• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1385/08/03
  • تاريخ :

نقدی بر سریال «بوی خوش زندگی»

یك منتقد در نقد سریال « بوی خوش زندگی» گفت: سازندگان سریال بین هجو و جدی مرز‌بندی قایل نشده‌اند؛ بنابراین چیزی كه بیننده می‌بیند به همه چیز شباهت دارد به جز ارتباطات واقعی بین ‌آدم‌های واقعی جامعه.

مهرزاد دانش با بیان این كه برخی شخصیت‌های «بوی خوش زندگی» در جامعه ما به ازای واقعی ندارند، به ذكر مثالی پرداخت و گفت: «كاترین» (با بازی نگار فرهمند) دانشجوی رشته زبان و ادبیات فارسی است ولی این زبان را در حد یك آدم عامی صحبت می‌كند و حتی فعل و فاعل را جابه‌جا تلفظ می‌كند.

این منتقد گفت: «بوی خوش زندگی» سریال بسیار ضعیفی است و عوام‌گرایی شدید بر مناسبات این اثر حاكم است.

وی افزود: بدون آن كه قصد اهانت داشته باشم این سریال مناسب پخش در برنامه كودك است. چرا كه نگاه بسیار ابتدایی به مذهب و انسان دارد، شعار در آن بیدادمی كند  و  كلیشه‌پردازی در بسیاری از قسمت‌های «بوی خوش زندگی» جریان دارد.

وی درباره فیلمنامه این سریال گفت: برخی از دیالوگ‌هایی كه در اواسط سریال بین شخصیت‌ها رد و بدل می‌شود، هیچ ربطی به خود داستان ندارد. به عنوان نمونه در یكی از قسمت‌ها مجبتی (با بازی مجید صالحی) كه شخصیت گیج و سر به هواست در مناقب حضرت علی (ع) صحبت می‌كند نه در حد یك یا دو جمله ، بلكه یك فصل از «بوی خوش زندگی» به گفت و گوی او با دیگر شخصیت‌های نه چندان بهنجار این سریال درباره شخصیت بزرگی چون امیرالمومنین (ع) اختصاص می‌یابد.

این منتقد افزود: این گونه دیالوگ‌ها چه جایگاهی در مناسبات داستانی سریال دارد؟ آیا چیزی جز تظاهر و هدردادن وقت سریال است؟

وی با اشاره به دانشجویان به تصویر كشیده شده در این مجموعه گفت: شعور این دانشجویان در حد یك كودك دبستانی است و استاد دانشگاه در كلاس درباره علم بهتر است یا ثروت صحبت می‌كند!

این منتقد درباره دیالوگ‌های «بوی خوش زندگی» خاطر نشان كرد: در این مجموعه زیاد شعار داده می‌شود و شاهد گفت‌وگو‌هایی هستیم كه هیچ‌ پیوندی با درام داستان برقرار نمی‌كند. گفت و گوهایی هم كه شكل «كل‌كل» می‌یابد، خنده‌دار نیست.

وی در زمینه كارگردانی و بازی‌های این مجموعه اظهار كرد: تنها بازی رضا ناجی (در نقش عمو رستم) قابل تامل است. سایر نقش آفرینی‌ها، تصنعی و ضیف است. به ویژه بازی مجید صالحی كه پس از چند سال نقش آفرینی در سریال‌های ماه مبارك رمضان در «بوی خوش زندگی» دلزدگی ایجاد می‌كند. چرا كه بین یك عده آدم جدی، نقش جوان گیج و سر به هوایی را ایفا می‌كند كه جایگاهی در مناسبات مذهبی اثر ندارد.

دانش، بازی هنر پیشگان دیگر «بوی خوش زندگی» را كلیشه‌ای دانست و تاكید كرد: بازیگران یك سری انگاره‌های قالبی را گرفته‌اند و همان‌ها را ارائه می‌دهند.

وی به ذكر مثالی پرداخت و اظهار كرد: پویا امینی (بازیگر نقش رضا ) بدون هیچ گونه خلاقیتی قالب رایج برای پسری محجوب و حزب‌اللهی را اخذ كرده و است و بازی می‌كند و مجید حاجی‌زاده (هنرپیشه نقش سیامك) تنها كاری كه نمی‌كند، بازی كردن است.

این منتقد درباره‌ی عنوان‌بندی آغاز و پایان «بوی خوش زندگی» به ایسنا گفت: عنوان بندی ابتدای این سریال، ساختار خاصی ندارد و ماه به تصویر كشیده شود در عنوان‌بندی پایان نیز شباهی به هلال ماه ندارد و مشخص است كه برای ساختن آن جلوی یك مانع نوری، كادر هلالی شكلی را قرار داده‌اند.

وی درباره چگونگی پایان یافتن هر قسمت از این سریال اظهار كرد: برای سكانس‌های پایانی هر قسمت مقدمه‌چینی نمی‌شود.

دانش در پایان با اشاره به نام این مجموعه تصریح كرد: نام «بوی خوش زندگی» نیز شعارو علنا ایدئولوژی سریال را بیان می‌كند و پایان مجموعه را لو می‌دهد.

UserName