• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 12226
 • دوشنبه 1382/4/9
 • تاريخ :

خندیدن شما را آرام می كند

با وجود مشكلات كوچك و بزرگ زندگی ، پیدا كردن جایی آرام و به دور از فشار روانی  نه تنها روحیه را تقویت می كند بلكه باعث نجات جان می شود . فشار كاری زیاد ممكن است برای قلب مضر بوده و حتی باعث گرفتگی رگ های آن شود . بررسی های جدید نشان داده است كه فشار كاری می تواند باعث ترشح هورمون فشارهای روحی در جریان خون شود كه باعث كاهش قدرت دفاعی بدن شده ، و ما را در مقابل آلودگی ها از جمله سرماخوردگی و غیره حساس می كند . بیماری هایی نظیر سوزش معده ، گلو درد ، تنگی نفس و سرطان ، بستگی زیاد به فشارهای روحی دارد ، كه حتی می تواند با افزایش سن ، كاهش قدرت حافظه شود .

اما آرامش داشته باشید . راههای شناخته شده ای برای كاهش فشارهای روحی وجود دارد. احتیاجی نیست كه شما برای كنترل فشارهای عصبی زندگی خود را پشت و رو كنید ، « بسیاری از مردم می گویند اینقدر گرفتار هستند كه فرصت فكر كردن به این فشارها را ندارند . اما واقعیت این است كه با آموختن كنترل اعصاب و آرام كردن خــــــــــود ، می توانید احساس آرامش بیشتری كنید .

این هفته یكی از این روش ها را امتحان كنید . بعضی از آنها مؤثر از بعضی دیگر هستند . مهم این است كه متوجه برخی از این روش ها شوید و وقتی فشار عصبی در حال افزایش است از آن ها استفاده كنید .

هیچ كاری نكنید

حداقل یكبار در روز حدود 5 الی 10 دقیقه فقط آرام بنشینید و هیچ كاری نكنید . به صداهای اطراف ، به احساسات خود ، خستگی در گردن و شانه و بازو و سینه و دیگر مسائل فكر كنید .

برای عده ای از مردم این كار بسیار سختی  است .

فقط آرام نشستن ، ضربان قلب را كم می كند و فشار خون را كاهش می دهد كه این دو از عوامل اصلی كاهش فشار عصبی است . این كار می تواند دید شما را عوض كرده و احساس كنترل بر روی حوادث را در شما بیشتر كند . یك روانشناس می گوید :« مطالعات نشان داده است كه عصبی ترین مواقع وقتی است كه نمی توانیم حوادث را كنترل كنیم . هیچ كس نمی تواند گذشته را تغییر دهد . او می گوید تنها چیزی كه هر یك از ما قادر به كنترل آن هستیم زمان حاضر است .» وقتی بیماران من این كارها را تمریـــــن می كنند ، احساس كنترل بیشتری روی خود و كاهش فشار عصبی خود دارند .

بلند بخندید

چیزی را كه باعث خنده شما می شود دم دست داشته باشید . مثلاً یك مجموعه چیزهای خنده دار ، و یا صدای فرزند و یا دوست كه برای شما فرستاده شده باشد . حتی می توانید چند دقیقه در باره برنامه كمدی محبوبتان فكر كنید .

یك محقق می گوید :

یكی از عواملی كه فشارهای عصبی را كاهش می دهد برنامه های كمدی و شاد در شب هنگام ، پس از یك روز طولانی است . مطالعات نشان می دهد كه خنده خوب باعث كاهش هورمون عصبی « كورتیزول » و « اپی نفرین » شده و احساس ایمنی را افزایش می دهد . یك خنده از ته دل اثرات خوب خود را تا 24  ساعت حفظ می كند ، تا در فرصتی دیگر با دوستان تكرار شود .حتی توجه به خندیدن در لحظات آینده ، بسیاری از افراد را آرام می كند .

در خود فرو رفتن

وقتی با كاری كه به آن تمایل ندارید مواجه می شوید  یك موزیك آرام ،  كلاسیك ، محلی و یا شاد برای خــــــود بگذارید .

شاد فكر كنید

بر روی فرد و یا چیزی كه شما در باره آن نظر مساعدی دارید و به آن توجه می كنید به مدت 15 ثانیه و تا 5 دقیقه تمركــز كنید . یا تصویری از یك تعطیلات خوب را در ذهن بیاورید . به یك جمله كه به شما قوت قلب و اعتماد به نفس می دهد فكر كنید .

