• تعداد بازديد :
  • شنبه 1385/08/06
  • تاريخ :

ما از تهدید نمی هراسیم!


جمهوری اسلامی ایران بدون توجه به جنجال ها و جوسازی های غرب و با اتكا به توان دانشمندان جوان و مؤمن خود، دومین سالن آبشار ماشین های سانتریفیوژ در كارخانه آزمایشگاهی غنی سازی  اورانیوم در نطنز را راه اندازی كرد.

منابع خبری روز گذشته به نقل از مقامات مسئول در سازمان انرژی اتمی ایران اعلام كردند دومین آبشار 164 تایی از ماشین های سانتریفیوژ نوع P1 ظرف دو هفته گذشته در نطنز راه اندازی شده و در هفته گذشته تزریق گاز در آن انجام گرفته است. ایران پیش از این در ماه فوریه سال جاری میلادی(بهمن 4831) اولین سالن آبشار خود در نطنز را كه متشكل از یك زنجیره 164 تایی از ماشین های سانتریفیوژ نوع اول است راه اندازی كرد. خبر راه اندازی سالن آبشار اول كه تحت عنوان «خبر خوش هسته ای» از جانب دكتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران اعلام شد موجی از شعف و شادمانی در داخل كشور و در میان ملت های مسلمان را به دنبال داشت و در همان حال خشم توأم با حیرت دشمنان را در خارج از ایران برانگیخت.

اكنون دانشمندان ایرانی موفق شده اند دومین سالن آبشار را هم با موفقیت نصب و تست كنند. كارخانه آزمایشگاهی غنی سازی اورانیوم در نطنز (PFEP) مطابق برنامه اعلام شده به آژانس به اندازه 6 آبشار 164 تایی(حدود 1000 ماشین سانتریفیوژ) ظرفیت دارد.

در اولین واكنش ها به این خبر «محمد البرادعی»، مدیر كل آژانس بین المللی انرژی اتمی این خبر را تأیید كرد. البرادعی روز جمعه به نیویورك تایمز گفت: «ایران آزمایش بر روی تجهیزات جدید غنی سازی  اورانیوم را كه می تواند ظرفیت كنونی تأسیسات این كشور را به 2 برابر افزایش دهد، آغاز كرده است.» وی ادامه داد: «بر مبنای تازه ترین بازرسی های ما دومین آبشار نصب شده و آماده راه اندازی است.»

در همین حال «شون مك كورمك» سخنگوی وزارت خارجه آمریكا  در اظهارنظری عجیب و به قصد جوسازی علیه برنامه ایران اعلام كرد: مكان سانتریفیوژهای ایران و اینكه آیا آنها كار می كنند یا نه روشن نیست. به گزارش مهر به نقل از شین هوا مك كورمك در واكنش به اخباری مبنی بر راه اندازی دومین آبشار غنی سازی  در ایران گفت: «در سند 31 اوت آژانس درباره ایران به وجود دومین آبشار اشاره شده اما اینكه آیا آنها كار می كنند یا نه روشن نیست.» سخنگوی وزارت خارجه آمریكا همچنین ابراز داشت در موضعی نیست كه بتواند مكان و فعالیت این ماشین ها را تأیید كند.

این اظهارات در حالی است كه به گفته منابع آگاه در تهران آبشار دوم پس از مدتی كار كردن بدون تزریق گاز، اكنون در حال دریافت خوراك UF6 است و ایران هفته گذشته محصول آن را دریافت كرده است. به علاوه بازرسان آژانس در ایران حضور دارند و فعالیت سانتریفیوژها در نطنز كاملاً تحت نظر آنهاست.


قدرت نمایی ایران

تحلیلگران داخلی انتشار خبر تكمیل شدن دومین زنجیره ماشین ها در ایران را نوعی «قدرت نمایی آشكار» از جانب ایران می دانند آن هم در موقعیتی كه كشورهای غربی تلاش می كنند با مانور اتحاد در مقابل ایران، اراده آن برای پیگیری برنامه هسته ای اش را سست كنند. یك دیپلمات مرتبط با پرونده هسته ای در تهران در این باره به كیهان گفت: راه اندازی آبشار دوم یك «پیام واضح» به غربی هاست كه ما برنامه مان را با جدیت پیگیری می كنیم و استفاده از ابزار تهدید توسط آنها خللی در اراده ما به وجود نیاورده است. وی اضافه كرد: غرب باید بفهمد كه غنی سازی اورانیوم در ایران هرگز تعطیل نخواهد شد، ما درباره روند آن مذاكره می كنیم اما درباره اصل آن نه.

این دیپلمات ارشد درباره تأثیر این جهش فنی بر مذاكرات دیپلماتیك تأكید كرد: مهم ترین تأثیر آن همین است كه غربی ها بفهمند استفاده از ابزار تهدید الگوی رفتار ایران را تغییر نمی دهد. علاوه بر این نسبت مستقیمی میان پیشرفت فنی پروژه های هسته ای ایران- خصوصاً در زمانی كه غربی ها هر از گاه خبرهایی جعلی درباره برخورد ایران به مشكلات فنی منتشر می كنند- و ارتقای توان چانه زنی آن پای میز مذاكره وجود دارد. این دیپلمات گفت: از این به بعد ما از موضع بالاتری مذاكره خواهیم كرد و تا زمانی كه غرب دست از تهدید  بر ندارد مسیر ایران همین خواهد بود كه می بینید.

UserName