• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 4401
 • چهارشنبه 1393/1/27
 • تاريخ :

تبعیت چیست و چگونه شیء نجس را پاك می‌كند؟

نجس

سئوال: وسائل آرایشگاه كه به خون آلوده می‌شوند و ما نمی‌دانیم كه آیا آنها را بعداً به طریقه‌ی شرعی شستشو می‌دهند یا نه حكم آنها چیست؟

جواب: پس از نجاست تا یقین به پاك شدن به طریق شرعی نداشته باشید، محكوم به نجاست است. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع, ج1, م127,ص97

 

سئوال: اگر جای نجس را فقط با چیزی پاك كنند (به طریقه‌ی غیر شرعی) ولی نجاستی دیگر دیده نشود، آن مكان چه حكمی دارد؟ آیا نجاست را همچنان انتقال می‌دهد؟

جواب: در فرض سئوال، مكان مذكور نجس است و در صورت ملاقات با رطوبت موجب نجاست می‌گردد. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع, ج1, م170, ص118 و م125, ص96)

 

سئوال: تبعیت چیست؟ و چگونه شیء نجس را پاك می‌كند؟

جواب: تبعیت آن است كه چیز نجسی به واسطه‌ی پاك شدن چیز نجس دیگر پاك شود. مثلاً كسی كه با دست خود چیزی را آب می‌كشد، اگر دست و آن چیز با هم آب كشیده شود بعد از پاك شدن آن چیز، دست او هم پاك می‌شود. (ر.ک توضیح المسائل امام خمینی(ره), م210)

 

سئوال: حیوان نجاستخوار را چگونه باید پاك كرد تا بتوان از آن بهره جست؟

جواب: بول و غائط حیوانی كه به خوردن نجاست انسان عادت كرده، نجس است و اگر بخواهند پاك شود باید آن را استبراء كنند، یعنی تا مدتی كه بعد از آن مدت دیگر نجاستخوار به آن نگویند، نگذارند نجاست بخورد و غذای پاك به آن بدهند. (ر.ک توضیح المسائل امام خمینی(ره), م220)

 

سئوال: اگر شئی در اختیار شخصی باشد و آن شیء نجس شده باشد، بعد از مراجعه به آن مكان از نجاست اثری نمی‌بینیم، حال آیا غائب شدن دلیل بر پاك شدن شیء نجس شده است؟

جواب: غایب شدن مسلمان و چیزی كه در اختیار اوست در صورتی محكوم به طهارت است كه احتمال آب كشیدن توسط آن شخص داده شود و الا غایب شدن از محل نجس اثری در تطهیر ندارد. بلی اگر مكانی نجس شده بود و مسلمانی كه رعایت مسائل طهارت و نجاست را می‌كند از آن مطلع گشته و بعد دیدیم با آن مكان معامله طهارت می‌كند و احتمال آب كشیدن دادیم، ‌محكوم به طهارت است. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع, م221)

 

سئوال: در یکی از شهرستانها برای تهیه‌ی شیره‌ی انگور، آب انگور رسیده را می‌گیرند و آن را با خاك مخصوصی مخلوط می‌كنند و بعد آن را می‌جوشانند تا این كه حدود 3/1، یعنی یك ثلث آن كم شود، سپس آن را در آفتاب قرار می‌دهند تا كمتر و غلیظ‌تر و تیره‌تر شود؛ بعد جهت خوردن استفاده می‌شود، حال این شیره‌ی انگور چه حكمی دارد؟

جواب: در فرض مرقوم اگر با جوشیدن روی آتش دو ثلث آن كم نشود، خوردن آن حرام است. (ر.ک استفتائات جدید امام خمینی(ره), ج1, س342)

 

بخش احکام اسلامی تبیان


منبع: سایت اندیشه قم

 

مطالب مرتبط:

وضو با ناخن مصنوعی

چند مسئله در باب غسل و وضو

حکم کاشت ناخن

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
مطهرات

مطهرات

اگر جنس چیز نجس به طوری عوض شود که به صورت چیز پاکی در آید، پاک می شود و می گویند استحاله شده است .
آب پاک کننده قوی

آب پاک کننده قوی

اگر چيز نجس را بعد از برطرف کردن عين نجاست ، يک مرتبه در آب کر يا جاری فرو برند که آب به تمام جاهای نجس آن برسد، پاک مي شود
حکم نماز بی طهارت!

حکم نماز بی طهارت!

در اين مقاله در خصوص يك مساله عبادي _ كه ممكن است بارها شنيده باشیم نكاتي را تقديم شما مي نماييم. اما اینبار با اين دقت و توجه، كه طهارت در عبادت اقسامي داشته و می تواند ظاهري یا واقعي باشد .
UserName