• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1385/07/23
  • تاريخ :

سخنرانی حاج‌آقا ابوترابی در مورد شب‌های قدر در اسارت

  

بسم‌الله الرحمن الرحیم.لاحول ولاقوه‌الابالله العلی‌العظیم.ربنا آتنا مندلدنك رحمه وهییء‌لنامن امرنا رشدا.

قال علی (ع): كان لی‌ فی ‌فیما مضی اخ فی‌الله و كان یعظمه فی عینی صغرالدنیا فی‌عینه.

در گذشته، برادری داشتم كه در نظرم بسیار می‌نمود؛ چون دنیا در نظرش كوچك بود.در این ایام پر خیر و بركت و متعلق به مولا امیرالمومنین (ع)، امیدواریم روزه شما مقبول و دعای خیرتان مستجاب باشد و به توجهات آن حضرت، به زودی و با سرافرازی به وطن عزیز بازگشته و در سایه‌ اسلام، عمر با عزت و زندگی سرافرازانه‌ای داشته باشید.

ما با ایمان به خدا و گرایش به مكتب گرانقدر و حیاتبخش اسلام یك هدف داریم و آن بندگی ذات اقدس حق و خدمت به این امت اسلام است و در نتیجه، روسفیدی در پیشگاه پیامبر گرامی (ص) و ائمه‌ معصومین (ع) و سربلندی در مقابل وجدان و بندگی خدا.

گرچه این واقعیت در دنیای دیگر و روز حساب و كتاب كاملا مشخص می‌گردد،ولی در همین دنیا می‌توان آن را برآورده كرد؛ زیرا به فرموده‌ رسول گرامی (ص)، علی (ع) در قیامت، میزان و معیار بندگی است و ما در همین دنیا موظفیم خود را با این میزان و معیار ارزیابی كنیم.

خود آقا امیرالمومنین (ع) این مساله را در بیانات خود آسان نمودند: كان لی فیما مضی اخ فی‌الله. حضرت در بین اصحابشان یكی را انتخاب كرده و فرمودند: او برای من برادری با عظمت بود و صفاتی چند از او را بیان داشته‌اند و اشاره می‌كنند كه عظمتش در نظر من به جهت برخورداری او از این صفات است و می‌فرمایند:شما هم بكوشید و مسلما عظمت پیدا كردن در پیشگاه علی (ع) یعنی همه چیز و برخورداری از همه خیرها و خوبیها؛ برخوردار شدن از این صفات به معنای پیدا كردن محبوبیت در پیشگاه مولی المتقین علی (ع) است و این خود روشن‌ترین معیار است كه خود را با آن می‌توان سنجید.

و اما صفات مورد نظر آن حضرت:

1- كان یعظمه فی عینی صغر الدنیا فی عینه. او در نظرم بزرگ می‌نمود، چون دنیا در نظرش كوچك بود.پس به فرموده علی (ع) برای عظمت واقعی انسان، نداشتن وابستگی و دلبندی به دنیا یك امر ضروری است چرا كه علی (ع) با آن چشم واقع بین امامت، نداشتن وابستگی و دلبندی به دنیا را برای به عظمت رسیدن انسان ضروری و لازم می‌بیند و اگر مختصری دقت كنیم، واقعیتی هم جز این نخواهد داشت كه دلبندی به دنیا از بزرگترین عوامل بازدارنده‌ی انسان از رشد و تكامل و بندگی خداست و باید گفت این وابستگی؛ یعنی قرار گرفتن در سراشیبی سقوط. در این صورت، انحطاط و تباهی حتمی است، مگر اینكه به خود آمده و دلبستگی به دنیا را تعدیل كنیم كه این هم بدون اتكا به خدا كاری است دشوار و بلكه ناشدنی؛ زیر انسان در این حالت همانند سنگی است كه از بلندی به پایین بلغزد و همینگونه وابستگی شدید به دنیا باعث آلودگی است، بدون هیچ تردیدی. زیرا دلبسته به دنیا برای رسیدن به امیال و آرزوهای دانسته و ندانسته، به هر كجا كه دستش برسد چنگ می‌زند، بدین صورت كه هدفش رسیدن به دنیاست و حق و باطل مطرح نیست حال ببینید چنین انسانی چه سرنوشتی خواهد داشت؟

البته گمان نشود كه این دلبندی شدید، انزوا به بار می‌آورد و موجب عاطل و باطل شدن انسان می‌گردد، بلكه اگر كسی تنها دل از دنیا برید چنین خواهد شد كه سرانجام كار هیپی‌هاست كه به جزیره‌ی لختیها منتهی گشته و به انتحار و خودكشی می‌انجامد. ولی آنچه منظور ماست، كنترل شدن علاقه‌مندی به دنیا و دل بستن به خداست. در این صورت، فعال شدن انسان با صداقت و با اخلاص در جهت خدمت به انسانهاست. انسان دلبسته به دنیا تا دل از دنیا ندارد، روحش قابل رشد و كمال نیست، حتی اگر اهل نماز و روزه باشد و خمس و زكات بپردازد؛ زیرا تا انسان دل از دنیا نكند، همیشه به دنیا فكر می‌كند و دنیا آمال و آرزوهای دنیوی است و نماز تنها برایش فرصت خوبی است برای فكركردن به امور دنیا و اگر برای حفظ آبرو كمك مالی كند، در همان حال به فكر تامین كردن چندین برابر جای خالی آن است، و با چنین طرز فكری هیچ‌گاه به فكر خوبیها و پاكیها نیست. اگر هم باشد به زبان می‌گوید، ولی در عمل انجام نخواهد داد.

