• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1385/07/05
  • تاريخ :

وحید هاشمیان:غم غربت در اروپا بیش تر از امارات است


گفت‌وگو با بازیکنی که نزدیک به 9 سال در یکی از معتبرترین لیگ‌های اروپایی بازی کرده و تجربه کار کردن با مربیان صاحبنام تیم‌های هامبورگ، بوخوم، بایرن مونیخ و هانوفر را دارد کار آسانی نخواهد بود و باید همانند وی نگاه فنی به فوتبال داشت.

وحید هاشمیان از آن دسته بازیکنانی است که در این مدت جزو بی‌حاشیه‌ترین ایرانی‌های شاغل در بوندس‌لیگای‌ آلمان بوده و فقط به فکر تجربه‌اندوزی و پیشرفت است.

وی در هر زمانی که تیم‌ملی به وجودش نیاز داشته همانند یک سرباز انجام وظیفه کرده و در مواقع حساس گل‌های حیاتی را برای ایران به ثمر رسانده است.

به بهانه بازی خوب وحید هاشمیان در هفته اخیر بوندس‌لیگا، گفت‌وگویی با مهاجم ملی پوش تیم ملی ایران و هانوفر انجام شده که ماحصل آن را در زیر می‌خوانید:


هانوفر فصل جدید بوندس‌لیگا را خوب آغاز نکرده است ولی هرچه که از شروع رقابت‌ها می‌گذرد، به نتایج بهتری دست پیدا می‌کند؟

تمام این ناکامی‌ها به بدنسازی فشرده و سختی برمی‌گردد که هانوفر در ابتدای فصل پشت سر گذاشته و انجام دیدارهای تدارکاتی پیش از فصل رمقی را برای شروع قدرتمند در بوندس‌لیگا باقی نگذاشت.


پس با این تفاسیر خستگی پیش از شروع لیگ را دلیل اصلی عدم نتیجه‌گیری مطلوب هانوفر می‌دانی؟

تا حدود زیادی بله، منتهای مراتب دلایل دیگری هم مثل رفتن پیتر نوی‌روور، سرمربی هانوفر هم در به‌دست آمدن این نتایج بی‌تأثیر نبود.


یعنی مسؤولان باشگاه هانوفر در صورت عدم نتیجه‌گیری هم باید پیتر نوی‌روور را حفظ می‌کردند؟

سیاست کلی هانوفر را مدیرانش مشخص می‌کنند. من به‌عنوان یک بازیکن نمی‌توانم در این مورد نظری بدهم ولی اگر تغییرات در کادرفنی پیش از شروع لیگ صورت گیرد کمتر تیمی در نتیجه‌گیری دچار نوسان می‌شود.


با سرمربی جدید هانوفر هیکینگ چطور کنار آمده ای و آیا توانسته‌ای انتظاراتش را برآورده کنی؟

هنوز در ابتدای رقابت‌های لیگ هستیم و نمی‌ توان سریع با تفکرات مربی هماهنگ شد، ولی در طول دو دیدار اخیر هانوفر عملکرد قابل قبولی داشته‌ام و هیکینگ از من راضی بود.


هیکینگ و پیتر نوی‌روور از لحاظ تفکرات تاکتیکی و تفکرات هجومی چه تفاوت‌هایی را با یکدیگر دارند؟

پیتر نوی‌روور بیشتر اصرار به انجام کارهای هجومی داشت و همیشه تاکتیک تیم را به این اصل استوار می‌کرد،‌ اما هیکینگ روی منسجم‌شدن ساختار دفاعی تأکید دارد و می‌گوید اگر دفاع کردن را خوب انجام بدهیم موفق‌تر خواهیم بود.


در هفته بعد بوندس‌لیگا هانوفر باید مقابل بوروسیادورتموند حاضر شود؛ برای این دیدار چه برنامه‌ای را در دستور کار دارید؟

دورتموند جزو معدود تیم‌هایی است که در خانه و خارج از آن خوب نتیجه می‌گیرد و از ساختار تاکتیکی منسجمی برخوردار است، بازیکنان هانوفر به تمام دیدارهای خود امیدوارانه نگاه می‌کنند و برای به‌دست آوردن سه امتیاز در میدان حاضر می‌‌شوند.


چه آینده‌ای را برای هانوفر در لیگ فصل جدید بوندس‌لیگا می‌توانی پیش‌بینی کنی؟

تیم‌های حاضر در بوندس‌لیگا تنها پنج هفته از این رقابت‌ها را پشت سر گذاشته‌اند و مدعیانی همچون هامبورگ، وولفسبورگ در انتهای جدول هستند و نتوانسته‌اند جایگاه اصلی خود را پیدا کنند. پس بنابراین در این باره نمی‌شود قضاوت کرد.


بسیاری از بازیکنان حاضر در لیگ امارات بر این عقیده هستند که عدم تحمل دوری از خانواده باعث شده در لیگ این کشور بازی کنند و نتوانند در کشورهای اروپایی حاضر شوند، برای خود ما هم جای سؤال دارد که بازیکنی همچون وحید هاشمیان چطور توانسته 7 سال دروی از خانواده‌اش را تحمل کند و در اروپا طاقت‌ بیاورد؟

دوستان من بدانند غم دوری از خانواده واقعی را در اروپا می‌شود احساس کرد نه جایی مثل امارات، زیرا که با ایرانی‌های کمتری برخورد می‌کنند و باید برای پیشرفت کردن و رسیدن به هدف از خیلی منافع و راحتی‌های خود چشم‌پوشی کنید. اگر به فوتبال امارات قدری واقع‌بینانه‌تر نگاه کنید متوجه می شوید که ایرانی‌های مقیم این کشور نمی‌گذارند غم غربت احساس شود و فضای زندگی در ایران را فراهم می‌کنند. من هم به لحاظ ترسیم هدفی که برای خودم داشتم با این شرایط کنار آمدم و مطمئن هستم كه به نتیجه دلخواهم می‌رسم.


تیم‌ملی قرار است در مهرماه به کشور اردن سفر کند و در تورنمنت LG شرکت کند؛ آیا برای این رقابت‌ها می‌توانی به کمک تیم‌ملی بیایی؟

بستگی به شرایط هانوفر دارد، زیرا بازیهای بوندس‌لیگا به صورت فشرده برگزار می‌شود و تیم‌های اروپایی برای این قبیل رقابت‌ها کمتر به بازیکنان خود اجازه حاضر شدن در بازیهای ملی را می‌دهند.


دیدار با چین‌تایپه که آخرین دیدار خارج از خانه تیم‌ملی قلمداد می‌شود را هم از دست خواهی داد؟

باید در رابطه با این بازی که در تقویم سالیانه کنفدراسیون فوتبال آسیا گنجانده شده است با قلعه‌نوعی، سرمربی تیم برنامه‌هایم را چک کنم و در صورت صلاحدید در این دیدار حاضر شوم.


با وجود 8 امتیازی بودن ایران در گروه D آیا می‌توانیم بدون هیچ اما و اگری به دور بعدی رقابت‌ها صعود کنیم؟

هیچ چیزی در فوتبال قابل پیش‌بینی نیست و نمی‌شود با اطمینان از مسئله ای صحبتی به میان آورد، اما ایران برای صعود به همراه کره‌جنوبی شرایط مساعدتری دارد و نیمی از راه‌ را طی کرده است.

UserName