تشكیل  خانواده  دادم  باید كسب درآمد  هم می كردم  كه از طریق فوتبال دارم  این كار را می كنم . حالا سعی و تلاشم را می كنم،اگر قسمت بود پیشرفت هم می كنم و اگر هم پیشرفت نكردم خدا را شكر می كنم و كارم را ادامه می دهم .

این قسمت كه می گویی مگر دست خودت نیست ؟

من خیلی به قسمت عقیده دارم . مثلاً جواد منافی اگر تصادف نمی كرد یكی از بهترین فوتبالیست های ایران می شد  اما قسمتش این نبود كه پیشرفت كند  و آن اتفاق برایش افتاد به همین خاطر من هم خیلی به قسمت اعتقاد دارم .

این دفاعی كه تو از فوتبال  امارات می كنی علی دایی  هم می كند،اما این موضوع راباید قبول كرد  كه كسی در دنیا به آنها توجه نمی كند . حتی فوتبال قطر كه امسال بازیكنان بزرگ را آورده تمام این بازیكنان آخر فوتبال شان است و  نمی توان گفت چون فوتبال این كشورها خوب است آنها قبول كردند در آنجا بازی كنند .

آمدن این بازیكنان اسم و رسم دار مثل باتیستوتا،بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد . اما خوب فوتبال امارات دارد برای بلند مدت سرمایه گذاری می كند . به شما قول می دهم  اگر فوتبال ایران همینطور  پیش برود و فوتبال امارات هم با همین وضعیت پیش برود  سال بعد تیم ملی امارات  راحت ایران را می برد . حاضرم این ادعا را  بنویسم و بدهم به شما . همین تیم العین كه دو سال است قهرمان  می شود هشت بازیكن تیم ملی دارد ،‌الوحده هم همینطور . همه شان هم دارند فیكس بازی می كنند .

تیم الاهلی چطور ؟

باشگاه ما هم بازیكن ملی پوش دارد اما در تیم ملی فیكس نیستند . بازیكنان فیكس تیم ملی امارات بیشتر از العین و الوحده هستند .

به نظر  تو  چرا تیمی مثل العین اینقدر راحت تیمی مثل استقلال را می زند وصعود می كند ؟

خب آنجا برای تیم هایشان سرمایه گذاری  كرده اند . همه امكانات  را فراهم می كنند  و روحیه  بازیكنانشان بالا است.مثلاً در همان بازیها ،‌العین هر بازیش را كه برد به بازیكنانش صدهزار درهم پاداش دادند اما مثلاً به استقلالی ها دویست دلار دادند و تازه منت هم سرشان گذاشتند . وقتی بازیكن  می بیند بعد از بازی میآیند در رختكن پاداششان را می دهند خیلی فرق می كند با اینكه پرسپولیس  و استقلال قهرمان می شوند اما چهار پنج ماه بعد یك مراسم  تشریفاتی برگزار می كنند و آخرش 500 هزار تومان یا یك میلیون  به آنها می دهند و منت هم سرشان میگذارند .

حالا غیر از این،فوتبال آنها با ما چه تفاوتی دارد ؟

مربی خوب می آورند .‌اردوهای خوب دارند با تیمشان خوب كار می كنند . من به شما قول می دهم العین خیلی راحت قهرمان جام باشگاه های آسیا می شود . آنها تیمشان از تیم ما خیلی قوی تر است  حداقل  هشت ، نه بازیكن ملی دارند .

به خاطر همین مسائل است كه می گویی تیم ملی شان ایران را راحت می برد ؟

به خاطر اینكه همه جور امكاناتی برای تیم های باشگاهی  شان فراهم كردند . برا ی تیم  ملی شان هم همینطور.مثلاً"روی هجسون " را كه ایران می خواست ،‌آنها وسط راه قاپیدند و مربی شان  كردند . همین مربی با تیم ملی امیدشان  در مسابقات آسیایی نتوانست  كاری كند اما سرجایش هست و با خیال راحت كار می كند.او می آید بازیها را تماشا می كند  بازیكنان را انتخاب  می كند ، هفتهای دو جلسه تمرین  دارند . البته الآن كه كل فوتبال  امارات تعطیل است،ولی دوباره شروع می كنند .

الان در ایران هم برای فوتبال كم پول خرج نمی كنند ؟

اینجا یك هزارم آنجا هم خرج نمی كنند شما ببینید بازیكنان پرسپولیس  هنوز پول قرارداد فصل گذشته را كه تمام شده نگرفته اند . بعد انتظار دارید پرسپولیس  قهرمان لیگ برتر و یا جام باشگاه های آسیا  شود . اینطوری  كه نمی شود .

