• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1385/08/10
  • تاريخ :

فیلم ایرانی"زمستان" صاحب "خوشه نقره‌ای" جشنواره وایادولید اسپانیا شد

  

فیلم ایرانی "زمستان" ساخته "رفیع پیتز" ? RAFFI PITTS?روز شنبه جایزه "خوشه نقره‌ای" پنجاه و یكمین هفته بین‌المللی سینمای وایادولید اسپانیا موسوم به "سمینسی" ? SEMINCI?را بدست آورد.

"خوشه طلایی" این جشنواره به فیلم "خوش بینها" اثر "گوران پاسكالویچ" كارگردان صرب به عنوان فیلم برتر تعلق گرفت.

خوشه طلایی حاوی ? 35هزار یورو و خوشه نقره‌ای به همراه ? 17هزار و 500 یورو جایزه نقدی امروز طی مراسمی در شهر وایادولید در شمال اسپانیا به پدیدآورندگان فیلمهای برتر اهدا شد.

فیلم ایرانی "زمستان" همچنین بخاطر كار "محمد داودی" جایزه بهترین تصویربرداری این جشنواره سینمایی معتبر اسپانیا را كه بیش از نیم قرن قدمت دارد، دریافت كرد.

"زمستان" به مدت ? 86دقیقه محصول سال جاری سینمای ایران است كه داستان زندگی آهنگر جوانی را روایت می‌كند كه كار خود رااز دست داده و در جست‌وجوی شغل و زندگی بهتر، دست به مهاجرت زده‌است، در حالی كه همسر جوان و فرزندش ماهها از او بی‌خبر هستند.

داستان این فیلم بر اساس شعر "زمستانه" مهدی اخوان ثالث و رمانی از "محمود دولت‌آبادی" ساخته شده است و می‌كوشد تا ارتباط میان ادبیات معاصر ایران را با سینما به نمایش بگذارد.

موسیقی این فیلم با آواز "محمدرضا شجریان" و ساز "حسین علیزاده" شكل گرفته و كسانی چون "میترا حجار"، "علی نیك صولت"، "سعید ایركانی"، "هاشم آبادی"، "زهرا جعفری" و "ناصر مداحی" در آن ایفای نقش كرده‌اند.

در این میان، فقط "میترا حجار" بازیگر حرفه‌ای است و دیگران، بازیگرانی محلی هستند كه بنا به شغل و پیشه خود در فیلم نقش آفرینی می‌كنند.

رفیع پیتز كارگردان فیلم، ? 39ساله متولد ? 1967میلادی در ایران است كه تحصیلات خود را در رشته سینما و عكاسی گذرانده و از سال ? 1991میلادی تاكنون دو فیلم كوتاه و سه فیلم بلند ساخته است.

نخستین فیلم بلند او، "فصل پنجم" نام دارد كه در سال ? 1997میلادی ساخته شده است، دومین فیلم به نام "صنم" محصول سال ? 2000میلادی برنده جایزه بهترین فیلم مستند فستیوال سینمای بلفاست شد و "زمستان" سومین اثر بلند سینمایی او است.

فیلمهای مختلفی از آمریكا، فرانسه، بلژیك، ایتالیا،اسپانیا، آرژانتین، هند، مغرب، الجزایر، آلمان، سوییس، بوسنی هرزگوین، مجارستان، استرالیا، فیلیپین و مكزیك بر سر كسب این جوایز با دو فیلم برتر جشنواره به رقابت برخاسته بودند.

هفته بین‌المللی سینمای وایادولید كه از جمعه، بیست و هشتم مهرماه آغاز شده بود، جایزه بهترین هنرپیشه زن را به "لائورا لینی" از آمریكا بخاطر ایفای نقش در فیلم "جیندابینه"، جایزه بهترین هنرپیشه مرد را به "لازار ریستوفسكی" بازیگر صرب فیلم "خوش بینها"، جایزه بهترین موسیقی را به "پاول كلی" و "دان لوسكمب" برای فیلم "جیندابینه" و جایزه بهترین كارگردان جوان را به "هرمان گافت" آرژانتینی برای فیلم "شهر اشتیاق" اعطا كرد.

این جشنواره همچنین دارای دو بخش دیگر به نام"فیلمهای كوتاه" و "زمانی برای تاریخ" بود كه جایزه بخش كوتاه را به فیلم "دیر یا زود" از مجارستان و "زمانی برای تاریخ" را به فیلم "بالهای زندگی" از اسپانیا اعطا كرد.

لینک :

 هوا بس ناجوانمردانه سرد است... 

UserName