• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 8058
 • سه شنبه 1392/9/19
 • تاريخ :

آیا مرد می‌تواند میت زن را غسل دهد؟

غسل

سئوال 1: اینكه می‌گویند غسل میت واجب است، آیا یك غسل واجب است یا اینكه چند غسل؟

جواب: واجب است میت را سه غسل بدهند: 1) به آبی كه با سدر مخلوط باشد. 2) به آبی كه با كافور مخلوط باشد. 3) با آب خالص. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع، م55)

سئوال 2: در غسل میت، هنگامی كه میت را می‌خواهند با آب سدر غسل دهند، میزان سدر در آب چقدر باید باشد همین طور هنگام غسل با آب كافور؟

جواب: سدر و كافور باید به اندازه‌ای زیاد نباشد كه آب را مضاف كند و به اندازه‌ای هم كم نباشد، كه نگوید سدر و كافور با آب مخلوط نشده است. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع، م55)

سئوال 3: كسی كه برای حج احرام بسته است اگر پیش از تمام كردن سعی بین صفا و مروه بمیرد یا اینكه اگر در احرام عمره باشد و پیش از تقصیر بمیرد، آیا می‌توان میت را با آب كافور غسل داد؟

جواب: خیر، در این مورد میت را نمی‌توان با آب كافور غسل دهند و به جای آن باید با آب خالص غسلش دهند. (ر.ك توضیح المسائل امام خمینی (ره)، م553)

سئوال 4: آیا نیت در غسل میت واجب است؟ اگر غسال نیت نكند،‌غسل میت صحیح است؟

جواب: بلی ـ كسی كه میت را غسل می‌دهد، باید نیت كند و قصد قربت داشته باشد یعنی غسل را برای انجام فرمان خداوند عالم به جا آورد، و اگر به همین نیت تا آخرِ غسل سوم باقی باشد كافی است و تجدید نیت در هر غسل لازم نیست ـ بنابراین اگر غسال در غسل میت نیت نكند، غسل میت باطل است. (ر.ك توضیح المسائل امام خمینی (ره)، م556 )

سئوال 5: بچه‌ی سقط شده باید تا چند ماهگی برسد تا غسل او واجب شود؟

جواب: بچه‌ی سقط شده را اگر چهار ماه یا بیشتر دارد، باید غسل بدهند، و اگر چهار ماه به پائین باشد باید او را در پارچه‌ای بپیچند و بدون غسل دفن كنند. (ر.ك توضیح المسائل امام خمینی (ره)، م558)

سئوال 6: آیا مماثل بودن در غسل میت واجب است یعنی مرد می‌تواند زن را غسل دهد؟

جواب: اگر مرد، زن را و زن، مرد را غسل بدهد، این غسل باطل است. ولی زن می‌تواند شوهر خود را غسل دهد و شوهر هم می‌تواند زن خود را غسل دهد. (ر.ك توضیح المسائل امام خمینی (ره)، م55)

سئوال 7: اگر برای غسل دادن میتی كه مرد است، مرد پیدا نشود، زنانی كه با او محرمند می‌توانند او را غسل دهند؟

جواب: بلی ـ می‌توانند این زنان كه با میت محرمند، او را غسل دهند و همین طور اگر برای غسل میت زن، زن دیگری نباشد، مردهایی كه با او نسبت دارند و محرمند، یا به واسطه‌ی شیر خوردن با او محرم شده‌اند، می‌توانند از زیر لباس، او را غسل دهند. (ر.ك توضیح المسائل امام خمینی (ره)، م561)

سئوال 8: اگر میتی در حال حیض یا جنابت بمیرد، آیا باید قبل از غسل میت او را غسل جنابت یا غسل حیض بدهند؟

جواب: خیر ـ لازم نیست او را غسل حیض یا غسل جنابت بدهند، بلكه همان غسل میت برای او كافی است. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع، م566)

بخش احکام اسلامی تبیان


منبع: سایت اندیشه قم ـ بخش استفتائات

 

مطالب مرتبط:

مستحبات نماز میت

مستحبات نماز میت

نماز میت

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
غسل و کفن و مستحبات دفن میت

غسل و کفن و مستحبات دفن میت

غسل و کفن و نماز و دفن مسلمان دوازده امامی ، بر هر مکلفی واجب است . و اگر بعضی انجام دهند، از دیگران ساقط می شود. و چنانچه هیچ کس انجام ندهد همه معصیت کرده اند و بنابر احتیاط واجب حکم مسلمانی هم که دوازده امامی نیست ،همین طور است .
اجیر گرفتن برای نماز قضای میت

اجیر گرفتن برای نماز قضای میت

بعد از مرگ انسان می شود برای نماز و عبادت های دیگر او که در زندگی بجا نیاورده، دیگری را اجیر کنند یعنی به او مزد دهند که آنها را بجا آورد و اگر کسی بدون مزد هم آنها را انجام دهد، صحیح است ...
آیا بقاء بر تقلید میت اعلم جایز است؟

آیا بقاء بر تقلید میت اعلم جایز است؟

آیا انسان می‌تواند در نماز و روز مقلد دو مرجع باشد، به این معنی كه نمازش را در محل كار شكسته بخواند و روزه‌اش را به فتوای مرجع دیگر بگیرد؟
UserName