در مورد خود تو این بحث مطرح است كه سطح فوتبالت از فوتبال امارات بالاتر است.بالاخره در فوتبال امارات تو یك فوق ستاره محسوب می شوی؛اما به نظر می رسد  آن انگیزه لازم را برای پیشرفت نداری و انگار نمی خواهی خودت را نشان دهی. درست بر عكس بازیكنی مثل دایی كه از انگیزه بالایی برای پیشرفت برخوردار است . خودت فكر می كنی فرق تو با بازیكنی مثل دایی چیست ؟

البته آنهایی كه می گویند سطح فوتبال من بالاتر از امارات است لطف دارند اما اصلاً بحث پایین بودن انگیزه مطرح نیست . من كه گفتم تنها پیشنهادی كه داشتم همین پیشنهاد السد و باشگاه های امارات بوده و بقیه تیم ها را روزنامه ها از خودشان نوشتند اینترمیلان و یوونتوس  و ... همه را از خودشان نوشتند . وقتی من پیشنهادی  ندارم كه نمی توانم  خودم بلند شوم بروم اروپا و دنبال تیم بگردم .

روزنامه ها تمام این خبرها را از قول مدیر برنامه هایت می نوشتند . آقای جلالی تمام این خبرها را به روزنامه ها می داد .

پیشنهاد شان اینطور بوده كه آقا بیا بنشین صحبت كنیماماشرایط شان  اصلاً خوب نبود . مگر رحمان رضایی چطور رفت ایتالیا ؟  او شش ماهه رفت . كدام بازیكن ایرانی را قبول كردند كه قرارداد سه ساله ببندد ؟

اما همه فكر می كنند تو اگر كمی كوتاه می امدی و به اروپا  می رفتی این توانایی را داشتی  كه پیشرفت كنی و خودت را نشان بدهی . آنها كه از بازیكن خوب  بدشان نمی آید .

وقتی می گویند بیا قرارداد شش ماهه  ببند و بیمه ات هم نمی كنند،به نظر شما برای بازیكنی مثل من ریسك نیست ؟ اینطوری ممكن است زندگی ام را به فوتبال بفروشم .

اما اگر  تو خودت را آنجا نشان بدهی  شرایط خیلی بهتر از امارات می شود .

شما باید حداقل یك  درصد احتمال مصدومیت را هم بدهید . وقتی من بیمه نباشم ومصدومیتی مثل امارات پیدا كنم بیچاره می شوم.وقتی بیمه نباشی یعنی هیچ ، اصلاً فایده ندارد .

به هر حال  خیلی از بازیكنان برای پیشرفت گاهی دست به ریسك می زنند .

من حاضر نیستم چنین ریسكی بكنم چون به تمام زندگی ام مربوط می شود .

 خب در ایران هم این مشكلات وجود دارد . اینجا هم كه كسی بیمه نیست و ممكن است اتفاقی كه برای جواد منافی افتاد برای همه بیفتد .

من كه الان در ایران بازی نمی كنم؛ اما اگر قرار باشد در ایران بازی كنم ، ‌پولش را می دهم و خودم را بیمه می كنم . الان در امارات هم خودم را بیمه كرده ام .

در اروپا هم می توانی این كار را بكنی ؟

مگر در ششماه چقدر می دهند كه بخواهی 30-20 هزار دلار خرج بیمه ات كنی؟ وقتی بازیكن قرضی باشد فقط حقوق ماهیانه می دهند و در نهایت خانه و ماشین . با این وضعیت كه نمی توانی خودت را بیمه كنی .

شرایط اتلتیكو مادرید هم همینطور بود ؟

باورتان نمی شود ،‌من زیاد از شرایط قرارداد خبر نداشتم . پیشنهاد آنها به زبان اسپانیایی و انگلیسی نوشته شده بود و فقط عابدینی در جریان بود . بعد كه یك برگ  از آن را برای مدیر برنامه ها یم فرستادم، گفت تمام شرایط به نفع باشگاه پرسپولیس  است . من در آن مقطع  فقط پنج شش ماه  از قراردادم با پرسپولیس باقی مانده بود . و دلیلی نداشت به این شرایط تن دهم . تازه در قرارداد ذكر شده بود بعد از اتمام قراردادم  با اتلتیكو من دوباره بازیكن پرسپولیس شوم . مگر دیوانه بودم این كار را كنم ؟  چند ماه صبر كردم تا بازیكن آزاد شدم و هر جا كه دوست داشتم می توانستم بروم .