این توصیه شبیه جمله های كارت های تبریك به نظر می رسد ، ولی در باره شادی فكر كنید .  وقتی ما تحت فشار عصبی هستیم یك فكر آرام كننده می تواند اثر روانی خوبی داشته باشد . یك متخصص كه اثر شفا بخش بخشش و عفو را مطالعه  می كند می گوید : بسیاری از فشارها ی عصبی كه ما با آن مواجه هستیم به علت اثرات منفی احساسی اطراف ما ، مانند احساس بد نسبت به دیگران و عصبانیت به وجود می آید .

اندیشیدن راجع به شخصی كه شما نسبت به او عصبانی هستید و یا دوستی كه احساسات شما را جریحه دار كرده ، می تواند باعث ایجاد جریان هورمون های فشار عصبی در جریان خون شما شود . اما  فكر كردن در باره افراد و چیزهایی كه شما آنها را دوست دارید دارای اثر عكس است .

به بیرون بروید

از پشت میز خود و یا هر جای دیگری كه هستید برخیزید و ده دقیقه قدم بزنید .

بسیاری از افراد این حس را دارند كه قدم زدن به آنها آرامش می دهد. حالا دانشمندان به این حقیقت پی برده اند : كسانی كه هفته ای سه الی چهار روز پیاده روی می كنند دارای فشار عصبی كمی هستند و شبها بهتر می خوابند .

موقعی كه فكر می كنید عصبی هستید پیاده روی در حد 5 تا 10 دقیقه كافی و مفید است . تحقیقات نشان می دهد كه 5 دقیقه پیاده روی یا كمتر ، در زمانی كه فشار عصبی بالاست بهترین اثر را دارد .

آرام نفس بكشید

تنفس خود را به مدت 5 دقیقه پایین آورده و در حد 6 نفس عمیق شكمی در دقیقه بكشید . به این صورت كه برای پنج ثانیه هوا را وارد ریه كرده و در چهار ثانیه بازدم كنید . در زمانی كه احساس عصبی بودن به ما دست می دهد سعی می كنیم نفس های كوتاه و سریع بكشیم . چند نفس عمیق كشیدن باعث می شود كه شخص شانه هایش را بالا آورده و با این عمل ماهیچه های منقبض شده را به حالت استراحت در می آورد .

محققین دریافته اند كه وقتی افراد یوگا تمرین كرده و یا عبادت می كنند ، تنفس آنها آرام تر می شود و به حد 5 ثانیه دم و 5 ثانیه بازدم می رسد ، كه خود با میزان دوره ده ثانیه ای كه در فشار خون تغییر می كند برابر است . با تنظیم تنفس به ریتم جریان قلب ، نه تنها فرد احساس آرامش می كند ، بلكه این كار موجب بهبود وضع جریان خون  قلب در بدن وی می شود .

اگر روز شما پر از لحظات عصبی و نگران كننده است پزشكان پیشنهاد می كنند كه یك علامت سفید روی ساعت مچی و یا ساعت روی میز بگذارید . گاه آن علامت را مشاهده كردید دو و یا سه نفس عمیق بكشید . این كار به طور اعجاب آوری سبب آرامش شما می شود .

با آرامش از خواب بیدار شوید

اگر در آغاز روز با اعصاب خسته كارتان را شروع كنید ، احتمال دارد كه تمام روز حالت كسل و عصبی داشته باشید . اگر شما مشكلات روز را با خود به رختخواب ببرید ، ممكن است خواب شما  را برهم بزند .

 قبل از رفتن به رختخواب و بعد از بیدار شدن در صبح  پنج دقیقه تمام بدن خود را در حالت آرام قرار دهید . با امتحان انگشتان پا شروع كرده و آنها را آرام كنید . به سمت بالا بروید ( ماهیچه های پا و ران ) همینطور تا به ماهیچه های صورت برسید .

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
حس خوب سفره های این ماه

حس خوب سفره های این ماه

حس خوب سفره های این ماه
احساس تنهایی یا تنها بودن

احساس تنهایی یا تنها بودن

احساس تنهایی یا تنها بودن
وقتی نعوظ دشوار می شود...

وقتی نعوظ دشوار می شود...

وقتی نعوظ دشوار می شود...
UserName