• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 4015
 • چهارشنبه 1392/11/30
 • تاريخ :

برخی احکام قرآن

لمس

سۆال: به همراه داشتن اسماء خداوند و پیامبران و آیاتی از قرآن چه به صورت پلاك و گردن بند و چه به صورت كاغذ یا نوشته هنگام ورود به سرویسهای بهداشتی چه حكمی دارد؟

اگر در پوشش باشد كه با بدن بدون وضو، تماس نداشته باشد همراه بودن آن در فرض سۆال حرام نیست. (ر.ك، تحریر الوسیله، ج1، ص32)

سۆال: كاغذی كه بر آن نام خدا نوشته شده در صورتی كه بخواهیم دور بیندازیم اگر نام خدا را با قلم خط بزنیم كه اصلاً مشخص نباشد و دور بیندازیم آیا مرتكب گناه شده ایم؟

در صورتی كه نام خداوند متعال و حروف آن معلوم نباشد اشكال ندارد. (ر.ك، تحریر الوسیله، ج1، ص32)

سۆال: در خصوص قرآن و نحوه حفظ حرمت كتاب قرآن رعایت چه نكاتی ضروری است؟ و آیا گذاشتن كتب علمی بر روی قرآن اشكال دارد؟ آیا حمل قرآن با نایلون دستی یا داخل ساك دستی جایز است؟

رعایت احترام قرآن مجید لازم است و از هر كاری كه در عرف توهین محسوب شود باید اجتناب نمود بنابراین سعی كنید كه قرآن بر روی سایر كتب قرار گیرد تا در نظر عرف توهین به حساب نیاید امّا حمل آن در ساك دستی و امثال آن مانعی ندارد.

سۆال: قرآنها و كتب ادعیه ای كه كهنه و فرسوده شده باشند و قابل استفاده نباشند را چه باید كرد؟

اگر پاره شده و قابل استفاده نیست می توانند در رودخانه بریزند یا در زیر خاك پاك دفن كنند تا پوسیده شود.

سۆال: آیا خواندن قرآن بصورت ترتیل برای زنان كه نامحرم می شنود جایز است؟

اگر محرك و مهیج نامحرم نباشد اشكال ندارد.

سۆال: اینجانب می توانم عربی بخوانم ولی معنای آن را درك نمی كنم، ولیكن انگلیسی را به خوبی متوجه می شوم، بر اساس حدیث نبوی كه «هر كس یك آیه از قرآن در ماه رمضان بخواند مانند خواندن تمام قرآن است» آیا اگر به انگلیسی هم خوانده شود همین طور است؟

ثواب قرائت قرآن منوط به درك معنای آن نیست، اگر چه خوب است سعی شود تا معنی آن را درك نماید تا از ارشاد و علوم آن بهره مند گردد. (استفتائات حضرت امام(ره)، ج3، ص624)

سۆال: آیا می توان اعمال شب قدر را به زبان غیر عربی انجام داد؟

مانع ندارد، ولی قرآئت سُوره و آیات قرآن و ادعیه مأثوره به نیت تحصیل ثواب مخصوص، منوط به قرآئت متن عربی است. (استفتائات حضرت امام(ره)، ج3، ص624)

بخش احکام اسلامی تبیان


منبع: سایت اندیشه قم

 

مطالب مرتبط:

چرا قرآن مهجور است؟

اعجاز علمی قرآن

آیا علم هر چیزی در قرآن آمده است؟

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
اعجاز معنوي قرآن

اعجاز معنوي قرآن

خداوند تبارك و تعالي هنگامي كه حكمت خود را بر زمين گسترانيد سعادت دنيوي و اخروي انسان را در قالب كتابي نازل ساخت كه آن را قرآن ناميد و در هر عصر و زمان مطابق استعداد مردم آياتي را نازل مي‌ساخت و براي بيان خردمندانه اين احكام راهنماياني براي مردم مي‌فرستاد
قرآن حقیقتى ماورایى یا الفاظ بشری (2)

قرآن حقیقتى ماورایى یا الفاظ بشری (2)

ی (2) چكیده: پیرامون قرآن كریم پژوهشهاى گوناگون صورت گرفته است. یكى از پژوهشهاى انجام شده تبیین و اثبات این امر است كه الفاظ و تعابیر قرآن، وحى مستقیم الهى و یا غیر مستقیم و توسط فرشتگان مى‏باشد، نه این كه حاصل تجربه و تلا...
راه‏كارها و ابزارهاى فهم و تفسیر قرآن

راه‏كارها و ابزارهاى فهم و تفسیر قرآن

رآن مقدمه «قرآن مشعلى است كه نور آن هرگز خاموش نمى‏گردد، چشمه زاینده‏اى است كه واردان از آن نمى‏كاهند، نشانه‏هایى است كه روندگان بى‏آن‏ها راه نمى‏یابند، دلیل كسى است كه به آن سخن گوید، فیروزى كسى است كه آن را حجت آورد، نگه...
UserName