• تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1385/08/07
  • تاريخ :

«حیات در حیاط ایرانی» ساخته می‌شود

مستند تك قسمتی «حیات در حیاط ایرانی» در قالب 45 دقیقه در گروه فرهنگ و ادب شبكه دو سیما ساخته می‌شود.

رضا بهشتی ـ تهیه كننده‌ی این مستند با اعلام این خبر افزود: در این مستند معماری حیاط‌های قدیمی خانه‌هایی در شهرهای تهران، كاشان، نائین و انارك یزد را مدنظر قرارداده و خصوصا معماری حیاط‌های مركزی را اتاق‌ها در اطراف به آن ساخته می‌شدند، كاربرد این حیاط‌ها و نحوه زندگی مردم در این حیاط‌ها و ارتباط آن آن با اندرونی را به تصویر كشیده‌ایم.

وی به بخش دیگر این برنامه كه از ساختار مستند - بازسازی برخوردار است اشاره كرد و گفت: در این بخش خط داستانی كم‌رنگی دنبال می‌شود. بدین ترتیب كه گروه سازنده از چند خانم كه شغل‌های متفاوتی را در دنیای امروز بر عهده دارند دعوت كرده‌اند كه با پوشیدن لباس‌های آن دوران، زندگی در این حیاط‌ها را تجربه كرده و سپس از تجارب خود بگویند.

به گفته‌ی رضا بهشتی هم این كه بخش اعظم تصویربرداری مستند «حیات در حیاط ایرانی» به پایان رسیده است و گروه درصد شركت در جشنواره فیلم شهر برآمده‌اند.

گروه سازنده این مستند به كارگردانی پریسا عشقی سال گذشته نیز با مستند « حوض ایرانی» در جشنواره فیلم شهری شركت كرده و جایزه‌ای از این جشنواره را به خود اختصاص دادند.

تهیه كننده «حیات در حیاط ایرانی» همچنین در پاسخ به پرسشی درباره همكاری سازمان میراث فرهنگی برای ساخت این مستند، خاطرنشان كرد: سازمان میراث فرهنگی همكاری خوبی را با ما داشته است.

وی هم‌چنین با اعلام این كه تدوین مستند «حیات در حیاط ایرانی» در هفته‌ی آینده آغاز می‌شود، افزود: شبكه دو سیما تاكنون زمان خاصی را برای پخش این برنامه در نظر نگرفته است.

UserName