وقتی بازیكن آزاد شدی نمی توانستی بروی؟

آنها بازیكن گرفته بودند وبایددوباره  درخواست می دادند كه ندادند.خودم هم كه نمی توانستم بروم آنجا؛به همین دلیل رفتم امارات .

شاید آنها بنا را بر این گذاشته بودند كه هیچ وقت نمی خواهی به اسپانیا بروی و جواب رد دادی .

من كه مثل بعضی از بازیكنان نیستم و هر روز بگویم یك جا مرا می خواهد . به همه هم گفتم هیچ كس مرا نمی خواهد و روزنامه ها همین طور می نویسندكه فلانی از فلان جا پیشنهاد دارد.من كه تا به حال چنین چیزی نگفته ام .

در مورد بازیكنان دیگر چطور ؟ آنهایی كه می گویند از فلان جا پیشنهاد دارند  راستش را نمی گویند؟

حتماً پیشنهاد دارندكه می گویند . من ندارم ومی گویم ندارم .

این منطقی است كه آنها دارند و تو نداری ؟

خب اگر چیزی نباشدكه نمی گویند.حتماً یك چیزی هست .

تو هنوز این شانس را داری كه در تیم ملی دیده شوی و  اروپایی ها به سراغت بیایند .  خودت اصلاً به این موضوع فكر می كنی و برایش برنامه داری ؟

من با مسوولان باشگاهم رفیق هستم . آنها هم گفتند اگر پیشنهاد داشتی در موردش فكر می كنیم . خب طبیعی است كه اگر مرا خوب بفروشند ،‌به نفع خودشان هم هست . آدم های بدی هم نیستندكه بخواهند اذیت كنند .

برای خودت اینقدر مهم است كه در بازی های تیم ملی طوری بازی كنی كه دیده شوی؟اصلاً به این موضوع فكر می كنی كه روزی از تیم ملی به اروپا بروی ؟

من تمرین و بازی خودم را می كنم و بستگی دارد چه پیشنهادی داشته باشم .

اگر هم ندادند خیلی مهم نیست ؟

نه چون الآن تیم دارم و در تیمم بازی می كنم . مشكل خاصی هم ندارم . دوسال با آنها قرارداد دارم .

شرایط قراردادت چگونه است ؟

بابا یك پولی هم دادیم تا با ما قرارداد ببندند!اما خارج از شوخی،گفته اند  secret بماند . در این مورد حرف نزنید . نگویم بهتر است چون برایم دردسر می شود .

اینقدر مبلغش زیاد است كه نمی توانی بگویی ؟

نه بابا آنقدر كم است كه هیچ جایی را پر نمی كند . اگر بگویم روزنامه ها می نویسند و جز دردسر چیزی ندارد .

در این مدت  به تیم ملی هم فكر می كردی ؟ اصلاً چرا برای بازی های نیجریه نیامدی ؟

من مصدوم بودم و با مربیان تیم هم صحبت كرده بودم . در بازی آخر زانویم آسیب دید و مجبور شدم 20 جلسه فیزیوتراپی كنم . الآن كمی بهتر شده ام .

الان در ایران تمرین می كنی ؟

 بله در باشگاه پارس تمرین می كنم .

عابد زاده را هم آنجا می بینی ؟

در این چند وقت كه من می روم آنجا،هنوز او راندیده ام مثل اینكه بعضی وقت ها می آید،اما من او را ندیده ام .

به نظر تو  این كه تیم ملی برنامه ندارد و مربی اش درست و حسابی مشخص نیست و تمرین نمی كند،‌تاثیر منفی ندارد؟

فقط این را بگویم كه به ضرر فوتبال ما است .

به نظر تو كدام مربی برای تیم ملی  مناسب تر است ؟

من كه نمی توانم به عنوان بازیكن،مربی تیم ملی را مشخص كنم . من با هیچ مربیای مشكل ندارم .

تو اتفاقات پرسپولیس را دنبال می كنی ؟

زیاد خبر ندارم . دو سال است كه زیاد در جریان اتفاقات نیستم .

مگر فرشید برایت تعریف نمی كند ؟

نه،من فرشید را خیلی كم می بینم.

بازی استقلال – پرسپولیس را دید؟

بله ، ‌فرشید خوب گلری كرد.

