• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 3422
 • يکشنبه 1392/6/10
 • تاريخ :

دیه، نمایان‏گر بها و ارزش انسان نیست!

دیه-


دیه، نمایان‏گر بها و ارزش انسان نیست، چون ارزش انسان بسیار بالا است و قابل مبادله مالى نبوده و با معیار های مالی نمی توان سنجید. دیه مربوط به جبران خسارت جانى با توجه به بُعد اقتصادى آن است.

در این مقاله از مسائل مربوط به دیه چند پرسش و پاسخ را انتخاب کردیم که تقدیم شما عزیزان می کنیم:

سوال: اگر کسی که دیه دست خود را طلب داشته، به خاطر زنا محکوم به رجم شود و قبل از رجم فوت شود، باز هم دیه دست او بر قطع کننده واجب است؟

سۆال مذکور به دفاتر چند تن از ارسال و پاسخ های ذیل دریافت گردید:

دفتر حضرت آیة الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله العالی):

آری، به ورثه او می پردازند.

 

دفتر حضرت آیة الله العظمی سیستانی(مدظله العالی):

دیه ثابت است و ربطى به رجم او ندارد. والله العالم

 

دفتر حضرت آیة الله صافی گلپایگانی(مدظله العالی):

بلی، اگر قطع دست عمدی باشد جانی قصاص دارد و اگر غیر عمدی بوده دیه آن نصف دیهء کامله است پس اگر شبیه به عمد بوده دیه بر عهده جانی است و اگر خطائی بوده بر عهده عاقله است. و در نزاع موضوعی مرافعه شرعیه لازم است.

پاسخ حضرت آیة الله هادوی تهرانی(مدظله العالی):

بلی، دیه واجب است.

سۆال: اگر فرد پلیسی به شخص مشكوك شود و آن شخص از ترس پا به فرار بگذارد و آن پلیس به خیال مجرم بودن او بسوی طرف تیراندازی كند و او كشته شود و بعد معلوم شود كه كاره‌ای نبوده آیا در این میان كسی گناهكار است؟

جواب: اگر بر طبق موازین قانونی عمل كرده كسی گناهكار نیست، ولی دیه بر بیت المال ثابت است. (استفتاثات امام (ره), ج3, ص468)

 

چند استفتاء از آیة الله علوی گرگانی(دام ظله):

سوال: آیا هنگامى كه خانواده مقتول مى‏خواهد براى قصاص نصف دیه را به قاتل بدهد انتخاب دیه با ولىّ است یا جانى؟

انتخاب نوع دیه با جانى است.

سوال: آیا دیه قتل عمد و شبه عمد را مى‏توان با پول محاسبه كرد؟

در مرحله اوّل باید قیمت یكى از دینار، درهم، شتر، گاو، گوسفند و لباس محاسبه شود، سپس با رضایت طرفین قابل تبدیل است .

سوال: با توجّه به این كه دیه زن در آن جائى كه بیش از ثلث كلّ دیه باشد، به نصف تقلیل مى‏یابد : اگر مقدار ارش، بیش از ثلث كل دیه باشد، آیا به نصف تقلیل مى‏یابد ؟ (مثلاً در جائى كه كلّ دیه پنج میلیون تومان است ارش دو میلیون تومان بر آورد شده است)

مسئله تنصیف بعد از ثلث اختصاص به دیه دارد و در ارش به اینگونه نیست و مسئله دیه هم خلاف اصل است كه به نص اكتفاء مى‏شود و لذا در ارش تقلیل ثابت نیست .

سوال: اگر در جنایات متعدّد بر زنى جراحات مختلف وارد شود كه اگر هر كدام را جداگانه حساب كنیم به ثلث دیه مرد نمى‏رسد و امّا اگر همه را با هم جمع كنیم از ثلث مى‏گذرد وظیفه در این فرض چیست؟

اگر در جنایات متعدّد باشد هر كدام از جنایات حكم خود را دارد و دیه مخصوص به خود را، ولو آنكه اگر با هم جمع شود از ثلث مى‏گذرد .

سوال: چنانچه شخص مقتول از پیروان فرقه ضالّه بهائیّت باشد بفرمائید: 1 - آیا دیه دارد یا خیر ؟ 2 - در صورت مثبت بودن پاسخ، دیه او چقدر است؟

به نظر ما بهائیها جزء كفّار حربى هستند كه مستأمن حكومت اسلامى مى‏باشند و چه بسا مرتدّ هم مى‏باشند، زیرا بیشتر آنها شرائط ارتداد را دارند و لذا در كفّار فقط كافر ذمّى دیه دارد و باقى اصناف كفار دیه ندارند و به تصریح روایت اسماعیل بن الفضل ح 1 باب 16 ابواب الدّیات وسائل الشیعه كه منجبر به عمل اصحاب است و در این مسئله اجماع هم منعقد مى‏باشد و روایاتى كه دلالت مى‏كند بر استحقاق دیه براى كافر ذمّى و نامى از اصناف دیگر كفّار را نمى‏برد هم مى‏تواند بر مقصود ما دلالت كند، البتّه در مقدار دیه ذمّى اختلاف هست و اجماعى نیست، گرچه مشهور معتقدند كه هشتصد درهم دیه باید پرداخت شود .

فرآوری: آمنه اسفندیاری  

بخش احکام اسلامی تبیان


منابع:

سایت اسلام کوئیست

سایت آیة الله علوی گرگانی (دام ظله)

سایت اندیشه قم

سایت پاسخگو

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
آیا قصاص کفاره گناه است ؟

آیا قصاص کفاره گناه است ؟

آیا در اسلام با مجازات مجرم گناه او نیز پاک می‌شود یاخیر؟ آیا قاتل که به جهت قتل قصاص شود در آخرت دیگر مجازات نخواهد شد؟ لطفاً ضمن پاسخ مستدل، دلیل از قرآن بیان نمایید.
فلسفه قصاص

فلسفه قصاص

یکی از اهداف حقوق کیفری اسلام و چه بسا مهم ترین هدف آن حفظ نظام اجتماعی و دینی است و این هدفِ بلند تأمین نمی شود،مگر این که انسان ها از طریق اصلاح و تربیت یا ازطریق ارعاب و ترس از مجازات، از ارتکاب اعمالی که ارکان نظام اجتماعی را خدشه دار می کند باز داشته
حکم شرعی مخالفین قصاص

حکم شرعی مخالفین قصاص

یکی ازمهمترین احکام اسلامی که بازتابهای گسترده ای را در رسانه ها و مطبوعات مختلف دنیای کنونی بلکه در طول تاریخ اسلام به دنبال داشته است مساله ارتداد و احکام آن بوده است. مساله ارتداد احکام متعددی دارد که آن را بسیار مهم جلوه داده است. احکامی مانند مرده ف
UserName