• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 3017
 • شنبه 1393/1/9
 • تاريخ :

بخار آب نجس پاک است

کتری و بخار آب جوش

سوال: خون داخل تخم مرغ پاك است یا نجس؟

برخی از فقهاء آن را پاك می‌دانند و می‌فرمایند، ‌اگر خون را خارج كنید، مصرف بقیه تخم مرغ اشكال ندارد. و برخی دیگر از فقهاء می‌فرمایند، ‌بنابر احتیاط اجتناب شود. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع، م98).

 

سوال: وقتی در هنگام نماز لب انسان یا قسمتی از بدن به علت خشكیدگی خون بیاید تكلیف چیست؟

اگر خون كمتر از درهم (به اندازه سطح دو ریالی) باشد اشكالی ندارد ـ و می‌توانید با دستمال آن را پاك كنید، ولی باید توجه داشته باشید كه سایر نقاط را آلوده ننماید. (ر.ك: عروه الوثقی، ج1، ص73).

 

سوال: اگر شخصی صورتش به واسطه‌ی خون نجس شده باشد و با آب قلیل یك بار آن را بشوید، تكلیفش نسبت به وسایلی كه با دست خیس لمس كرده چیست؟

هر جایی كه با این آب متنجس ملاقات كند، نجس است و باید جاهایی را كه یقین به ملاقات دارید، تطهیر نمائید. ولی اگر پس از برطرف شدن خون، صورت و یا عضو نجس یك بار شسته شود آن عضو یا صورت پاك است. (تحریر الوسیله، ج1، ص123، م9).

 

سوال: اگر دهان خونی شود، و در دهان، دندان مصنوعی طوری باشد كه به دندان طبیعی چسبیده باشد و نشود آن را برای آب كشیدن بیرون از دهان آورد، آیا نحوه‌ی تطهیرش مانند دندان طبیعی است؟

بنابر احتیاط واجب حكم دندان طبیعی را ندارد و باید تطهیر شود. (ر.ک استفتائات امام(ره) ج1، ص99، س258).

 

سوال: اگر ظرفی كه محتوی آب كمتر از كر باشد و با خون یا فرآورده‌های خونی نجس شود، به جوش بیاید، آیا بخار آن پاك است؟ و آیا فرآورده‌های خونی مثل پلاسما و سرم نجس است؟

بخار پاك است، ولی سرم كه از فرآورده‌های خون است، نجس است. (ر.ک استفتائات امام(ره) ج1، ص99، س257).

 

سوال: اگر از فردی به دلایلی رطوبتی خارج شود چه حكمی دارد و تكلیفش چیست؟

اگر علامت منی را داشته باشد نجس است و باید غسل جنابت به جا آورد. ولی تا یقین به جنابت و منی بودن آن رطوبت پیدا نشود غسل واجب نمی‌شود. (ر.ک استفتائات جدید امام(ره) ج1، ص53، س101).

 

سوال: در مورد رطوبتی كه از بدن خارج می‌شود توضیح بیشتری بفرمائید؟

رطوبتی كه از انسان خارج می‌شود سه قسم است:

1. بول یا ادرار است كه مشخص می‌باشد.

2. منی كه با شهوت و جستن خارج می‌شود و بعد از بیرون آمدن آن بدن سست می‌شود؛ كه اگر این رطوبت از انسان خارج شود، نجس است، و واجب است غسل جنابت به جا آورد.

3. وذی ـ مذی ـ ودی، كه این رطوبت‌ها پاك می‌باشند، برای توضیحات بیشتر به توضیح المسائل قسمت نجاسات مراجعه فرمائید. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع، م73 و م346).

 

سوال: اگر از انسان آبی خارج شود و هیچ یك از علائم منی را نداشته باشد باید چه كار كرد؟

ممكن است بعد از بول یا ملاعبه و یا دیدن مناظر شهوت انگیز، آبی از شخص خارج شود كه اگر یقین ندارید منی و یا ادرار است و استبراء از بول هم كرده باشید، مایع مذكور پاك است و وضو را هم باطل نمی‌كند.

 

بخش احکام اسلامی تبیان


منبع: سایت اندیشه قم ـ بخش استفتائات

 

مطالب مرتبط:

چند مسئله در باب غسل و وضو

حکم کاشت ناخن

وضو با ناخن مصنوعی

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
مطهرات

مطهرات

اگر جنس چیز نجس به طوری عوض شود که به صورت چیز پاکی در آید، پاک می شود و می گویند استحاله شده است .
آب پاک کننده قوی

آب پاک کننده قوی

اگر چيز نجس را بعد از برطرف کردن عين نجاست ، يک مرتبه در آب کر يا جاری فرو برند که آب به تمام جاهای نجس آن برسد، پاک مي شود
حکم نماز بی طهارت!

حکم نماز بی طهارت!

در اين مقاله در خصوص يك مساله عبادي _ كه ممكن است بارها شنيده باشیم نكاتي را تقديم شما مي نماييم. اما اینبار با اين دقت و توجه، كه طهارت در عبادت اقسامي داشته و می تواند ظاهري یا واقعي باشد .
UserName