پس با چنین وابستگی مادی، روح انسان هیچ‌گاه قابل اصلاح نیست، حتی اگر تمام سال را روزه بگیرد و بیشتر اوقات را به نماز برخیزد چرا كه نماز روی آوردن به خدا و آماده شدن برای كارهای خدایی است و دلبسته‌ به دنیا بدون شك دستش كوتاه از اینهاست زیرا او را كاخهایی است از آمال و آرزوها و با فكر خام در فكر رسیدن به آنهاست، به هر قیمتی كه شده، حتی اگر صدها انسان بیچاره را بیچاره‌تر كند و حقوقشان را پایمال نماید؛ حال آنكه پس از تمام این جنایات، به یك هزارم آمال و آرزوهای پیش ساخته‌ خود نخواهد رسید.

به یاد دارم دانشجوی ممتازی پس از گذراندن دوره‌ پزشكی، برای گرفتن تخصص در جراحی گوش و حلق و بینی رهسپار آمریكا گشت و پس از گرفتن تخصص در همان جا اقامت گزید و به جراحی مشغول شد. چون بسیار زیبا و خوش قامت و تیزهوش و خوش استعداد بود، تصمیم می‌گیرد برای اینكه در زندگی به تمام معنا خوشبخت باشد، با یكی از بزرگترین خانواده‌های آمریكایی كه تنها یك دختر داشته باشند ازدواج كند. با این طرز فكر، پس از جستوجوی زیادی به چنین خانواده‌ای برخورد می‌كند كه پدر دختر با خود می‌گفت: من دخترم را به كسی باید بدهم كه صلاحیت این را داشته باشد كه فرزندش رییس‌جمهور آمریكا شود و او هم،‌ آقای پروفسور جوان و زیبا را واجد شرایط دیده، دخترش را به او می‌دهد. ولی چند سالی نگذشت، آقای پروفسو كه یك ایرانی اصیل بود، از زندگی در غربت به ستوه آمد و یا همسرش ناگزیر شد كه به ایران بیاید، به شرط اینكه هر سه ماه یكبار به آمریكا برود و خرج رفتنش با دكتر و برگشتنش با پدرش باشد. در زعفرانیه تهران، دیوار به دیوار كاخ نیاوران ویلایی داشتند، ولی آن زن، خون به دل دكتر كرده بود. دكتر بود و دلی پر از همسر و از دنیا سیر. عاقبت، پس از مشكلات زیاد و شكایت به دادگاه آمریكا و ایران، زنی كه می‌خواست فرزندش رییس‌جمهور آمریكا شود،با هزار و یك بدبختی، سه دختر به جای گذاشت و خود از ایران گریخت.

تا انسان به دنیا فكر می‌كند، از خدا دور است و از انسان دوستی و خدمت محروم. ولی اگر علاقه‌مندی به دنیا را تعدیل كرد و دل به خدا بست و وظیفه‌شناسی در خدمت به انسانها را پیشه كرد، هم خود زندگی با عزتی خواهد داشت وهم دیگران از پرتو او بهره‌مند خواهند بود و هم در پیشگاه خدا سربلند است وهم در مقابل وجدان و بندگان خدا رو سفید و هم در این رابطه به تدریج به ارزش واقعی خود خواهد رسید.

بر اساس همین ارزش واقعی است كه در پیشگاه علی (ع) عظمت پیدا می‌كنند و آن حضرت از آنان به عظمت و بزرگی یاد می‌كنند و این گونه افراد، نه تنها در حال نماز رو به خدا آورده،می‌گویند:«و جهت وجهی للذی فطر السموات و الارض»، بلكه در همه حال چون به خدا دل بسته‌اند و خیرخواه مردم‌اند، روی آور به خدا می‌باشند و آنچه را كه در نماز به زبان جاری نموده‌اند از بندگی وخدمت و پایداری و استقامت، در زندگی عملا به آن پایبند بوده و با صداقت و اخلاص در جهت آن گام برمی‌دارند و این نتیجه‌ی دل بریدن از دنیا و دل بستن به خدا است.

امیدواریم به حقیقت امیرالمومنین (ع) عملا ثابت كرده و در دنیا و آخرت و از توجهات و دعای خیر آن حضرت بهره‌مند باشیم. والسلام.


لینک :

 هنر مردان خدا 

UserName