• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1282
 • سه شنبه 1392/12/13
 • تاريخ :

رنگ باقی مانده از نجاست نشانه نجس بودن نیست

نجس

سئوال: آیا خشك شویی‌ها كه لباس مردم را با مواد شیمیایی می‌شویند در صورتی كه لباس نجس باشد باعث پاك شدن لباس می‌شوند؟

جواب: در فرض مرقوم طهارت حاصل نمی‌شود. (ر.ک استفتائات امام خمینی(ره), ج1, س330)

 

سئوال: اگر لباس آلوده به خون یا منی را بشوئیم ولی پس از تطهیر، باز رنگ و اثر آن باقی بماند؛ آیا این مقدار شستن كفایت می‌كند؟

جواب: اگر عین نجاست منی یا خون از بین برود و شسته شود، پاك می‌شود هر چند رنگ آن باقی باشد و از وسوسه اجتناب لازم است. (ر.ک استفتائات امام خمینی(ره), ج1, س334)

 

سئوال: در رابطه با لباس‌شویی‌های عمومی با توجه به این كه در هر منطقه و محله افرادی كه طهارت اسلامی را رعایت نمی‌كنند، كم و بیش وجود دارند، آیا لباس‌هایی كه در این لباسشویی‌ها شسته می‌شوند پاكند؟

جواب: اگر لباس را پاك تحویل داده‌اند و شك داشته باشند كه نجس شده، پاك است و همچنین اگر لباس نجس بوده و كسی كه متصدی شستن است بگوید تطهیر نموده، محكوم به طهارت است. (ر.ک استفتائات امام خمینی(ره), ج1, س329)

 

سئوال: بعضی از مایعات مثل رنگ‌ها كه بر درب‌ها می‌زنند اگر نجس شوند در صورت انجماد آیا با آب قابل تطهیر است یا خیر؟ و ظاهر آنها چطور؟

جواب: ظاهر آن قابل تطهیر است. (ر.ک استفتائات امام خمینی(ره), ج1, س335)

 

سئوال: آب بارانی كه از ناودان خانه‌ها هنگام عبور از كوچه یا خیابان به سر ما می‌ریزد چه حكمی دارد؟

جواب: یكی از مطهرات باران می‌باشد و آبی كه از ناودان پایین می‌ریزد محكوم به طهارت می‌باشد. (ر.ک توضیح المسائل امام خمینی(ره), م39)

 

سئوال: در شهر ما تقریباً همه منازل از پمپ آب استفاده می‌كنند آیا آب جاری در لوله‌های منازل (با توجه به اینكه آب در مخزن می‌ماند و پمپاژ می‌شود) آب قلیل می‌باشد؟

جواب: اگر آب در مخزن كمتر از كُر باشد و متصل به كر هم نباشد، حكم آب قلیل را دارد كه در ابتدا باید رعایت احكام آب قلیل بنمایند. اما پس از روشن شدن پمپ و متصل شدن آب شهر یا منبع، حكم آب كر را دارد. (ر.ک توضیح المسائل آیه الله گلپایگانی, ج1, ص28, س5)

 

سئوال: سنگ موزائیك و آسفالت غیر قیری، آیا از مطهرات هستند؟

جواب: بلی ـ پاك كننده است. (ر.ک توضیح المسائل آیه الله گلپایگانی, ج1, ص45, س69)

 

سئوال: شرایط مطهر بودن زمین چیست؟

جواب: زمین با سه شرط كف پا و ته كفش نجس را پاك می‌كند:

1. آنكه پاك باشد.

2. خشك باشد.

3. عین نجاست مثل خون و بول یا گِل نجس با راه رفتن یا مالیدن پا به زمین، از كف پا یا كفش برطرف شده باشد و نیز زمین باید خاك یا سنگ و مانند اینها باشد و بعضی از فقها می‌فرمایند، آجر فرش هم پاك كننده است. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع, م183)

 

بخش احکام اسلامی تبیان


منبع: سایت اندیشه قم

 

مطالب مرتبط:

وضو با ناخن مصنوعی

چند مسئله در باب غسل و وضو

حکم کاشت ناخن

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
مطهرات

مطهرات

اگر جنس چیز نجس به طوری عوض شود که به صورت چیز پاکی در آید، پاک می شود و می گویند استحاله شده است .
آب پاک کننده قوی

آب پاک کننده قوی

اگر چيز نجس را بعد از برطرف کردن عين نجاست ، يک مرتبه در آب کر يا جاری فرو برند که آب به تمام جاهای نجس آن برسد، پاک مي شود
حکم نماز بی طهارت!

حکم نماز بی طهارت!

در اين مقاله در خصوص يك مساله عبادي _ كه ممكن است بارها شنيده باشیم نكاتي را تقديم شما مي نماييم. اما اینبار با اين دقت و توجه، كه طهارت در عبادت اقسامي داشته و می تواند ظاهري یا واقعي باشد .
UserName