به نظر تو همیشه همین طور است ؟

همیشه كه نه ، ولی دروازه بان باید میدان ببیند تا با تجربه تر و پخته تر شود . با این حال  او در این بازی خیلی خوب بود.

 خیلی ها می گفتند روحیه اش در این بازی مثل روحیه خود تو بود .خیلی خونسرد و بی خیال .تو قبل از بازی چیزی به او نگفته بودی ؟

صبح بازی می خواستم با او تماس بگیرم اما مثل اینكه  موبایل هایشان را خاموش كرده بودند و نتوانستم .

بعد از بازی چطور ؟

خب دیدمش اما حرف خاصی نزدیم .

او هیچ حرفی در مورد فضای حاكم بر پرسپولیس نمی زند؟

نه ، اما آنطور كه برو بچه ها تك و توك در روزنامه صحبت می كنند معلوم است كه هیچ كس از این وضعیت اصلاً خوشش نمی آید .

به نظر تو مشكل اصلی چیست ؟ چرا این وضع به وجود آمده ؟

شما حساب كنید در میان تمام بازیكنانی كه الآن در پرسپولیسو استقلالمثلا خود مناگرببینم باشگاه پولم را نمی دهد خب رغبت نمی كنم بازی كنم،وقتی طلبكار می آید سر زمین دنبال  بازیكن اجاره خانه عقب میافتد،خرج خانه به مشكل می خورد و پول هم در كار نیست ، فكر می كنید بازیكن،می تواند  فكرش را متمركز بازی كند ؟  لوییس فیگو كه 90 دقیقه همه كار می كند،مطمئن باشید  غیر از بازی به هیچ چیز فكر نمی كند . اما وضعیت بازیكنان ما 180 درجه برعكس است . اینجا همه به فكر رفتارهای بیرون از زمینشان  هستند

اینجا بازیكنان غیر از مشكلات زندگی،یك سری مشكلات حاشیهای هم دارندكه خودشان درست می كنند .

وقتی  مشكلات باشد ،‌حاشیه هم خود به خود درست می شود.وقتی بازیكن پول ندارد می رود مصاحبه می كند و حاشیه درست می شود . اگر مدیر عامل این كاره باشد نمی گذارد این وضعیت  به وجود بیاید و وقتی پولم را سر وقت بدهند و چكم برگشت نخورد ، وقتی حقوقم را سرماه بدهند،دیگر من بازیكن در باره چه می خواهم مصاحبه كنم كه حاشیه درست شود ؟

مگر پرسپولیس  همیشه منظم بوده كه حالا این فصل بازیكنان مشكل درست می كنند ؟

نه،خیلی دقیق و منظم نبوده اما اینجوری هم نبوده كه فصل تمام شود و بازیكن پولش را نگرفته باشد . من كه سه سال در پرسپولیس  بودم چنین چیزی را ندیدم . در دنیا هم كه این موضوع نوبر است . جالب اینجاست كه دنبال مربی خارجی هم هستند . بروید از مربی ایرانی  استفاده كنید ولی پول بچه ها را كه واجب تر است بدهید.بازیكنان تمام دلخوشی شان همین پول است كه خرج زن و بچه شان را بدهند درآمد دیگری هم كه ندارند .

نمی دانیم مصاحبه های مهدوی كیا و میناوند را خواندی یا نه ؟ آنها و خیلی از بازیكنان دیگر می گویند در پرسپولیس باند بازی وجود دارد و جو بدی بر تیم حاكم است . به نظر می رسد مشكلات پرسپولیس  فقط مشكلات مالی نیست؛مثلاً بازیكنی مثل فرشید كریمی وقتی در تمام فصل بازی نمی كند و سر بازی با استقلال  ثابت می شود غیر طبیعی نیست . البته او خیلی خوب بازی كرد ولی اگر خوب است  چرا همیشه بازی نمی كند ؟

اَرنج تیم  نظر مربی است اما در مورد مسائل  حاشیهای تیم زیاد خبر ندارم . قبلاً زمانی كه خودم در پرسپولیس  بودم  لژیونرهای تیم وقتی می آمدند ایران سر تمرین هم می آمدند؛اما من دو سال است اصلاً سر تمرین پرسپولیس نرفته ام.

چرا ؟

خب وقتی می آیم تهران برای تفریح و كارهای شخصی ام می آیم . دیگر وقت  نمی كنم سر تمرین هم بروم .

انگار دوست نداری بروی سر تمرین پرسپولیس ؟

چرا دوست ندارم ؟ پرسپولیس تیمم بوده .

UserName